Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը թեմատիկ ասուլիս է հրավիրել
Այսօր՝ ապրիլի 28-ին, «Արցախ» մամուլի ակումբի նախաձեռնությամբ Արցախի ՀԱԵ թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանը թեմատիկ ասուլիս է հրավիրել` նվիրված Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային կոթողներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Պատերազմից հետո մենք կորցեցինք մեծ տարածքներ, անվերադարձ կորցրեցինք մեր եղբայրներին ու քույրերին:
Մենք բազմաթիվ անգամներ այս մասին բարձրաձայնել ենք, և Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի տնօրինությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հաստատվել է Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակ, որը զբաղվում է Արցախի պատմամշակութային հուշարձանների ճակատագրով:
Մայր Աթոռը դիմել է բազմաթիվ երկրների, համաշխարհային եկեղեցական կազմակերպությունների, քույր եկեղեցիների, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ հետապնդելով մեկ նպատակ` մեր օկուպացված տարածքներում գտվող սրբավայրերի, եկեղեցիների, վանքերի պահպանությունը: Ապրելով 21-րդ դարում՝ հեշտ է ուսումնասիրել և տեսնել, թե ինչ ձեռագիր է թողնում Ադրբեջանը գրավյալ տարածքների եկեղեցիներում՝ քրիստոնեական նշանագրերի, վավերագրերի ջնջում, ձևափոխում, մինչեւ անգամ` ոչնչացում»,-նշել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Նրա խորին համոզմամբ՝ ադրբեջանական ձեռագիրը փոխվել է` ավելի վատն է դարձել։ Եթե նախկին պատերազմների ընթացքում նրանք գոնե անտարբեր էին հուշարձանների նկատմամբ, ապա այսօր նկատելի է ճիշտ հակառակը:
«Սուրբ Զատկի տոնից առաջ մենք մեր ժողովրդին հրավիրեցինք միասնական աղոթքի, որի ամբողջ նպատակը հայության համախմբումն էր, աղոթքի միջոցով տեր կանգնելն Արցախին: Դա նաև միջոց էր արցախցու սիրտն ու հոգին ջերմացնելու, իսկ դրա համար համահայկական միջոցառումներ են պետք: Ե'վ հոգևոր, և' ֆիզիկական ականջը պետք է մշտապես հետևի և կարողանա Արցախին տեր կանգնել, որովհետև կորցնելով Արցախը մենք գիտենք, թե ինչեր ենք կորցնելու, և դրա հետևանքները շատ դառն են լինելու: Եվ որպեսզի հայությունը հոգևոր վերազարթոնք ունենա, պետք է լինեն միասնական աղոթք, համահայկական ծրագրեր և համազգային այցելություններ դեպի Արցախ»,-ընդհանրացրել է եպիսկոպոսը:

Епископ Вртанес Абрамян созвал тематическую пресс-конференцию
Сегодня, 28 апреля, по инициативе пресс-клуба "Арцах" предводитель Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян созвал тематическую пресс-конференцию, посвященную армянским памятникам истории и культуры на оккупированных Азербайджаном территориях.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС- «После войны мы потеряли большие территории, мы навсегда потеряли наших братьев и сестер.
Мы неоднократно говорили об этом, и под руководством Католикоса Всех Армян Гарегина Второго в Первопрестольном Святом Эчмиадзине создан Офис по вопросам духовного и культурного наследия Арцаха, который занимается судьбой памятников истории и культуры Арцаха.
Первопрестольный обратился ко многим странам, мировым церковным организациям, сестринским церквям, ЮНЕСКО, преследуя одну цель - защиту святынь, церквей и монастырей на наших оккупированных территориях. Живя в 21 веке, легко изучить и увидеть, какой отпечаток Азербайджан оставляет в храмах оккупированных территорий — стирание христианских символов, документов, преображение и даже уничтожение», — сказал епископ Вртанес Абрамян.
По его словам, азербайджанский почерк изменился, стал хуже. Если в предыдущие войны к памятникам относились как минимум равнодушно, то сегодня заметно обратное.
«Перед Пасхой мы пригласили наш народ на совместную молитву, вся цель которой заключалась в том, чтобы объединить армян, встать на защиту Арцаха через молитву. Это также был способ согреть сердце и душу арцахцев, а для этого нужны общеармянские мероприятия. Мы всегда должны стоять за Арцах, потому что, если мы потеряем Арцах, мы знаем, что мы потеряем, и последствия будут очень горькими. А для того, чтобы у армян было духовное возрождение, должны быть совместная молитва, общеармянские программы, общенациональные визиты в Арцах», - обобщил епископ.