Էրդողանն օգտվեց Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ միջնորդությունից. FT
Անկարայի միջնորդությունը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ճգնաժամում մեծացրեց Թուրքիայի՝ որպես միջնորդի նշանակությունը ՆԱՏՕ-ի երկրների աչքում, եւ նախագահ Էրդողանն օգտվեց այդ հնարավորությունից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է Financial Times-ի հոդվածում, փոխանցում է news.am-ը:
«Թուրքիան մեծացրեց իր դերը որպես միջնորդ ՆԱՏՕ-ի երկրների աչքում, եւ Էրդողանն օգտվեց այդ հնարավորությունից»,- ասվում է հոդվածում, որը թարգմանել է Sözcü թերթը։
Պարբերականը մեջբերել է ընդդիմության անանուն պաշտոնյայի խոսքերն այն մասին, որ եթե անցյալ տարի Թուրքիայում ընտրություններ անցկացվեին, ընդդիմությունը շանսեր կունենար, սակայն այժմ «դրա նկատմամբ վստահությունը մի փոքր նվազել է»։
«Ընդդիմության թեւի ամենամեծ մտահոգությունն այն է, որ Քըլըչդարօղլուն (Թուրքիայի ընդդիմության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն) առաջադրվելու է Էրդողանի դեմ եւ որ Էրդողանը նրան «ողջ-ողջ կուտի»։ Քըլըչդարօղլուն իսկապես ցանկանում է թեկնածու լինել: Չեմ կասկածում, որ նա լավագույն նախագահը կլինի, բայց հաղթելու հնարավորությունները շատ փոքր են»,- մեջբերում է թերթն ընդդիմության ներկայացուցչի խոսքերը։
Ով էլ ընտրվի որպես ընդդիմության թեկնածու, ստիպված կլինի դիմակայել խորամանկ եւ փորձառու քաղաքական գործչի, որը շարունակում է ամենապոպուլյար քաղաքական գործիչը մնալ երկրում՝ չնայած մարտին գրանցված 61 տոկոս գնաճին, ասել է նա:
Երկրում հերթական համընդհանուր ընտրությունները՝ ե՛ւ նախագահական, ե՛ւ խորհրդարանական, տեղի կունենան Թուրքիայում 2023 թվականի հունիսին։ Իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» (ԱԶԿ) եւ «Ազգայնական շարժում» (ԱՇԿ) կուսակցություններն ավելի վաղ «Ժողովրդական դաշինք» էին ձեւավորել: Ավելի վաղ թուրք ազգայնականների ղեկավար Դեւլեթ Բահչելին հայտարարել էր, որ առաջիկա ընտրություններում Ժողովրդական դաշինքի թեկնածուն կլինի Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Թայիփ Էրդողանը։
Ավելի վաղ ամենամեծ ընդդիմադիր ձախ կենտրոնամետ Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի նախաձեռնությամբ վեց ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդների հանդիպումներ անցկացվեցին, որոնց մասնակցեց պահպանողական-ազգայնական «Լավ» կուսակցության ղեկավար Մերալ Աքշեները, աջ պահպանողական սուննի «Երջանկություն» կուսակցության նախագահ Թեմել Կարամոլլաօղլուն, քեմալական-պահպանողական դեմոկրատական ​​կուսակցության ղեկավար Գյուլթեքին Ույսալը, լիբերալ «Ժողովրդավարություն եւ բեկման կուսակցության» առաջնորդ Ալի Բաբաջանը եւ Թուրքիայի նախկին վարչապետ, «Ապագա» կուսակցության ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն: Հանդիպումից հետո Թուրքիայի ընդդիմադիր կուսակցությունների վեց առաջնորդներ հայտարարություն արեցին երկրի՝ «կառավարման ուժեղացված խորհրդարանական համակարգին» անցնելու մասին հուշագրի նախապատրաստման մասին։

FT: Эрдоган воспользовался посредничеством между Россией и Украиной
Посредничество Анкары в кризисе между Россией и Украиной повысила значимость Турции как посредника в глазах стран НАТО, президент страны Эрдоган воспользовался этой возможностью.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая, АРЦАХПРЕСС- Говорится в статье Financial Times, передает news.am.
«Турция повысила свое значение как посредника в глазах стран НАТО, и Эрдоган воспользовался этой возможностью», - говорится в статье, перевод которой представила газета Sözcü.
Издание привело слова неназванного представителя оппозиции, который отметил, что если бы выборы в Турции состоялись в прошлом году, оппозиция бы имела шансы, но сейчас «уверенность в этом немного уменьшилась».
«Самое большое беспокойство оппозиционного крыла вызывает то, что Кылычдароглу (лидер турецкой оппозиции Кемаль Кылычдароглу) выдвинет свою кандидатуру против Эрдогана и что Эрдоган «съест его заживо». Кылычдароглу очень хочет быть кандидатом. Я не сомневаюсь, что он будет лучшим президентом, но у него меньше всего шансов на победу», — приводит издание слова представителя оппозиции.
По его словам, кто бы ни был избран кандидатом от оппозиции, ему предстоит столкнуться с хитрым и опытным политиком, который до сих пор является самым популярным политиком в стране, несмотря на инфляцию, достигшую в марте 61 процента.
Очередные всеобщие выборы в стране - одновременно президентские и парламентские - состоятся в Турции в июне 2023 года. Правящая Партия справедливости и развития (ПСР) и Партия националистического движения (ПНД) ранее сформировали «Альянс народа». Ранее глава турецких националистов Девлет Бахчели сообщил, что нынешний президент Турции Тайип Эрдоган будет кандидатом от «Альянса народа» на предстоящих выборах.
Ранее по инициативе лидера крупнейшей оппозиционной левоцентристской Народно-республиканской партии Турции (НРП) Кемаля Кылычдароглу состоялись встречи лидеров шести оппозиционных партий, в которых приняли участие глава консервативно-националистической «Хорошей партии» (Iyi parti) Мерал Акшенер, председатель правоконсервативной суннитской партии «Счастье» (SP) Темел Карамоллаоглу, глава кемалистско-консервативной «Демократической партии» Гюльтекин Уйсал, лидер либеральной «Партии демократии и прорыва» (DEVA) Али Бабаджан и экс-премьер министр Турции, глава партии «Будущее» Ахмет Давутоглу. Шесть лидеров оппозиционных партий Турции после встречи сделали заявление о подготовке меморандума о переходе страны к «усиленной парламентской системе управления».