Աշանում վերակառուցվել է ջրագծի արտաքին ցանցը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրել է Աշան համայնքի ղեկավար Արմեն Բալասանյանը:
«Գյուղում ջրամատակարարումն իրականացվում էր պարբերական խափանումներով, բայց խմելու ջրի խնդիր երբևիցե չենք ունեցել: Արտաքին ցանցի վերակառուցումը հնարավորություն է ստեղծել, որ ջրային պաշարներն ավելանան»,-ասել է Ա. Բալասանյանը:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին գյուղի բնակիչների շրջանում աշխատանքային եռուզեռ է տիրում: Ամեն մեկն իր տնամերձ հողակտորն է մշակում: Մի մասն էլ շարունակում է անասնապահությամբ զբաղվել:
«Հաստատակամությամբ լցված 451 բնակիչ ունի մեր գյուղը: Դպրոցում սովորում է 74 աշակերտ. նրանցից 59-ը մասնակցում է «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրին: Բնականոն գործունեություն են իրականացնում նաև մանկապարտեզը, բուժկետն ու համայնքապետարանը: Պատերազմից հետո Աշանում տեղահանված վեց ընտանիք է հաստատվել, յոթ տուն էլ վերանորոգվել է այլ ընտանիքների տրամադրելու նպատակով»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը:

External waterline network reconstruced in Ashan
The 900-meter-long external waterline network has been reconstructed in the community of Ashan of Artsakh’s Martuni region.
STEPANAKERT, MAY 6, ARTSAKHPRESS: The head of the community Armen Balasanyan informed "Artsakhpress".
"The reconstruction of the external network has created an opportunity to increase water resources," said Balasanyan.
“The village has 451 residents.  74 students attend the community school. The kindergarten, the aid station and the municipality are also operating normally. After the war, six families have settled in Ashan. And seven houses have been renovated to provide to other displaced families," he said.