Այլևս երբեք. Կապիտոլիումում հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում՝ Կապիտոլիումում կոնգրեսականների, տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ամերիկահայ համայնքի մասնակցությամբ անցկացվել է միջոցառում` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջոցառմանը ներկա Կոնգրեսի անդամները, մարդու իրավունքների, կրոնական և էթնիկ կազմակերպությունների և ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչները հարգել են 1915-1923 թթ Թուրքիայում հայերի, հույների, ասորիների և այլ ժողովուրդների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Միջոցառման հատուկ հյուրերից են եղել Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր գրող Փիթեր Բալաքյանը, ԱՄՆ Կրոնական ազատության միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Նադին Մաենզան և այլք:
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ հիշելու պատմությունը, Հայոց ցեղասպանությունը, դա իսկապես այն հնարավորությունն է՝ ասելու «այլևս երբեք»…», - ասել է սենատոր Վան Հոլենը՝ ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը ցեղասպանության հանցագործությունների կանխարգելման գործում:
Կոնգրեսական Ջոն Սարբանեսն էլ շեշտել է. «Այժմ բոլորիս պարտականությունն է ապահովել, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կրթությունը լինի այնքան խորը, լայն և ազդեցիկ, որքան հնարավոր է»:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը:
Ոգեկոչման հանդիսավոր արարողությունը հովանավորվել է ամերիկահայ կազմակերպությունների և Հայաստանի դեսպանության կողմից՝ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հետ համագործակցությամբ։

В Капитолии США состоялось мероприятие памяти жертв Геноцида армян с участием членов Конгресса
В Капитолии США состоялось мероприятие памяти жертв Геноцида армян с участием членов Конгресса, представителей различных организаций и армяно-американской общины.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС- Присутствующие на мероприятии члены Конгресса, представители американо-армянского сообщества правозащитников, религиозно-этнических организаций почтили память жертв геноцида армян, греков, ассирийцев и других народов Турции в 1915-1923 гг.
Среди специальных гостей мероприятия были лауреат Пулитцеровской премии писатель Питер Балакян, председатель Международной комиссии по свободе вероисповедания США Надин Маенза и другие.
«Мы собрались здесь, чтобы вспомнить историю, Геноцид армян, это действительно возможность сказать «больше никогда»», - сказал сенатор Ван Холлен, подчеркнув важность признания Геноцида армян для предотвращения преступлений геноцида.
Конгрессмен Джон Сарбейнс также подчеркнул. «Теперь мы все несем ответственность за то, чтобы образование о Геноциде армян было как можно более глубоким, широким и влиятельным».
На мероприятии также выступил сопредседатель комитета по делам Армении Конгресса США, конгрессмен Фрэнк Паллоне.
Церемонию поминовения спонсировали армяно-американские организации и Посольство Армении в сотрудничестве с Армянским комитетом Конгресса.