«Արցախն ապրում է». Ստեփանակերտում Առնո Բաբաջանյանին նվիրված երաժշտական երեկո է կազմակերպվել
Մայիսի 6-ին ընդհանրացվեց «Ռուսաց լեզվի օրեր» ծրագրի շրջանակներում Ստեփանակերտում մեկնարկած «Արցախն ապրում է» խորագիրը կրող միջոցառումների շարքը` նվիրված 44-օրյա պատերազմին։ Ծրագիրն ամփոփվեց Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում հայ մեծանուն կոմպոզիտոր, դաշնակահար Առնո Բաբաջանյանին նվիրված երաժշտական երեկոյի կազմակերպմամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառումը մեկնարկեց Արցախյան բոլոր պատերազմներում զոհված ազատամարտիկներիա հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելով։ Քոլեջի սաները մշակութասեր հանդիսատեսի համար կատարեցին Առնո Բաբաջանյանի՝ «Իմ սիրտը լեռներում է», «Վաղարշապատի պարը», «Սասունցիների պար», «Կամուրջներ» և շատ այլ գեղեցիկ ու սիրված գործեր։
279680100_1648598992186010_5750601912841157825_n.jpg (398 KB)
«Պետք է համոզված նշեմ, որ Արցախն ապրում է ու միշտ էլ ապրելու է։ Մեր բարեբեր հողում դեռ շատ հանճարներ են ծնվելու։ Հայի գենի մեջ հաղթողի ոգին է»,-իր խոսքում նշել է Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի տնօրեն Անաիդա Սուլեյմանյանը։
280096415_1009484756352552_1204774559923634188_n.jpg (1.90 MB)
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ Արցախը վշտի ու վեհանձնության մի համաստեղություն է, որի մասին յուրաքանչյուրը միայն երազել կարող է։
280179672_486103636533171_649412330504938817_n.jpg (1.22 MB)
«Մեր հայրենիքը միմիայն մերն է։ Մենք պետք է մոռանանք մեր խոցոտված երկիրը, և պետք է վեր բարձրացնենք մեր հայրենիքը։ Ես երախտիքի խոսքեր չեմ գտնում` ասելու մեր քաջերին։ Նրանք միշտ էլ կան ու կգտնվեն։ Իզուր չի ասված՝ քաջերի քաջության սահմանը զենքով է գծված։ Մեր քաջերը հավերժ կապրեն մեր` ապրողներիս մեջ»,-ընդգծել է նախարարը։
279248691_1392828794522119_1159425001579782916_n.jpg (1.87 MB)
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության պետական տեսուչ, Ռուսաց լեզվի գլխավոր մասնագետ Ռուբեն Օսիպովը, ում նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է միջոցառումը, իր խոսքում համոզմունք է հայտնել, որ Արցախը կվերականգնի իր տարածքային ամբողջականությունը, որովհետև այստեղ դարեր ի վեր ապրել են հայոց նախնիները։
280108570_563553931854651_8358823545108597300_n.jpg (2.46 MB)
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ առաջին տիկին Քրիստինա Հարությունյանը, ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի ուսուցիչներ, ուսանողներ, մայրաքաղաքի մշակութասեր հանրությունը։

«Арцах живет»: В Степанакерте прошел музыкальный вечер, посвященный Арно Бабаджаняну
6 мая в Степанакерте в рамках программы «Дни русского слова» была обобщена серия мероприятий, посвященных 44-дневной войне, под названием «Арцах живет». Завершилась программа организацией музыкального вечера, посвященного великому армянскому композитору, пианисту Арно Бабаджаняну, в Музыкальном колледже имени Саят-Новы.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", мероприятие началось с того, что присутствующие почтили минутой молчания бессмертную память героев, павших во всех Арцахских войнах.
Воспитанники колледжа исполнили для ценителей культуры произведения Арно Бабаджаняна «Мое сердце в горах», «Вагаршапатский танец», «Танец сасунцев», «Мосты» и многие другие красивые и популярные произведения.
279680100_1648598992186010_5750601912841157825_n.jpg (398 KB)
"Хочу с уверенностью сказать, что Арцах живет и будет жить всегда, и наша Святая земля родит ещё ни одного гениального человека. Дух победителя заложен в армянском гене», - отметила Анаида Сулейманян, директор музыкального колледжа имени Саят-Новы.
280096415_1009484756352552_1204774559923634188_n.jpg (1.90 MB)
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян сказала нам, что Арцах – это созвездие печали и благородства, о котором каждый может только мечтать.
280179672_486103636533171_649412330504938817_n.jpg (1.22 MB)
«Наша Родина только наша. Мы должны забыть нашу израненную страну, мы должны поднять нашу Родину. Не нахожу слов благодарности нашим храбрецам. Они всегда есть и будут. Наши храбрецы будут жить вечно в нас- живущих", - подчеркнула министр.
279248691_1392828794522119_1159425001579782916_n.jpg (1.87 MB)
Государственный инспектор Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, главный специалист по русскому языку Рубен Осипов, по инициативе которого было организовано мероприятие, выразил уверенность в том, что Арцах восстановит свою территориальную целостность, поскольку предки армян жили здесь испокон веков.
280108570_563553931854651_8358823545108597300_n.jpg (2.46 MB)
В мероприятии приняли участие первая леди Республики Арцах Кристина Арутюнян, государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, преподаватели, студенты музыкального колледжа имени Саят-Новы, культурная общественность столицы.