Աշանում վերակառուցվել է ջրագծի արտաքին ցանցը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրել է Աշան համայնքի ղեկավար Արմեն Բալասանյանը:
«Գյուղում ջրամատակարարումն իրականացվում էր պարբերական խափանումներով, բայց խմելու ջրի խնդիր երբևիցե չենք ունեցել: Արտաքին ցանցի վերակառուցումը հնարավորություն է ստեղծել, որ ջրային պաշարներն ավելանան»,-ասել է Ա. Բալասանյանը:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին գյուղի բնակիչների շրջանում աշխատանքային եռուզեռ է տիրում: Ամեն մեկն իր տնամերձ հողակտորն է մշակում: Մի մասն էլ շարունակում է անասնապահությամբ զբաղվել:
«Հաստատակամությամբ լցված 451 բնակիչ ունի մեր գյուղը: Դպրոցում սովորում է 74 աշակերտ. նրանցից 59-ը մասնակցում է «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրին: Բնականոն գործունեություն են իրականացնում նաև մանկապարտեզը, բուժկետն ու համայնքապետարանը: Պատերազմից հետո Աշանում տեղահանված վեց ընտանիք է հաստատվել, յոթ տուն էլ վերանորոգվել է այլ ընտանիքների տրամադրելու նպատակով»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը:

В Ашане реконструирована наружная водопроводная сеть
В общине Ашан Мартунинского района Арцаха реконструирована наружная водопроводная сеть протяженностью 900 метров.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту  "Арцахпресс" сообщил глава общины Ашан Армен Баласанян.
«Водоснабжение в селе регулярно прерывалось, но проблем с питьевой водой у нас никогда не было. Реконструкция наружной сети создала возможность увеличить водные ресурсы", - сказал А. Баласанян.
По его словам, в эти дни в селе кипит работа. Каждый житель возделывает свою землю возле дома. Некоторые из них продолжают заниматься скотоводством.
«В нашем селе проживает 451 человек, полный решимости. В школе 74 ученика. 59 из них участвуют в программе «Продленная школа». Детский сад, медпункт и муниципалитет также работают в обычном режиме. После войны в Ашане поселились шесть семей, а семь домов были отремонтированы для предоставления другим семьям», - обобщил наш собеседник.