Կարևորում ենք ԱՄՆ-ի դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու հարցում․ Արարատ Միրզոյան
Հայաստանը գնահատում է ԱՄՆ-ի հետ գործընկերությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման հարցում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ «Այս համատեքստում ես ցանկանում եմ ընդգծել ԱՄՆ-ի կարևոր դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջազգային մանդատ»,- ասել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ գնահատում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը  Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում ԱՄՆ-ի հստակ դիրքորոշումը, ինչը հաստատել է նաև այս տարի։

Мы подчеркиваем роль Соединенных Штатов в достижении мира и стабильности в нашем регионе: Арарат Мирзоян
Армения ценит партнерство с США в установлении мира и стабильности в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- АРМЕНПРЕСС. Об этом на встрече с госсекретарем США Энтони Блинкеном заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. «В этом контексте я хочу подчеркнуть важную роль США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ, имеющего международный мандат на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта», - сказал Арарат Мирзоян.
Глава МИД РА подчеркнул, что ценит содействие США процессу нормализации отношений Армения-Турция, а также четкую позицию США в вопросе признания и осуждения Геноцида армян, что было подтверждено и в этом году.