Հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում
Արցախում առաջիկայում նոր եկեղեցի կառուցել չի նախատեսվում, բայց հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում :
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այս մասին այսօր` ապրիլի 28-ին հրավիրած թեմատիկ ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը` անդրադառնալով Արցախում եկեղեցաշինության գործընթացին:
«Ամարասի վանական համալիրում ընթացող շինարարությունն արդեն երրորդ փուլում է, այսինքն՝ 2023 թվականին եկեղեցու ողջ շինարարական աշխատանքը կավարտվի»,-ասել է տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` ըստ ծրագրվածի, մոտ ժամանակներս կայցելեն ԱՀ Մարտունու շրջանի Հացի համայնքում գտնվող Բռի Եղցի վանք` կազմակերպելու սրբավայրի և հարակից տարածքի մաքրություն:
«Մաքրման աշխատանքներ կիրականացնենք նաեւ Մսմնա գյուղում գտնվող Շոշկավանք, Մարտակերտի շրջանում գտնվող Երիցմանկանց վանքում։ Դրա հետ մեկտեղ էլ կկազմակերպենք ուխտագնացություն: Այդ տեսակ աշխատանքներ արդեն իսկ կատարել ենք Հակոբավանքի տարածքում, Ճարտարի Եղիշե վանքում»,-նշել է Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը: Նրա խոսքով՝ ամեն ինչի հիմքում պետք է լինի հոգևորը: Եթե շինության հիմքում հոգևորը չկա, ապա շենքը ճիշտ չի կառուցվի։

Планируются реставрационные работы в старых церквях
В ближайшее время строительство новой церкви в Арцахе не планируется, но в старых церквях запланированы реставрационные работы.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 28 апреля, на тематической пресс-конференции, касаясь процесса церковного строительства в Арцахе, заявил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вртанес Абрамян.
«Строительство в монастырском комплексе Амарас уже находится на третьем этапе, то есть в 2023 году все строительные работы церкви будут завершены», - сказал епископ Вртанес Абрамян.
По его словам, согласно плану, в ближайшее время они посетят монастырь Бри Ехци, расположенный в общине Аци Мартунинского района Арцаха, для организации уборки монастыря и прилегающей к нему территории.
«Мы также проведем работы по уборке в Шошкаванке, расположенном в селе Мсмна, в монастыре Ерицманканц, расположенном в Мартакертском районе. В то же время мы организуем паломничество. Такие работы мы уже провели на территории Акопаванка, в монастыре Егише Чартара», — отметил епископ Вртанес Абрамян. По его словам, все должно быть основано на духовных ценностях. Если в фундаменте здания нет духовных ценностей, то здание не будет построено должным образом.