Դուշանբեում կկայանա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ վարչապետի ՌԴ պաշտոնական այցի արդյունքների կապակցությամբ, վերահաստատել կողմերի հանձնառությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին:
ԱԳ նախարարները քննարկել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների իրականացման ընթացքը, անդրադարձ կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը համաձայնություն է հայտնել մայիսի 13-ին Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում անցկացնելու ռուսական կողմի առաջարկին:

Armenian, Azerbaijani, Russian FMs' meeting to be held in Dushanbe
STEPANAKERT, APRIL 29, ARTSAKHPRESS: The FMs praised the results of the recent official visit of the Armenian Prime Minister to Russia, reaffirmed the commitment of the sides to the provisions of the April 19 joint statement of Armenian PM Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin.
The Armenian and Russian FMs also discussed the implementation process of the commitments assumed by the 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26 trilateral statements, touched upon the creation of a commission on border demarcation and security issues between Armenia and Azerbaijan.
FM Mirzoyan reaffirmed the position of Armenia to the processes aimed at establishing regional peace and stability, the negotiations around a comprehensive peace treaty with Azerbaijan.
Minister Mirzoyan approved the proposal of the Russian side to hold Armenia-Russia-Azerbaijan foreign ministerial meeting in Dushanbe on May 13 within the framework of the session of the CIS Council of Foreign Ministers.