Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարում կատարվել է հոգեհանգստի կարգ
Այսօր՝ մայիսի 9-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարում կատարվել է հոգեհանգստի կարգ` ի հիշատակ Մեծ հայրենական, Արցախյան առաջին, Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմներում նահատակված հերոսների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը նշել է, որ եթե կյանքի հիմքում դնենք Քրիստոսի հարության գաղափարը, ապա կունենանք հաղթանակներ:
Վրթանես.jpg (1.77 MB)«Եթե Քրիստոսի Հարությունը ժամանակ առ ժամանակ ենք ընդունում, ապա մեր հաղթանակներն էլ ժամանակ առ ժամանակ են լինում: Առանց հարության չկա քրիստոնեություն, առանց հարության չկա հայություն: Հարությունը և հայությունը շատ կապված են իրար հետ: Եվ եթե մենք քայլում ենք Քրիստոսի հրաշափառ ճանապարհով, ուրեմն պետք է հավատարիմ լինենք: Մեր հայրերը 1988 թվականի շարժմանն այդ հավատարմության գիծն են բռնել՝ մտածելով, որ Աստված ընդ մեզ է, և չեն շփոթվել: Ես չգիտեմ, թե ինչ էին մտածում մեր նվիրյալ զինվորականները, երբ Շուշիի ազատագրման օպերացիայի գործողությունը անվանում էին «Հարսանիք լեռներում», և քրիստոնեական տեսանկյունից, իրապես, հարսանիք տեղի ունեցավ, հարսը Շուշին էր, իսկ մեր քաջարի զինվորները փեսաներն էին, որոնց մեջքին դրոշմված էր խաչը, որն օրհնում էր այդ հարսանիքը, իսկ Սուրբ գիրքն ասում է՝ «Այն, որն Աստված միացնում է, մարդն իրավունք չունի բաժանել»,-նշել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Հոգեհանգստյան կարգի ավարտից հետո Մայր Տաճարից Հայոց բանակի պահապան Աշոտ Երկաթի պատմական Սուրբ Խաչի առաջնորդությամբ մեկնարկել է խաչերթ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ հոգևորականները հարգանքի տուրք են մատուցել Մեծ հայրենականում, Արցախյան առաջին, Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմներում հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակին:
Հոգեհանգստի կարգին մասնակցում էին ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը, ամերիկահայ պետական, քաղաքական գործիչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ՊԲ զինվորականներ։

Requiem service held in Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert
On May 9, a requiem service was held in Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert for the peaceful souls of the heroes who died in the Great Patriotic War, Artsakh Liberation, Four-Day and 44-Day wars.
Requiem service  held in Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS:  In an interview with "Artsakhpress",  the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan noted that if we  put the idea of Christ's resurrection at the core of life, we will have victories.
Վրթանես.jpg (1.77 MB)"If we accept the Resurrection of Christ from time to time, then our victories will also be from time to time. There is no Christianity without a resurrection; there are no Armenians without a resurrection. Resurrection and Armenians are very much connected. And if we walk the glorious way of Christ, we must be faithful.
After the requiem service, a procession to the Stepanakert Memorial under the leadership of the historical Holy Cross of Ashot Yerkat, the guardian of the Armenian Army, was launched from the Mother Cathedral,where  the clergy paid tribute to the memory of those who died in the Great Patriotic War, Artsakh Liberation, Four-Day and 44-Day wars.
Artsakh State Minister Artak Beglaryan, Minister of Social Development and Migration Armine Petrosyan, the American-Armenian statesman, politician Raffi Hovhannisian, servicemen of the Defense Army took part in the requiem service.