Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելիին ներկայացրել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության խորացման և ընդլայնման հեռանկարները: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրակացվող բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Հանդիպման ընթացքում Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները:
Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելին է փոխանցել Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է ՀՀ-ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։

Armenian FM presents situation in Nagorno Karabakh to US Senator
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is on a working visit to the United States, on Thursday met with Senate Republican Party leader Mitch McConnell, the Armenian Foreign Ministry stated.
STEPANAKERT, MAY 6, ARTSAKHPRESS: The sides discussed the prospects of deepening and expanding the Armenian-American cooperation based on common values. Minister Mirzoyan highly appreciated the US continuous support to Armenia’s reforms agenda.
The regional security and stability-related issues were touched upon during the talk.
Ararat Mirzoyan presented the situation in Nagorno Karabakh to the US Senator. The importance of the mediation efforts of the US as an OSCE Minsk Group Co-Chair country aimed at the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict was emphasized.
The Foreign Minister also presented details about the Armenia-Turkey normalization process.
Ararat Mirzoyan presented the Mkhitar Gosh Medal to Senator McConnell, who was awarded on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations between Armenia and the United States—for his significant contribution to the strengthening and development of Armenian-American friendly relations.