Ստեփանակերտում հոգեբանական սեմինար է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 29-ին, Հայ օգնության ֆոնդի ֆինանսավորմամբ «Արցախում սոցիալական ոլորտի աշխատուժի կարողությունների զարգացման վերապատրաստման» ծրագրի շրջանակներում Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի հոգեբան Նարինե Աբրահամյանը Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի հոգեբանների, սոցիալական աշխատողների համար կազմակերպել է «Մասնագիտական այրում» թեմայով սեմինար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հոգեբանն ասել է, որ ծագիրը օգնություն է տեղի մասնագետներին:
279149088_5074456705980106_1485913140332043879_n.jpg (1.10 MB)
«Արդեն երկրորդ անգամն է, որ այցելում եմ Արցախ՝ մասնագիտական գործունեություն ծավալելու նպատակով: Ծանր հոգեբանական վիճակները մասնագետների համար, ովքեր ընդգրկված են «օգնող» մասնագետների շարքում, շատ ավելի ազդեցիկ են ու ռեսուրս պահանջող: Խոսեցինք մասնագիտական այրման, հուզական այրման մասին, թե ինչից են դրանք առաջանում և ինչ են իրենցից ներկայացնում: ՀՀ-ում նույնպես նման թեմայի շրջանակներում հնդիպումներ ունենում ենք, բայց այն դեռևս չուսումնասիրված ոլորտ է: Հանդիպման ընթացքում տեղի մասնագետները հնչեցրեցին իրենց հուզող հարցերը, և ես հնարավորինս փորձեցի պատասխանել դրանց»,-ասել է Ն. Աբրահամյանը՝ նշելով, որ հանդիպման նպատակը Արցախի բժիշկ-հոգեբանների կարողությունների հզորացմանը նպաստելն է:
279304301_1040208726578634_5968104894899591256_n.jpg (1.43 MB)
Անդրադառնալով բնակչության շրջանում առկա ծանր հոգեվիճակին՝ մասնագետը խնդիրը կապել է հետպատերազմական ծանր ապրումների, հեռուստատեսությամբ թողարկվող ֆիլմերի, մուլտֆիլմերի, գովազդների, սպանության դեպքերի ցուցադրության հետ:

В Степанакерте прошел психологический семинар
Сегодня, 29 апреля, психолог Национального центра лечения зависимостей Нарине Абрамян в рамках «Тренинга по развитию социального потенциала в Арцахе» организовала в Степанакертском республиканском медицинском центре семинар на тему «Профессиональное выгорание» для психологов и социальных работников.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" психолог сообщила, что программа является помощью местным специалистам.
279149088_5074456705980106_1485913140332043879_n.jpg (1.10 MB)
«Это мой второй визит в Арцах для профессиональной деятельности. Тяжелые психологические состояния гораздо более влиятельны и ресурсоемки для специалистов, входящих в категорию «ассистирующих» специалистов. Мы поговорили о профессиональном выгорани, эмоциональном выгорании, о том, что они вызывают, какие бывают. У нас также есть встречи на подобные темы в Армении, но это неисследованное поле. Во время встречи местные специалисты озвучили свои опасения, и я постаралась максимально на них ответить», — сказала Н. Абрамян, отметив, что цель встречи – укрепление потенциала арцахских врачей-психологов.
279304301_1040208726578634_5968104894899591256_n.jpg (1.43 MB)
Ссылаясь на тяжелое психическое состояние населения, специалист связала проблему с послевоенными травмами, с транслируемыми по телевидению фильмами, мультфильмами,  случаями убийств.