Բաքվի ու Երևանի միջև պահպանվում են ԼՂ կարգավիճակի շուրջ սկզբունքային տարաձայնությունները. Զախարովա
Ռուսաստանը ներկայում ջանքերը կենտրոնացրել է այն ձևաչափերի վրա, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի հարցով իրական արդյունք են ապահովում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Մասնավորապես, ըստ Զախարովայի, խոսքը վերաբերում է Մոսկվայի, Երևանի ու Բաքվի միջև՝ բարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնություններին:
«Բաքվի ու Երևանի միջև պահպանվում են սկզբունքային տարաձայնությունները Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ։ Մենք տեսնում ենք մեր դերակատարությունը կողմերի մերձեցման հարցում»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Զախարովան հայտարարել է, որ աջակցություն ցուցաբերելով Երևանին և Բաքվին խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստման հարցում՝ ռուսական կողմն առաջնորդվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ առաջարկներով։
«Դրանք պատրաստվել են Բաքվում և կառուցողական արձագանք ստացել Երևանից: Մենք կարծում ենք, որ դրանք լավ հիմք են դիրքորոշումների ներդաշնակեցման համար»,- հայտարարել է Զախարովան:

Между Баку и Ереваном существуют принципиальные разногласия по поводу статуса Нагорного Карабаха: Захарова
В настоящее время Россия сосредоточила свои усилия на результатах нагорно-карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в ходе брифинга заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
В частности, по словам Захаровой, речь идет о трехсторонних договоренностях на высшем уровне между Москвой, Ереваном и Баку. «Принципиальные разногласия между Баку и Ереваном по статусу Карабаха сохраняются. Мы видим свою роль в сближении сторон», — сказала она.
Захарова заявила, что, поддерживая Ереван в подготовке мирного соглашения с Баку, российская сторона руководствуется предложениями об основных принципах установления межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
«Они были подготовлены в Баку и получили конструктивный ответ из Еревана. Мы считаем, что они являются хорошей основой для согласования позиций", - сказала Захарова.