Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելիին ներկայացրել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության խորացման և ընդլայնման հեռանկարները: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրակացվող բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Հանդիպման ընթացքում Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները:
Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելին է փոխանցել Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է ՀՀ-ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։

Арарат Мирзоян представил Митчу Макконнеллу ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в США, встретился с лидером республиканцев в Сенате США Митчем Макконнеллом.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в МИД РА.
Собеседники обсудили перспективы углубления и расширения сотрудничества, основанного на общих ценностях. Министр Мирзоян высоко оценил содействие США программе реформ в Армении.
Были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию в Нагорном Карабахе. Он подчеркнул важность посреднических усилий США в вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в качестве государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Министр Мирзоян представил детали процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Арарат Мирзоян вручил Митчу МакКоннеллу медаль Мхитара Гоша, которой сенатор награжден по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США за значительный вклад в деле укрепления и развития дружественных отношений между Арменией и США.