ՀՀ ՄԻՊ-ն անհրաժեշտ է համարում Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ներկայացվածությունն ավելացնելը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Փարիզում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակից, ապրիլի 27-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ, դեսպան Բրիս Ռոքֆոյի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի տնօրինության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մանդատը, հաստատության ներկայիս մարտահրավերները, ինչպես նաև՝ կիսվել է հաստատության առաջնահերթություններով:
Հետևություններ անելով Պաշտպանի հաստատության կողմից Արցախ և Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներ այցելություններից՝ Պաշտպանը ներկայացրել է արցախահայության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվող ճնշումները, այդ թվում՝ հոգեբանական, ապա նաև կոնկրետ ֆիզիկական անձեռնմխելիության ու անվտանգության համար ստեղծված անելանելի պայմանները, որի վերջնանպատակը Արցախի հայաթափումն է։
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև գերության մեջ գտնվող ու անհետ կորած անձանց հարազատների հետ իր շփումների մանրամասները, մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից գերիների ու պահվող անձանց անմիջապես վերադարձնելու հարցում իր միջազգային պարտավորություններն ու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառությունը շարունակաբար չկատարելու վերաբերյալ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր առաքելությունը։ Տիկին Բորիոնը նախանշել է այն մարտահրավերները, որոնք այժմ առկա են գլոբալ մակարդակում մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթի ընկալման համար, ցավալիորեն նշելով, որ ժամանակակից հակամարտություններն այդ հարցում ամենամեծ մարտահրավերներն են։
Կողմերը նախանշել են նաև կանանց հզորացման օրակարգում համագործակցելու իրենց պատրաստակամությունը։ Քրիստիննե Գրիգորյանը տիկին Բորիոնին հրավիրել է Հայաստան։
Իր խոսքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը մտահոգություն է հայտնել պատերազմից հետո առկա չհանգուցալուծված հումանիտար հարցերի վերաբերյալ։ Դեսպան Ռոքֆոյը բարձր է գնահատել գերության մեջ գտնվող ու անհետ կորած անձանց ընտանիքների տարբեր խնդիրների լուծումը պաշտպանի կողմից մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և աջակցելու մոտեցումը։
Հանդիպումների շրջանակներում Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև շեշտել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ու ընդհանրապես՝ միջազգային ներկայացվածությունն ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ որպես արցախահայության իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորման լրացուցիչ երաշխիք։

Омбудсмен РА считает необходимым увеличить представительство международных организаций в Арцахе
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в аппарате Защитника прав человека, 27 апреля Защитник встретилась с послом МИД Франции по правам человека Дельфин Борион, французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ послом Брисом Рокфо и представителями Управление континентальной Европы МИД Франции.
В ходе встреч Защитник представила мандат института омбудсмена, текущие задачи института, а также поделилась приоритетами института.
Анализируя визиты Защитника в Арцах и приграничные общины Армении, Защитник представила давление, оказываемое на армян Арцаха азербайджанскими вооруженными силами, в том числе психологическое, затем невыносимые условия, созданные в отношении физической неприкосновенности и безопасности, конечной целью которых является выселение армян из Арцаха.
Кристинне Григорян представила также подробности своих контактов с родственниками находящихся в плену и пропавших без вести лиц, выразила обеспокоенность продолжающимся невыполнением Азербайджаном своих международных обязательств и обязательств по трехстороннему заявлению в вопросе немедленного возвращения пленных и удерживаемых лиц.
Посол по правам человека при министре иностранных дел Франции Дельфин Борион представил на встрече свою правозащитную миссию. Г-жа Борион обрисовала проблемы, которые в настоящее время существуют для глобального понимания прав человека, отметив, что современные конфликты являются самыми большими проблемами в этом отношении.
Стороны обозначили готовность к сотрудничеству по повестке расширения прав и возможностей женщин. Кристине Григорян пригласила госпожу Борион в Армению.
Посол Рокфой высоко оценил подход защитника постоянно держать в центре внимания и поддерживать решение различных проблем семей находящихся в плену и пропавших без вести лиц.
В рамках встреч Кристине Григорян подчеркнула необходимость увеличения представительства международных организаций в Арцахе в целом, как дополнительной гарантии обеспечения прав и нормальной жизни армян Арцаха.