Սոսում մշակվել են գյուղին պատկանող բոլոր խաղողայգիները. Համայնքն՝ այսօր
ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս համայնքի բնակիչները տարվա այս եղանակին գյուղատնտեսական աշխատանքներով են զբաղված:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սոս համայնքի ղեկավար Հունան Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ գյուղում աշխատասեր, սեփական քրտինքով հաց վաստակող ու հայրենիքը սիրող արցախցին է ապրում:
278908867_520707076299812_4753444115132026192_n.jpg (62 KB)
«Մեր համայնքում գրեթե բոլոր տնտեսություններն էլ գարնանացան մշակաբույսեր են ցանել: Խաղողայգիներում աշխատանքը չի էլ դադարել, տղամարդիկ, մեկը մյուսին թև ու թիկունք լինելով, գյուղին պատկանող ողջ խաղողայգիները մշակել են: Վերջին օրերին տեղացած առատ անձրևները չեն խանգարել գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվ ընթացքին: Կարելի է ասել՝ տեղումները նույնիսկ նպաստում են, որ գարնանացան մշակաբույսերից ստացված բերքն առատ լինի»,-նշել է համայնքապետը:
279907617_978707306157802_3763172070142496392_n.jpg (59 KB)
Հ. Գրիգորյանի հավաստմամբ՝ Սոսում իր բնականոն գործունեությունն է իրականացնում Արցախյան առաջին գոյապայքարում նահատակված Հայկ Հակոբյանի անունը կրող միջնակարգ դպրոցը, այստեղ ուսուցիչները կրթում ու դաստիարակում են 168 աշակերտների:
280292321_5023075314466742_3773309855008607977_n.jpg (65 KB)
«Մեր դպրոցը և´ շրջանում, և´ Հանրապետությունում բազմիցս աչքի է ընկել: Դպրոցի թիմը սպորտային միջոցառումներին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել և բազմաթիվ հաղթանակներ բերել կրթօջախին: Աշակերտներից շատերն էլ առարկայական տարբեր օլիմպիադաներում մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել: Նորակառույց մանկապարտեզ է հաճախում 31 սան: Բուժկետը, համայնքապետարանը ևս իրենց բնականոն գործունեությունն են իրականացնում: Հետպատերազմական ժամանակաշրջանում գյուղի երիտասարդները նոր ընտանիքներ են կազմում, ինչն ապացուցում է, որ արցախցուն ընկճելն ու թևաթափ անելն այդքան էլ հեշտ բան չէ, նույնիսկ անհնար է»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը:

В Сосе обработаны все виноградники, принадлежащие деревне: Община сегодня
Жители общины Сос Мартунинского района Арцаха в это время года заняты сельскохозяйственными работами.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Сос Унан Григорян.
По его словам, в селе живут трудолюбивые арцахцы, которые своим потом зарабатывают на хлеб и любят родину.
278908867_520707076299812_4753444115132026192_n.jpg (62 KB)
«Практически все хозяйства нашей общины засеяли яровые культуры. Работа на виноградниках не прекращалась, мужчины, помогая друг другу, обрабатывали все виноградники, принадлежащие деревне. Проливные дожди последних дней не помешали активному течению сельскохозяйственных работ. Можно сказать, что осадки даже способствуют обилию яровых культур», — отметил глава общины.
279907617_978707306157802_3763172070142496392_n.jpg (59 KB)
По словам У. Григоряна, средняя школа имени Айка Акопяна, погибшего в первой Арцахской борьбе за выживание, осуществляет свою обычную деятельность в Сосе, где учителя обучают и воспитывают 168 учеников.
280292321_5023075314466742_3773309855008607977_n.jpg (65 KB)
«Наша школа неоднократно выделялась в районе и республике. Школьная команда принимала активное участие в спортивных мероприятиях, принеся школе много побед. Многие учащиеся занимали призовые места на различных предметных олимпиадах. Новый детский сад посещает 31 ученик. Медпункт и муниципалитет работают в обычном режиме. В послевоенный период молодые люди села создают новые семьи, что доказывает, что подавить и вытеснить народ Арцаха не так просто, это даже невозможно», — обобщил наш собеседник.