Քերթի բնակիչները հաստատակամորեն են արարում հայրենի գյուղում. Համայնքն այսօր
ԱՀ Մարտունու շրջանի Քերթ գյուղում ապրող ու արարող մարդիկ ամուր կառչած են հայրենի հողին ու իրենց տունն ու տեղը փայփայել գիտեն։
Քերթի բնակիչները հաստատակամորեն են արարում  հայրենի գյուղում. Համայնքն այսօր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քերթ համայնքի ղեկավար Գեղամ Լալայանը։ Նա նշել է, որ այս օրերին գյուղի բնակիչներն իրենց օրվա մեծ մասն անց են կացնում այգիներում, հողն են մշակում:
«44-օրյա պատերազմից հետո գյուղի վարելահողերը անցել են թշնամու վերահսկողության տակ, և այսօր բնակիչների հիմնական զբաղմունքը անասնապահությունն ու տնամերձ հողակտորներում բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությունն է: Այստեղ վերաբնակեցվել է տեղահանված երեք ընտանիք, նրանք ապահովվել են բնակկենցաղային պայմաններով»,-նշել է Գ. Լալայանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է՝ համայնքի Կոմիտաս Հակոբյանի անվան միջնակարգ դպրոցում հայեցի կրթվում ու դաստիարակվում է 96 աշակերտ: Գործում է նաև մանկապարտեզ, որը 32 սան ունի՝ ինչպես Քերթից, այնպես էլ՝ Քարահունջից:
«Պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնասվել են գյուղի տները. բնակելի շինություններում վերականգնողական աշխատանքներ են կատարվել: Ամառային շրջանում ասֆալտապատվել են գյուղամիջյան և համայնքը մայրուղուն կապող ճանապարհները: Ունենք գործող համայնքապետարան, բուժկետ, ակումբ, որոնց շենքերը հին են և ունեն վերանորոգման կարիք»-ընդգծել է համայնքապետը՝ հավելելով, որ գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ: Գ. Լալայանը ցավով է անդրադարձել 44-օրյա պատերազմի պատճառած անդառնալի կորուստներին՝ ոգեկոչելով գյուղի ինը անմահ հերոսների հիշատակը:

Жители Керта решительно творят в родном селе: Община сегодня
Люди, живущие и творящие в селе Керт Мартунинского района Арцаха, крепко привязаны к своей родной земле и умеют дорожить своей родиной.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Керт Гегам Лалаян. Он отметил, что в эти дни сельчане большую часть дня проводят в огородах, обрабатывая землю.
«После 44-дневной войны пахотные земли села перешли под контроль врага. Сегодня основным занятием жителей является животноводство и выращивание овощей на прилегающих участках. Сюда переселены три семьи вынужденных переселенцев, им обеспечены жилищные условия», — отметил Г. Лалаян.
Наш собеседник сообщил, что в общинной средней школе имени Комитаса Акопяна учатся и воспитываются 96 учащихся. Также есть детский сад с 32 воспитанниками из Керта и Караунджа.
"В результате боевых действий были повреждены дома поселка. Проведены реставрационные работы в жилых домах. Летом были заасфальтированы межобщинные дороги и дорога, соединяющая поселок с шоссе. У нас есть действующий муниципалитет, медпункт, клуб, здания которых старые и нуждаются в ремонте", - подчеркнул он, добавив, что поселок газифицирован, обеспечен электричеством и водой. Г. Лалаян с болью сообщил о невосполнимых потерях, нанесенных 44-дневной войной, напоминая о девяти бессмертных героях села.