Երևանում անցկացվեց «Անմահ գունդ» ակցիան՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած հերոսներին
Երևանի Հաղթանակի զբոսայգում անցկացվեց «Անմահ գունդ» լուռ ակցիան՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած հերոսներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱկցիայի  մասնակիցներն իրենց հետ տանում էին Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսների լուսանկարները: «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը շնորհավորեց բոլոր վետերաններին, ովքեր արել են ամեն հնարավորը, որպեսզի հաղթեն այդ արյունալի պատերազմում, որի հետևանքով զոհվեց 27 միլիոն մարդ:
«Փառք վետերաններին, ովքեր զոհվել են, ովքեր ողջ են մնացել: Մենք հիշում ենք Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներին, մենք հարգում ենք նրանց հիշատակը: Այսօր մենք ուզում ենք, որ մեր վետերանները ավելի երկար ապրեն, որպեսզի կարողանան պատմել իրական պատմությունը: Մենք կանեն ամեն ինչ, որպեսզի պատերազմի հիշողությունը սերնդե-սերունդ փոխանցվի, որպեսզի այն չմոռացվի: Դա մեր պատմությունն է, որը պետք է հարգենք»,- ասաց Կարապետյանը:
«Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խոսքով՝ Հայրենական պատերազմի առաջին օրերից սկսած հերոսները իրենց արյունով գրել են՝ «կզոհվենք, բայց չենք հանձվի»:
«Ինչպե ՞ ս կարելի է մոռանալ այդ խոսքերը: Դրա համար այսօր փառահեղ օր է՝ Հաղթանակի օրն է: Հաղթանակը կերտվել է Խորհրդային Միության բոլոր երկրների ժողովուրդների կողմից: Հայ ժողովուրդը, իհարկե, կարևոր դեր է ունեցել այս հաղթանակում: Հպարտությամբ և վստահ կարելի է ասել, որ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակում հայ ժողովուրդի դերը մեծ է, որովհետև այդ պատերազմին մասնակցել է ավելի քան 600 հազար հայ, որոնցից 300 հազար զոհվել է, ավելի քան 100 հայ արժանացել ԽՍՀՄ հերոսի կոչման: Դա մեծ նվաճում է հայ ժողովրդի համար: Մենք հպարտ ենք մեր հերոսներով և հարգում ենք նրանց հիշատակը»,- եզրափակեց Կարապետյանը:

В Ереване прошла акция "Бессмертный полк", посвященная героям-участникам Великой Отечественной войны
В ереванском парке Победы прошла безмолвная акция "Бессмертный полк", посвященная героям, участвовавшим в Великой Отечественной войне.
В Ереване прошла акция
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Участники акции несли  фотографии героев Великой Отечественной войны. Генеральный директор культурно-делового центра «Дом Москвы» Ваграм Карапетян поздравил всех ветеранов, сделавших все возможное для победы в кровопролитной войне, унесшей жизни 27 миллионов человек.
«Слава ветеранам, которые погибли, и тем, кто выжил. Мы помним участников Великой Отечественной войны, чтим их память. Сегодня мы хотим, чтобы наши ветераны жили дольше, чтобы они могли рассказать правдивую историю. Мы постараемся передать память о войне из поколения в поколение, чтобы она не была забыта. Это наша история, которую мы должны уважать", - сказал Карапетян.
По словам генерального директора культурно-делового центра «Дом Москвы», с первых дней Отечественной войны герои своей кровью написали: «Умрем, но не сдадимся».
"Как мы можем забыть эти слова? Поэтому сегодня славный день, День Победы. Победу творили народы всех стран Советского Союза. Немалую роль в этой победе, безусловно, сыграл армянский народ. Мы с гордостью можем сказать, что роль армянского народа в победе в Отечественной войне велика, ведь в той войне приняли участие более 600 тысяч армян, из которых 300 тысяч погибли, более 100 армян были удостоены звания ГерояСоветскогоСоюза. Это большое достижение армянского народа.  Мы гордимся нашими героями и чтим их память", - заключил Карапетян.