Ստեփանակերտում արժևորել են հաղթանակների օրվա խորհուրդը
Այսօր՝ մայիսի 9-ին,  Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի, 1992 թվականին Շուշիի ազատագրման ու Պաշտպանության բանակի օրվա կապակցությամբ Ստեփանակերտում մեկնարկել է  հազարավոր արցախցիների երթը՝ դեպի Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Հայրենականում և Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների  հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Արամ Հարությունյանը նշել է, որ այսօր մայիսի 9-ը չի նշվում այն նույն խանդավառությամբ, որ կար մի քանի տարի առաջ:
1.jpg (80 KB)«Բայց մենք իրավունք չունենք ժամանակավոր անհաջողությունների պատճառով մոռանալ մեր հաղթանակները և այն սերունդներին, ովքեր կերտել են այդ հաղթանակները: Այս օրը ապագա սերունդներին պետք է հիշեցնի, թե միասնական լինելու դեպքում ինչպիսի հաղթանակներ ենք կարողանում կերտել: Երբ մենք մտածում ենք մեր ապագա սերնդի մասին, մենք կարողանում ենք համախմբվել և միայն հաղթանակներ փոխանցել հաջորդներին: Պետք է պատմության դասերը սթափ գնահատենք և ապագայում նույն սխալները երբեք չկրկնենք»,-ասել է Ա. Հարությունյանը:
Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ մայիս ամիսը միշտ էլ հաղթանակների ամիս է եղել՝ սկսած Ավարայրի ճակատամարտից:
9.jpg (97 KB)«Այս խորհրդանշական օրը միշտ էլ մեծ շուքով ենք տոնել,  այսօր էլ այն չի կորցրել իր խորհուրդը: Ես համոզված եմ, որ եռատոնը կդարձնենք քառատոն, իսկ դրա համար մեզ անհրաժեշտ է համախմբվել, լինել միասնական ու բռունցք կազմել, ինչպես Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ: Պետք է գիտակցենք մեր թերությունները, բացթողումները և զերծ մնանք դրանցից: Ես համոզված եմ, որ Շուշին նորից մերը կլինի: Մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի ապագա սերունդը մեզ չանիծի»,-ընդգծել է Գ. Հովհաննիսյանը:
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Վազգեն Ալլահվերդյանը մեզ հետ զրույցում վերհիշեց պատերազմի դժնդակ օրերն ու, միևնույն ժամանակ, մեծ ոգևորությամբ խոսեց կերտած հաղթանակի մասին:
2.jpg (109 KB)«Մասնակցել եմ  Հայրենական մեծ պատերազմին, կերտել հաղթանակ ու փոխանցել հաջորդ սերունդներին:  Այսօր իմ ժողովրդի ամենամեծ ցանկությունը Արցախի ճանաչումն է: Ես հայ ժողովրդին ցանկանում եմ միասնություն, համախմբվածություն։ Մեր բոլոր հաղթանակները միայն այս երկուսի շնորհիվ են կերտվել»,-նշել է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանը:

Today on May 9, on the occasion of the day of Victory in the Great Patriotic War, the liberation of Shushi and the Day of the Defense Army, thousands of Artsakh people visited the Stepanakert Memorial to pay tribute to the memory of the Artsakh War victims.
Artsakh people visit Stepanakert Memorial on May 9 anniversaries
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS:  In an interview with “ Artsakhpress”, Aram Harutyunyan, Artsakh NA lawmaker  noted that today May 9 is not celebrated with the same enthusiasm as there was a few years ago.
1.jpg (80 KB)"But we have no right to forget our victories because of temporary failures, the generations that created those victories. This day should remind future generations of the victories we can build if we are united.
We must evaluate the lessons of history soberly and never repeat the same mistakes in the future," Harutyunyan said.
According to Grisha Hovhannisyan, the head of the Shushi regional administration, May has always been a month of victories since the Battle of Avarayr.
"We have always celebrated this symbolic day, and today it has not lost its meaning. We need to be united, as during the first Artsakh war.
9.jpg (97 KB)We must realize our shortcomings and omissions and avoid them. I am sure that Shushi will be ours again. We must do everything possible so that the future generation does not curse us,"Hovhannisyan said.
In an interview with "Artsakhpress", Vazgen Allahverdyan, a veteran of the Great Patriotic War, recalled the cruel days of the war and, at the same time, spoke with great enthusiasm about the victory they had achieved.
2.jpg (109 KB)I took part in the Great Patriotic War, created a victory and passed it on to the next generations. The greatest wish of my people today is the recognition of Artsakh. I wish the Armenian people unity, solidarity. All our victories have been built only thanks to these two factors," said the veteran of the Great Patriotic War.