ԱՄՆ-ն փորձում է կանխել Բաքվի և Երևանի կողմից հակամարտության վերսկսումը. ԱՄՆ պետքարտուղար
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ՝ կանխելու քայլեր, որոնք կհանգեցնեն հակամարտության վերսկսմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, հայտնում է News.am-ը։
Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ նրան խնդրել են մեկնաբանել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
«Դա այն է, ինչում շատ ակտիվ ներգրավված եմ, այդ թվում՝ կապված Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ։ Ես բազմիցս խոսել եմ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, որպեսզի առաջին հերթին վստահ լինենք, որ ոչ ոք չի ձեռնարկում որևէ քայլ, որը կարող է հանգեցնել հակամարտության վերսկսմանը, ինչպես նաև փորձենք առաջ տանել և աջակցել երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանը», - ասել է Բլինկենը:
Պետքարտուղարը հավելել է, որ բանակցում է նաև երկու երկրների արտգործնախարարների հետ։
Բլինկենը նաև նշել է, որ պետբյուջեով Հայաստանին հաստկացվել է 45 մլն դոլար, որից երկու միլիոնը նախատեսված է ականազերծման համար:

Blinken says US trying to prevent resumption of conflict by Azerbaijan, Armenia
During Thursday’s hearings at the Foreign Affairs Committee of the US House of Representatives, Secretary of State Antony Blinken was asked to comment on the situation around Artsakh, news.am informs.
STEPANAKERT, APRIL 29, ARTSAKHPRESS: Blinken said that is what he is very actively engaged in, including in connection with the situation in Ukraine.
The Secretary of State said he had spoken many times with Armenian Prime Minister Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev to make sure first and foremost that no one takes any steps that could lead to a resumption of the conflict, as well as to try to advance and support a long-term political settlement.
Blinken added that he is negotiating also with the foreign ministers of the two countries.
In addition, the Secretary of State noted that $45 million have been allocated to Armenia from the US state budget, and $2 million of which are intended for demining.