Ստեփանակերտում Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնի հնգամյակի առթիվ միջոցառում է կազմակերպվել
Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան Վերականգնողական կենտրոնին կից գործող Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնն արդեն հինգ տարի է՝ լիարժեք գործունեություն է ծավալում՝ օգնելով աուտիզմով տառապող շատ երեխաների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կենտրոնի հնգամյա գործունեության առիթով այսօր՝ մայիսի 2-ին, կազմակերպվել է միջոցառում, որի ընթացքում ներկայացվել են կենտրոնի հնգամյա գործունեությունից փոքրիկ դրվագներ, որոնք ցուցադրում են երեխաների հետ տարվող աշխատանքները և թե ինչպես է անցնում նրանց առօրյան Աուտիզմի ցերեկային խնամքի և բուժման կենտրոնում:
279178196_348400757271288_2648082049014386928_n.jpg (644 KB)
Մեզ հետ զրույցում Քերոլայն Քոքսի անվան Վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը նշել է, որ հնգամյա գործունեության ընթացքում կենտրոնն ունեցել է բազաթիվ ձեռքբերումներ ու հաջողություններ երեխաների բուժման գործընթացքում:
279228431_688851815678570_7732615430925555708_n.jpg (1.67 MB)
«Աուտիզմի մասնագիտացված բաժանմունքում տարեկան բուժում է ստանում վաթսուն երեխա, աշխատում են վերապատրաստված մասնագետներ՝ հոգեբան, լոգոպեդ, էրգոթերապիստ, ֆիզիոթերապիստ, հատուկ մանկավարժներ, սոցիալական աշխատող, երկու դայակ և բուժքույր: Այս հինգ տարիների ընթացքում մեր կենտրոնում բուժում է ստացել 186 աուտիզմով տառապող երեխա։ Բոլորի մոտ նկատեցինք առաջընթաց: Ես իմ չափորոշիչը սահմանում եմ ծնողների հետ զրույցում, երբ նրանք ցանկանում են, որպեսզի երեխաների բուժումը շարունակվի, իսկ եթե նրանք շարունակական բուժում են ուզում, ուրեմն մեր գործունեությունը հաջողված է»,-ասել է Վ. Թադևոսյանը:
ԱՀ Առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանի խոսքով՝ նախարարությունը խիտ ծառայություններ է մատուցում կենտրոնին:
279499179_2848101555497827_8548531102946138259_n.jpg (425 KB)
«Կենտրոնի շենքային պայմանները շատ սուղ են, և մենք ունենք արդեն իսկ պլանավորած ծրագիր, որը շուտով կհաստատվի ԱՀ նախագահի կողմից: Կկառուցենք նոր Վերականգնողական կենտրոն, որտեղ առավելագույն օպտիմալ պայմաններ կլինեն բուժում ստացող երեխաների համար»,-տեղեկացրել է նախարարը:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի համոզմամբ՝ այսօր աուտիզմի հետ կապված խնդիրը տարածված է ոչ միայն Արցախում և Հայաստանում, այլև՝ ամբողջ աշխարհում, և, հիմք ընդունելով կատարված ուսումնասիրությունները, հիվանդությամբ ծնվող երեխաների քանակը գնալով աճում է:
279419490_750340255981175_7394494162182351252_n.jpg (479 KB)
«Հիվանդության տարածումը լուրջ մարտահրավեր է մեզ համար այն առումով, որ հասարակությունը և պետությունը, այդ թվում՝ Արցախում, պետք է անեն հնարավորը, որպեսզի երեխաները ինտեգրվեն հասարակությանը, և նրանց իրավունքները պատշաճ կերպով պաշտպանված լինեն այնպես, ինչպես մյուս բոլոր երեխաներինը: Այս առումով պետք է նշեմ, որ Վերականգնողական կենտրոնի Աուտիզմի ցերեկային խնամքի կենտրոնը արդեն իսկ այդ հնարավորությունը տալիս է, բայց կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պարբերաբար պետք է բարձրաձայնվեն, և հասնենք դրանց լուծումներին»,-ընդգծել է մեր զրուցակիցը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանն իր խոսքում անդրադաձել է այն հարցին, որ ներառական կրթության ծրագրում ընդգրկված են նաև աուտիզմով հիվանդ երեխաները: Եվ անցումը համընդհանուր ներառական կրթության առաջ է բերել մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ մասնագետների պակասը:
279220647_1184638838965542_4003613662008885130_n.jpg (1.71 MB)
«Այս պահին դպրոցներում ներդրված է համընդհանոր ներառական կրթության ծրագիրը, և մենք չունենք անհրաժեշտ քանակությամբ համապատասխան մասնագետներ՝ և՛ որակական, և՛ քանակական առումով: Ունենք հատուկ մանկավարժների, ներփակվածության խնդիր ունեցող աշակերտների հետ աշխատող մասնագետների խիստ անհրաժեշտություն, ունենք նաև լուրջ խնդիրներ օրենսդրական դաշտի հետ կապված, և, ըստ այդմ, 2023-2024 թվականներին անցում ենք կատարելու կրթական նոր չափորոշիչների»,-ասել է նախարարը:

По случаю пятилетия Центра дневного ухода и лечения аутизма в Степанакерте организованно мероприятие
Центр дневного ухода и лечения аутизма при реабилитационном центре имени Кэролайн Кокс в Степанакерте уже пять лет работает на полную мощность, помогая многим детям с аутизмом.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", по случаю пятилетней деятельности центра сегодня, 2 мая, было организовано мероприятие, в ходе которого были представлены небольшие эпизоды из пятилетней деятельности центра, которые показывают работу, проделанную с детьми, как они ведут свою повседневную жизнь в Центре дневного ухода и лечения аутизма.
279178196_348400757271288_2648082049014386928_n.jpg (644 KB)
В беседе с нами директор Реабилитационного центра имени Кэролайн Кокс Вардан Тадевосян отметил, что за пять лет работы центр имеет много достижений и успехов в лечении детей.
279228431_688851815678570_7732615430925555708_n.jpg (1.67 MB)
«Шестьдесят детей ежегодно получают лечение в специализированном отделении аутизма, подготовленные специалисты – психолог, логопед, эрготерапевт, физиотерапевт, специальные педагоги, социальный работник, две няни и медсестра. За эти пять лет в нашем центре прошли лечение 186 детей, страдающих аутизмом. Мы заметили прогресс у всех. Я устанавливаю свою норму в беседе с родителями, когда они хотят, чтобы их дети продолжали лечение, а если они хотят непрерывного лечения, то наша деятельность успешна», — сказал В. Тадевосян.
По словам министра здравоохранения Республики Арцах Микаела Айрияна, министерство оказывает центру интенсивные услуги.
279499179_2848101555497827_8548531102946138259_n.jpg (425 KB)
«Условия строительства очень стесненные, мы уже наметили программу, которая в ближайшее время будет утверждена президентом Республики Арцах. Мы построим новый реабилитационный центр, где будут максимально оптимальные условия для детей, получающих лечение", - сообщил министр
По словам Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна, сегодня проблема аутизма широко распространена не только в Арцахе, Армении, но и во всем мире, согласно исследованиям, число детей, рожденных с этим заболеванием, растет.
279419490_750340255981175_7394494162182351252_n.jpg (479 KB)
«Распространение болезни является для нас серьезным вызовом в том смысле, что общество и государство, в том числе в Арцахе, должны сделать все возможное, чтобы интегрировать детей в общество, должным образом защитить их права, как и всех остальных детей. В связи с этим должен сказать, что Реабилитационный центр дневного ухода и лечения аутизма уже предоставляет такую ​​возможность, но есть много вопросов, которые необходимо регулярно поднимать для достижения решений», — подчеркнул наш собеседник.
В своем выступлении министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян коснулась вопроса включения детей с аутизмом в программу инклюзивного образования. А переход на всеобщее инклюзивное образование вызвал ряд проблем, в том числе нехватку специалистов.
279220647_1184638838965542_4003613662008885130_n.jpg (1.71 MB)
«На данный момент в школах внедряется программа всеобщего инклюзивного образования. У нас нет необходимого количества соответствующих специалистов как по качеству, так и по количеству. У нас большая потребность в специальных педагогах, специалистах по работе с учениками с ОВЗ, у нас также есть серьезные проблемы с законодательным полем, и, соответственно, в 2023-2024 годах мы будем переходить на новые образовательные стандарты», — сказала министр.