ՀՀ ՄԻՊ-ն անհրաժեշտ է համարում Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ներկայացվածությունն ավելացնելը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Փարիզում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ-ի գրասենյակից, ապրիլի 27-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ, դեսպան Բրիս Ռոքֆոյի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի տնօրինության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մանդատը, հաստատության ներկայիս մարտահրավերները, ինչպես նաև՝ կիսվել է հաստատության առաջնահերթություններով:
Հետևություններ անելով Պաշտպանի հաստատության կողմից Արցախ և Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներ այցելություններից՝ Պաշտպանը ներկայացրել է արցախահայության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվող ճնշումները, այդ թվում՝ հոգեբանական, ապա նաև կոնկրետ ֆիզիկական անձեռնմխելիության ու անվտանգության համար ստեղծված անելանելի պայմանները, որի վերջնանպատակը Արցախի հայաթափումն է։
Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև գերության մեջ գտնվող ու անհետ կորած անձանց հարազատների հետ իր շփումների մանրամասները, մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից գերիների ու պահվող անձանց անմիջապես վերադարձնելու հարցում իր միջազգային պարտավորություններն ու եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառությունը շարունակաբար չկատարելու վերաբերյալ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Դելֆին Բորիոնը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր առաքելությունը։ Տիկին Բորիոնը նախանշել է այն մարտահրավերները, որոնք այժմ առկա են գլոբալ մակարդակում մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթի ընկալման համար, ցավալիորեն նշելով, որ ժամանակակից հակամարտություններն այդ հարցում ամենամեծ մարտահրավերներն են։
Կողմերը նախանշել են նաև կանանց հզորացման օրակարգում համագործակցելու իրենց պատրաստակամությունը։ Քրիստիննե Գրիգորյանը տիկին Բորիոնին հրավիրել է Հայաստան։
Իր խոսքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ դեսպան Բրիս Ռոքֆոյը մտահոգություն է հայտնել պատերազմից հետո առկա չհանգուցալուծված հումանիտար հարցերի վերաբերյալ։ Դեսպան Ռոքֆոյը բարձր է գնահատել գերության մեջ գտնվող ու անհետ կորած անձանց ընտանիքների տարբեր խնդիրների լուծումը պաշտպանի կողմից մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և աջակցելու մոտեցումը։
Հանդիպումների շրջանակներում Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև շեշտել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների ու ընդհանրապես՝ միջազգային ներկայացվածությունն ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ որպես արցախահայության իրավունքների ու բնականոն կյանքի երաշխավորման լրացուցիչ երաշխիք։

Human Rights Defender of Armenia Kristinne Grigoryan is in Paris on a working visit, her Office said.
Armenian Ombudsperson highlights increasing international presence in Artsakh
STEPANAKERT, APRIL 28, ARTSAKHPRESS: On April 27 the Armenian Ombudswoman met with Ambassador for Human Rights at the French Foreign Ministry Delphine Borione, French Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Ambassador Brice Roquefeuil and the representatives of the French Foreign Ministry Continental Europe Directorate.
During the meetings Kristinne Grigoryan presented the mandate of the institute of the Human Rights Defender, the current challenges of her Office, as well as shared the priorities of the institute.
The Ombudsperson presented the ongoing pressures, including the psychological ones, by the Azerbaijani armed forces on Artsakh-Armenians. She also presented the details of her contacts with the relatives of the captured and missing persons, expressed her concerns over the fact that Azerbaijan is not fulfilling its international commitments and the commitment assumed by the trilateral statement relating to the immediate return of captives and other persons held.
Ambassador for Human Rights at the French Foreign Ministry Delphine Borione presented her mission in human rights during the meeting. She outlined the challenges existing now at a global level for the perception of the common nature of human rights, stating that, unfortunately, the current conflicts are the biggest challenges in that matter.
The sides also emphasized their readiness to cooperate in the agenda of women empowerment.
Kristinne Grigoryan invited Mrs. Delphine Borione to Armenia.
In his remarks the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group expressed concerns over the humanitarian issues that still are unresolved after the war. He highly valued the Ombudswoman’s constant attention and support to various issues of the families of captives and missing persons.
During the meetings Kristinne Grigoryan also emphasized the necessity of engagement of international organizations in Artsakh and increase of international presence in general as an additional guarantee to the rights and normal life of Artsakh-Armenians.