Երևանում անցկացվեց «Անմահ գունդ» ակցիան՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած հերոսներին
Երևանի Հաղթանակի զբոսայգում անցկացվեց «Անմահ գունդ» լուռ ակցիան՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած հերոսներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱկցիայի  մասնակիցներն իրենց հետ տանում էին Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսների լուսանկարները: «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը շնորհավորեց բոլոր վետերաններին, ովքեր արել են ամեն հնարավորը, որպեսզի հաղթեն այդ արյունալի պատերազմում, որի հետևանքով զոհվեց 27 միլիոն մարդ:
«Փառք վետերաններին, ովքեր զոհվել են, ովքեր ողջ են մնացել: Մենք հիշում ենք Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներին, մենք հարգում ենք նրանց հիշատակը: Այսօր մենք ուզում ենք, որ մեր վետերանները ավելի երկար ապրեն, որպեսզի կարողանան պատմել իրական պատմությունը: Մենք կանեն ամեն ինչ, որպեսզի պատերազմի հիշողությունը սերնդե-սերունդ փոխանցվի, որպեսզի այն չմոռացվի: Դա մեր պատմությունն է, որը պետք է հարգենք»,- ասաց Կարապետյանը:
«Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խոսքով՝ Հայրենական պատերազմի առաջին օրերից սկսած հերոսները իրենց արյունով գրել են՝ «կզոհվենք, բայց չենք հանձվի»:
«Ինչպե ՞ ս կարելի է մոռանալ այդ խոսքերը: Դրա համար այսօր փառահեղ օր է՝ Հաղթանակի օրն է: Հաղթանակը կերտվել է Խորհրդային Միության բոլոր երկրների ժողովուրդների կողմից: Հայ ժողովուրդը, իհարկե, կարևոր դեր է ունեցել այս հաղթանակում: Հպարտությամբ և վստահ կարելի է ասել, որ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակում հայ ժողովուրդի դերը մեծ է, որովհետև այդ պատերազմին մասնակցել է ավելի քան 600 հազար հայ, որոնցից 300 հազար զոհվել է, ավելի քան 100 հայ արժանացել ԽՍՀՄ հերոսի կոչման: Դա մեծ նվաճում է հայ ժողովրդի համար: Մենք հպարտ ենք մեր հերոսներով և հարգում ենք նրանց հիշատակը»,- եզրափակեց Կարապետյանը:

"Immortal Regiment" march dedicated to the heroes participating the Great Patriotic War held in Yerevan
The silent "Immortal Regiment" march dedicated to the heroes who took part in the Great Patriotic War was held in Yerevan's Victory Park.
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The participants of the march took with them the photos of the heroes of the Great Patriotic War. Vahram Karapetyan, Director General of the Dom Moscow Cultural and Business Center, congratulated all the veterans who did their best to win the bloody war that killed 27 million people.
"Glory to the veterans who died, who survived. We remember the participants of the Great Patriotic War, we honor their memory. Today we want our veterans to live longer so that they can tell the true story. We will do our best to pass on the memory of the war from generation to generation so that it is not forgotten. This is our history that we must respect," Karapetyan said.
According to the director general of the Moscow House Cultural and Business Center, since the first days of the Patriotic War, the heroes have written with their blood, "We will die, but we will not surrender."
"How can we forget those words? That is why today is a glorious day, Victory Day. The Victory was shaped by the peoples of all the countries of the Soviet Union. The Armenian people, of course, played a significant role in this victory. We can say with pride that the role of the Armenian people in the victory in the Patriotic War is great, because more than 600 thousand Armenians took part in that war, of which 300 thousand died, more than 100 Armenians were awarded the title of Hero of the USSR. It is a great achievement for the Armenian people. We are proud of our heroes, we respect their memory," Karapetyan concluded.