ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկում է ունեցել «Atlantic Council» ուղեղային կենտրոնում
Մայիսի 4֊ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ֊ում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ որպես հիմնական բանախոս մասնակցել է ամերիկյան հեղինակավոր «Atlantic Council» ուղեղային կենտրոնում անցկացված կլոր սեղան֊քննարկմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընդհանուր օրակարգին ու շեշտադրումներին, Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությանը, այցի ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերին և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին:
Անդրադարձ է կատարվել ժողովրդավարական զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների, այս գործընթացներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերի վերաբերյալ։
Ներկայացվել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրները:
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

On May 4, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in the United States on a working visit, participated as a keynote speaker in a roundtable discussion held at the prestigious US think tank - Atlantic Council, the foreign ministry said.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a discussion at “Atlantic Council” think tank
STEPANAKERT, MAY 5, ARTSAKHPRESS: The Foreign Minister of Armenia touched upon the main agenda and emphases of the working visit to the USA, the Armenia-US Strategic Dialogue, the documents signed during the visit and the prospects of the development of the Armenian-American relations.
Reference was made to the process of reforms aimed at democratic development, protection of human rights, strengthening the rule of law and the fight against corruption.
Ararat Mirzoyan presented the situation around the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia's position on the negotiations on a comprehensive peace agreement with Azerbaijan, and the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in these processes.
The humanitarian issues resulting from the 44-day war and need to be urgently addressed were presented.
During the meeting reference was also made to the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.