Հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում
Արցախում առաջիկայում նոր եկեղեցի կառուցել չի նախատեսվում, բայց հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում :
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այս մասին այսօր` ապրիլի 28-ին հրավիրած թեմատիկ ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը` անդրադառնալով Արցախում եկեղեցաշինության գործընթացին:
«Ամարասի վանական համալիրում ընթացող շինարարությունն արդեն երրորդ փուլում է, այսինքն՝ 2023 թվականին եկեղեցու ողջ շինարարական աշխատանքը կավարտվի»,-ասել է տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` ըստ ծրագրվածի, մոտ ժամանակներս կայցելեն ԱՀ Մարտունու շրջանի Հացի համայնքում գտնվող Բռի Եղցի վանք` կազմակերպելու սրբավայրի և հարակից տարածքի մաքրություն:
«Մաքրման աշխատանքներ կիրականացնենք նաեւ Մսմնա գյուղում գտնվող Շոշկավանք, Մարտակերտի շրջանում գտնվող Երիցմանկանց վանքում։ Դրա հետ մեկտեղ էլ կկազմակերպենք ուխտագնացություն: Այդ տեսակ աշխատանքներ արդեն իսկ կատարել ենք Հակոբավանքի տարածքում, Ճարտարի Եղիշե վանքում»,-նշել է Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը: Նրա խոսքով՝ ամեն ինչի հիմքում պետք է լինի հոգևորը: Եթե շինության հիմքում հոգևորը չկա, ապա շենքը ճիշտ չի կառուցվի։

Renovation of old churches planned in Artsakh
It is not planned to build new churches in Artsakh in the near future, but it is planned to renovate the old churches of the republic.
STEPANAKERT, APRIL 28, ARTSAKHPRESS:  As "Artsakhpress"reports, the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vrtanes Abrahamyan stated this at today's thematic press conference, referring to the process of church building in Artsakh.
"The construction in the Amaras monastery complex has been already in the third stage. In 2023 all the construction work of the church will be completed," said Bishop Vrtanes Abrahamyan.
279050776_3103667099846423_1286831306783397855_n.jpg (209 KB)
According to the plan, in the near future they will visit Bri Yeghtsi Monastery located in the community of Hatsi of Artsakh's Martuni region to organize cleaning of the sanctuary and the area adjacent to it.
"We will also carry out cleaning work in the Yeritsmankants Monastery located in the region of Martakert. At the same time we will organize a pilgrimage. We have already done that kind of work in the area of Hakobavank, in the Yeghishe Monastery of Chartar," said  Bishop Vrtanes Abrahamyan.