Ստեփանակերտում Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնի հնգամյակի առթիվ միջոցառում է կազմակերպվել
Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան Վերականգնողական կենտրոնին կից գործող Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնն արդեն հինգ տարի է՝ լիարժեք գործունեություն է ծավալում՝ օգնելով աուտիզմով տառապող շատ երեխաների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կենտրոնի հնգամյա գործունեության առիթով այսօր՝ մայիսի 2-ին, կազմակերպվել է միջոցառում, որի ընթացքում ներկայացվել են կենտրոնի հնգամյա գործունեությունից փոքրիկ դրվագներ, որոնք ցուցադրում են երեխաների հետ տարվող աշխատանքները և թե ինչպես է անցնում նրանց առօրյան Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնում:
279178196_348400757271288_2648082049014386928_n.jpg (644 KB)
Մեզ հետ զրույցում Քերոլայն Քոքսի անվան Վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը նշել է, որ հնգամյա գործունեության ընթացքում կենտրոնն ունեցել է բազաթիվ ձեռքբերումներ ու հաջողություններ երեխաների բուժման գործընթացքում:
279228431_688851815678570_7732615430925555708_n.jpg (1.67 MB)
«Աուտիզմի մասնագիտացված բաժանմունքում տարեկան բուժում է ստանում վաթսուն երեխա, աշխատում են վերապատրաստված մասնագետներ՝ հոգեբան, լոգոպեդ, էրգոթերապիստ, ֆիզիոթերապիստ, հատուկ մանկավարժներ, սոցիալական աշխատող, երկու դայակ և բուժքույր: Այս հինգ տարիների ընթացքում մեր կենտրոնում բուժում է ստացել 186 աուտիզմով տառապող երեխա։ Բոլորի մոտ նկատեցինք առաջընթաց: Ես իմ չափորոշիչը սահմանում եմ ծնողների հետ զրույցում, երբ նրանք ցանկանում են, որպեսզի երեխաների բուժումը շարունակվի, իսկ եթե նրանք շարունակական բուժում են ուզում, ուրեմն մեր գործունեությունը հաջողված է»,-ասել է Վ. Թադևոսյանը:
ԱՀ Առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանի խոսքով՝ նախարարությունը խիտ ծառայություններ է մատուցում կենտրոնին:
279499179_2848101555497827_8548531102946138259_n.jpg (425 KB)
«Կենտրոնի շենքային պայմանները շատ սուղ են, և մենք ունենք արդեն իսկ պլանավորած ծրագիր, որը շուտով կհաստատվի ԱՀ նախագահի կողմից: Կկառուցենք նոր Վերականգնողական կենտրոն, որտեղ առավելագույն օպտիմալ պայմաններ կլինեն բուժում ստացող երեխաների համար»,-տեղեկացրել է նախարարը:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի համոզմամբ՝ այսօր աուտիզմի հետ կապված խնդիրը տարածված է ոչ միայն Արցախում և Հայաստանում, այլև՝ ամբողջ աշխարհում, և, հիմք ընդունելով կատարված ուսումնասիրությունները, հիվանդությամբ ծնվող երեխաների քանակը գնալով աճում է:
279419490_750340255981175_7394494162182351252_n.jpg (479 KB)
«Հիվանդության տարածումը լուրջ մարտահրավեր է մեզ համար այն առումով, որ հասարակությունը և պետությունը, այդ թվում՝ Արցախում, պետք է անեն հնարավորը, որպեսզի երեխաները ինտեգրվեն հասարակությանը, և նրանց իրավունքները պատշաճ կերպով պաշտպանված լինեն այնպես, ինչպես մյուս բոլոր երեխաներինը: Այս առումով պետք է նշեմ, որ Վերականգնողական կենտրոնի Աուտիզմի ցերեկային խնամքի կենտրոնը արդեն իսկ այդ հնարավորությունը տալիս է, բայց կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պարբերաբար պետք է բարձրաձայնվեն, և հասնենք դրանց լուծումներին»,-ընդգծել է մեր զրուցակիցը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանն իր խոսքում անդրադաձել է այն հարցին, որ ներառական կրթության ծրագրում ընդգրկված են նաև աուտիզմով հիվանդ երեխաները: Եվ անցումը համընդհանուր ներառական կրթության առաջ է բերել մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ մասնագետների պակասը:
279220647_1184638838965542_4003613662008885130_n.jpg (1.71 MB)
«Այս պահին դպրոցներում ներդրված է համընդհանոր ներառական կրթության ծրագիրը, և մենք չունենք անհրաժեշտ քանակությամբ համապատասխան մասնագետներ՝ և՛ որակական, և՛ քանակական առումով: Ունենք հատուկ մանկավարժների, ներփակվածության խնդիր ունեցող աշակերտների հետ աշխատող մասնագետների խիստ անհրաժեշտություն, ունենք նաև լուրջ խնդիրներ օրենսդրական դաշտի հետ կապված, և, ըստ այդմ, 2023-2024 թվականներին անցում ենք կատարելու կրթական նոր չափորոշիչների»,-ասել է նախարարը:

An event organized on the occasion of the fifth anniversary of the Autism Day Care and Treatment Center in Stepanakert
The autism day care center at the Caroline Cox Rehabilitation Center in Stepanakert has been operating for five years, helping many children with autism.
STEPANAKERT, MAY 2, ARTSAKHPRESS:  As "Artsakhpress" reports, on the occasion of the five-year activity of the center, an event was organized on Monday during which small episodes from the five-year activity of the center were presented.
In an interview with “Artsakhpress”, the director of the rehabilitation center Vardan Tadevosyan noted that during the five years of its activity, the center has had many achievements and successes.
279228431_688851815678570_7732615430925555708_n.jpg (1.67 MB)
"Sixty children receive annual treatment in the specialized department of autism. Trained specialists- a psychologist, a speech therapist, an ergotherapist, a physiotherapist, special pedagogues, a social worker, two nannies and a nurse work at the center. During these five years, 186 children suffering from autism have received treatment at our center. We have noticed progress in everyone," said V. Tadevosyan.
According to Artsakh Republic Minister of Healthcare, Mikael Hayriyan, the ministry provides intensive services to the center.
279499179_2848101555497827_8548531102946138259_n.jpg (425 KB)
"The building conditions of the center are insufficient. We have already planned a program, which will be approved by the President of Artsakh soon.
We will build a new rehabilitation center. There will be maximum optimal conditions for children receiving treatment," the minister said.
279419490_750340255981175_7394494162182351252_n.jpg (479 KB)
According to the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, Gegham Stepanyan, today the problem with autism is widespread not only in Artsakh, Armenia, but all over the world.
"The spread of the disease is a serious challenge for us in the sense that the society and  the state must do everything possible to integrate children into society, to protect their rights properly.279220647_1184638838965542_4003613662008885130_n.jpg (1.71 MB)
In her speech, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Artsakh, Anahit Hakobyan, said that children with autism are included in the inclusive education program. And the transition to universal inclusive education has raised a number of issues, including a lack of specialists.
"We also have serious problems with the legislative field. Accordingly, in 2023-2024 we will move to new educational standards," said Minister Hakobyan.