Մամուլի ազատության օրվա առթիվ ՄԻՊ-ը հանդիպել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ
Այսօր՝ մայիսի 3-ին՝ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպել է Արցախում գործող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, խոսել ոլորտում առկա խնդիրների մասին, ներկայացրել այդ խնդիրները, և, ՄԻՊ հաստատության լիազորությունները և խողովակները օգտգործելով, ուրվագծել որոշակի ուղիներ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման առաջին հատվածում քննարկվել են այն խնդիրներն ու խոչընդոտները, որոնց բախվում են լրագրողներն իրենց մասնագիտական գործունեության ընթացքում, իսկ երկրորդ հատվածում ընթացել է մտքերի փոխանակում, թե ինչպես ակտիվացնել լրագրողների դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: Գեղամ Ստեփանյանը համոզմունք է հայտնել, որ նման քննարկումները պետք է ավելի հաճախ լինեն:
«Նախորդ տարվա ընթացքում պլանավորել ենք, որ տարբեր մասնագիտական գործունեություն ծավալող անձանց հետ պետք է հանդիպումներ ունենանք, մանավանդ՝ լրագրողների հետ, որոնք ՄԻՊ հաստատության բնական դաշնակիցներ են, որովհետև մի կողմից լայնորեն լուսաբանում են ՄԻՊ աշխատանքները, մյուս կողմից էլ միջազգային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ լրագրողների կողմից է շատ հաճախ բարձրաձայնվում մարդու իրավունքների խախտումների մասին, և այս առումով պետք է կարողանանք համակարգված աշխատել»,-«Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նշել է Գ. Ստեփանյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ, ըստ նախորդ տարվա ցուցանիշների, լրագրողներից ստացել են երկու կամ երեք դիմում֊բողոք, և ասել, թե լրագրողները ՄԻՊ ոլորտի խնդիրներ բարձրաձայնողներից ամենաակտիվներն են, սխալ կլինի:
«2021 թվականի ընթացքում Սահմանադրությամբ և Օրենսդրությամբ ապահովված, երաշխավորված տեղեկատվության ազատության իրավունքի իրացման առումով քաղաքացիները բախվել են տարբեր խնդիրների: Մենք այս բովանդակությամբ ստացել ենք 17 դիմում. դրանք հիմնականում վերաբերում էին օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետների ուշացումներին, դիմումները չընթացքավորելուն, կամ տեղեկատվություն հայցող քաղաքացիների նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքին, բայց այս թեմայով լրագրողներից ընդամենը մեկ դիմում-բողոք ենք ստացել՝ չնայած տեղյակ ենք, որ պարբերաբար տարբեր մարմինների կողմից ուշացվում է հայցող տեղեկատվությունների տրամադրումը: Այս պրակտիկան, ցավոք, ձևավորված է և շարունակում է նկատելի լինել»,-ընդհանրացրել է ԱՀ ՄԻՊ-ը:

По случаю Дня свободы печати Защитник прав человека встретился с представителями СМИ
Сегодня, 3 мая, по случаю Всемирного дня свободы печати Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян встретился с представителями СМИ, действующих в Арцахе, рассказал о существующих проблемах в сфере, представил эти проблемы, и, используя полномочия института омбудсмена, наметил определенные пути решения проблем.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- В первой части встречи  обсуждались вопросы и препятствия, с которыми сталкиваются журналисты в своей профессиональной деятельности, а во второй части состоялся обмен мнениями о том, как активизировать роль журналистов в защите прав человека. Гегам Степанян выразил убеждение, что такие обсуждения должны быть более частыми.
«В течение предыдущего года мы запланировали встречи с людьми, занимающимися различной профессиональной деятельностью, особенно с журналистами, которые являются естественными союзниками института омбудсмена, потому что с одной стороны они широко освещают работу омбудсмена, с другой – международная практика показывает, что нарушения прав человека часто озвучиваются журналистами. В связи с этим мы должны уметь работать скоординировано», - сказал в беседе с «Арцахпресс» Г. Степанян.
Он сообщил, что по прошлогодним данным от журналистов поступило две-три жалобы, и сказать, что журналисты наиболее активно поднимают вопросы защиты прав человека, и это было бы неправильно.
«В течение 2021 года граждане столкнулись с различными проблемами в части реализации гарантированного Конституцией и Законодательством права на свободу информации. Мы получили 17 заявок с таким содержанием. В основном они были связаны с задержками в законодательстве, не обработкой заявлений или ненадлежащим обращением с гражданами, запрашивающими информацию, но мы получили только одну жалобу от журналистов на эту тему, хотя мы понимаем, что предоставление информации различными органами регулярно задерживается. К сожалению, эта практика укоренилась и продолжает быть заметной», — обобщил омбудсмен.