Ստեփանակերտում արժևորել են հաղթանակների օրվա խորհուրդը
Այսօր՝ մայիսի 9-ին,  Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի, 1992 թվականին Շուշիի ազատագրման ու Պաշտպանության բանակի օրվա կապակցությամբ Ստեփանակերտում մեկնարկել է  հազարավոր արցախցիների երթը՝ դեպի Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Հայրենականում և Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների  հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Արամ Հարությունյանը նշել է, որ այսօր մայիսի 9-ը չի նշվում այն նույն խանդավառությամբ, որ կար մի քանի տարի առաջ:
1.jpg (80 KB)«Բայց մենք իրավունք չունենք ժամանակավոր անհաջողությունների պատճառով մոռանալ մեր հաղթանակները և այն սերունդներին, ովքեր կերտել են այդ հաղթանակները: Այս օրը ապագա սերունդներին պետք է հիշեցնի, թե միասնական լինելու դեպքում ինչպիսի հաղթանակներ ենք կարողանում կերտել: Երբ մենք մտածում ենք մեր ապագա սերնդի մասին, մենք կարողանում ենք համախմբվել և միայն հաղթանակներ փոխանցել հաջորդներին: Պետք է պատմության դասերը սթափ գնահատենք և ապագայում նույն սխալները երբեք չկրկնենք»,-ասել է Ա. Հարությունյանը:
Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ մայիս ամիսը միշտ էլ հաղթանակների ամիս է եղել՝ սկսած Ավարայրի ճակատամարտից:
9.jpg (97 KB)«Այս խորհրդանշական օրը միշտ էլ մեծ շուքով ենք տոնել,  այսօր էլ այն չի կորցրել իր խորհուրդը: Ես համոզված եմ, որ եռատոնը կդարձնենք քառատոն, իսկ դրա համար մեզ անհրաժեշտ է համախմբվել, լինել միասնական ու բռունցք կազմել, ինչպես Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ: Պետք է գիտակցենք մեր թերությունները, բացթողումները և զերծ մնանք դրանցից: Ես համոզված եմ, որ Շուշին նորից մերը կլինի: Մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի ապագա սերունդը մեզ չանիծի»,-ընդգծել է Գ. Հովհաննիսյանը:
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Վազգեն Ալլահվերդյանը մեզ հետ զրույցում վերհիշեց պատերազմի դժնդակ օրերն ու, միևնույն ժամանակ, մեծ ոգևորությամբ խոսեց կերտած հաղթանակի մասին:
2.jpg (109 KB)«Մասնակցել եմ  Հայրենական մեծ պատերազմին, կերտել հաղթանակ ու փոխանցել հաջորդ սերունդներին:  Այսօր իմ ժողովրդի ամենամեծ ցանկությունը Արցախի ճանաչումն է: Ես հայ ժողովրդին ցանկանում եմ միասնություն, համախմբվածություն։ Մեր բոլոր հաղթանակները միայն այս երկուսի շնորհիվ են կերտվել»,-նշել է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանը:

В Степанакерте оценили совет Дня Победы
Сегодня, 9 мая, по случаю Победы в Великой Отечественной войне, освобождения Шуши в 1992 году и Дня Армии обороны, тысячи арцахцев прошли маршем к Степанакертскому городскому мемориалу, чтобы почтить память жертв Великой Отечественной войны и Арцахских войн.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" депутат НС Арам Арутюнян отметил, что сегодня 9 мая не отмечается с таким энтузиазмом, как несколько лет назад.
1.jpg (80 KB)
«Но мы не имеем права забывать свои победы из-за временных неудач, поколений, создавших эти победы. Этот день должен напомнить будущим поколениям о победах, которые мы можем одержать, если будем едины. Когда мы думаем о нашем будущем поколении, мы можем только объединиться и передать победы следующему поколению. Мы должны трезво оценивать уроки истории и никогда не повторять тех же ошибок в будущем», — сказал А. Арутюнян.
По словам главы администрации Шушинского района Гриши Ованнисяна, после Аварайрской битвы май всегда был месяцем побед.
9.jpg (97 KB)
«Этот символический день мы всегда отмечали с большим энтузиазмом, и сегодня он не утратил своего значения. Я убежден, что тройной праздник мы превратим в четверной, а для этого нам нужно объединиться, сплотиться и стать единым кулаком, как во время первой Арцахской войны. Мы должны осознать свои недостатки и упущения и избегать их. Я уверен, что Шуши снова будет нашим. Мы должны сделать все возможное, чтобы будущее поколение не прокляло нас», — подчеркнул Г. Ованнисян.
В беседе с нами ветеран Великой Отечественной войны Вазген Аллахвердян вспомнил жестокие дни войны и в то же время с большим воодушевлением рассказал о достигнутой ими победе.
2.jpg (109 KB)
«Я принял участие в Великой Отечественной войне, создал победу и передал ее следующим поколениям. Самым большим желанием моего народа сегодня является признание Арцаха. Желаю армянскому народу единства, солидарности- Все наши победы были построены только благодаря этим двум», — отметил ветеран Великой Отечественной войны.