Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարում կատարվել է հոգեհանգստի կարգ
Այսօր՝ մայիսի 9-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարում կատարվել է հոգեհանգստի կարգ` ի հիշատակ Մեծ հայրենական, Արցախյան առաջին, Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմներում նահատակված հերոսների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը նշել է, որ եթե կյանքի հիմքում դնենք Քրիստոսի հարության գաղափարը, ապա կունենանք հաղթանակներ:
Վրթանես.jpg (1.77 MB)«Եթե Քրիստոսի Հարությունը ժամանակ առ ժամանակ ենք ընդունում, ապա մեր հաղթանակներն էլ ժամանակ առ ժամանակ են լինում: Առանց հարության չկա քրիստոնեություն, առանց հարության չկա հայություն: Հարությունը և հայությունը շատ կապված են իրար հետ: Եվ եթե մենք քայլում ենք Քրիստոսի հրաշափառ ճանապարհով, ուրեմն պետք է հավատարիմ լինենք: Մեր հայրերը 1988 թվականի շարժմանն այդ հավատարմության գիծն են բռնել՝ մտածելով, որ Աստված ընդ մեզ է, և չեն շփոթվել: Ես չգիտեմ, թե ինչ էին մտածում մեր նվիրյալ զինվորականները, երբ Շուշիի ազատագրման օպերացիայի գործողությունը անվանում էին «Հարսանիք լեռներում», և քրիստոնեական տեսանկյունից, իրապես, հարսանիք տեղի ունեցավ, հարսը Շուշին էր, իսկ մեր քաջարի զինվորները փեսաներն էին, որոնց մեջքին դրոշմված էր խաչը, որն օրհնում էր այդ հարսանիքը, իսկ Սուրբ գիրքն ասում է՝ «Այն, որն Աստված միացնում է, մարդն իրավունք չունի բաժանել»,-նշել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Հոգեհանգստյան կարգի ավարտից հետո Մայր Տաճարից Հայոց բանակի պահապան Աշոտ Երկաթի պատմական Սուրբ Խաչի առաջնորդությամբ մեկնարկել է խաչերթ դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ հոգևորականները հարգանքի տուրք են մատուցել Մեծ հայրենականում, Արցախյան առաջին, Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմներում հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակին:
Հոգեհանգստի կարգին մասնակցում էին ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը, ամերիկահայ պետական, քաղաքական գործիչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ՊԲ զինվորականներ։

В Кафедральном соборе Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте прошла поминальная служба
Сегодня, 9 мая, в Кафедральном соборе Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте состоялась поминальная служба в память о героях, погибших в Великой Отечественной, Первой Арцахской, Апрельской и 44-й войнах в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян отметил, что если мы будем основывать идею воскресения Христа на жизни, то у нас будут победы.
«Если мы время от времени принимаем Воскресение Христово, то и наши победы случаются время от времени. Без воскресения нет христианства, без воскресения нет армянства. Воскресение и армянство очень связаны между собой. И если мы идем славным путем Христовым, то мы должны быть верными. Наши отцы придерживались этой линии верности во время движения 1988 года, думая, что Бог с нами, и не ошиблись. Я не знаю, что думали наши преданные воины, когда называли операцию по освобождению Шуши "Свадьбой в горах", и с христианской точки зрения, свадьба действительно состоялась, невестой была Шуши, а женихами были наши храбрые воины, с крестом на спине, который благословлял свадьбу, а в Библии сказано: «Человек не должен разъединять то, что Бог соединил», - отметил епископ Вртанес Абрамян.
После поминальной службы от Кафедрального собора под руководством покровителя Армянской армии Ашота Ерката началось крестное шествие к Степанакертскому мемориалу, где священнослужители почтили память жертв Великой Отечественной войны, первой Арцахской войны, Апрельской и 44-дневной войны в Арцахе.
В поминальной службе приняли участие государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, министр социального развития и миграции Республики Арцах Армине Петросян, американо-армянский государственный деятель, политик Раффи Ованнисян, военнослужащие Армии обороны.