Ադրբեջանի ղեկավարը ԵԽ նախագահի ներկայությամբ խոստացավ գերիների խումբ ազատ արձակել, բայց մինչև օրս դա տեղի չի ունեցել. Փաշինյան
Ադրբեջանը փորձում է հայ գերիների վերադարձի գործընթացի հարցը դարձնել առևտրի առարկա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Միջազգային հարաբերությունների նիդերլանդական ինստիտուտում՝ Քլինգենդայլում «Հայաստանը և Նիդերլանդները. Դարավոր բարեկամություն-30-ամյա գործընկերությունը» թեմայով դասախոսությունից հետո՝ պատասխանելով ներկաների հարցերին:
«Ցավոք, ի հեճուկս 2020 թվականի  նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և բազմաթիվ միջազգային կառույցների կոչերի, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ գերեվարված մեր քաղաքացիները չեն վերադարձվել, ինչն անհասկանալի է: Դա մարդկանց քաղաքական նպատակներով օգտագործելու և առևտրի առարկա դարձնելու գործելակերպ է, որը դատապարտելի է»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ երբ գերիների թեման արծարծվեց, Ադրբեջանը փորձեց դա դարձնել առևտրի առարկա՝ հայկական կողմի ունեցած ականապատ դաշտերի քարտեզներ հետ փոխանակելու համար: «Եվ մենք, երբ տեսանք, որ փորձ է արվում մարդկանց փոխանակել քարտեզների հետ, քաղաքական որոշում կայացրինք, որ մեր արժեքների տրամաբանությունից դուրս է առևտուր անելը: Ադրբեջանը պնդում էր, որ պատերազմի ժամանակ մնացած ականապատ դաշտերի վրա ամեն օր մարդիկ են զոհվում, թիվ էր հրապարկում, և ես անձամբ քաղաքական որոշում կայացրեցի, որ այդ առևտուրը պետք է տեղի չունենա, և մեր ունեցած բոլոր քարտեզները փոխանցեցինք Ադրբեջանին՝ հույս ունենալով, որ հումանիտար քայլին կհետևի հումանիտար քայլ: Դրանից հետո Ադրբեջանը սկսեց հայտարարել, թե այդ քարտեզները այնքան էլ ճիշտ չեն: Մենք ասացինք՝ այնպես չէ, որ լավ քարտեզները մեզ ենք պահել, վատը ձեզ տվել, ինչ ունենք, դա է: Եվ նրանք դա նույնպես փորձեցին դարձնել շահարկման առարկա, բայց չնկատեցին մի բան, որ քարտեզների փոխանակումից հետո նրանց լրահոսից վերացել է ականների պայթյունի հետևանքով քաղաքացիների զոհվելու մասին տվյալը»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտեց՝ հայկական կողմը դա արել է՝ ցույց տալու խաղաղության  օրակարգի մեջ իր անկեղծությունը, իր նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին:
«Մինչև այսօր մեր առնվազն 38 գերեվարված անձինք շարունակում են մնալ Ադրբեջանում: Փորձ է արվում անընդհատ տարբեր թեմաներով առևտրի առարկա դարձնել այդ գործընթացը:  Իմիջիայլոց, վերջին անգամ հենց ԵԽ նախագահի ներկայությամբ Ադրբեջանի ղեկավարը խոստացավ, որ գերիների հերթական խումբ ազատ կարձակի, բայց մինչև օրս դա տեղի չի ունեցել: Ես կարծում եմ, որ հնարավոր չէ խաղաղության մասին խոսել՝ արհամարհելով հարցի հումանիտար կողմը, մենք գործնականում դա ցույց ենք տվել»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը կարևորեց, որ միջազգային հանրությունը այս իրավիճակի մասին իմանա: Փաշինյանը միջազգային հանրությանը կոչ արեց շարունակել հորդորները Ադրբեջանին, որ մարդկանց քաղաքական առևտրի առարկա պետք չէ դարձնել:
«Պատերազմը շատերին է ողբերգություն բերել, բայց այդ բաց վերքի վրա անընդհատ աղ լցնելու մոտեցումը չեմ կարծում, թե տեղավորվում է այն արժեհամակարգի մեջ, որը հատուկ է 21-րդ դարին»,-նշեց վարչապետը:

Глава Азербайджана в присутствии председателя СЕ обещал освободить группу пленных, но этого пока нет: Пашинян
Азербайджан пытается вопрос возвращения армянских пленных превратить в предмет торгов.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в Нидерландском институте международных отношений Клингендейл заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, отвечая на вопросы слушателей после лекции «Армения и Нидерланды. Вековая дружба, 30-летнее сотрудничество».
«К сожалению, несмотря на заявление от 9 ноября 2020 года,на призывы многих международных организаций, наши граждане, взятые в плен в ходе 44-дневной войны, еще не возвращены, что совершенно непонятно. Это практика использования людей в политических целях и превращения их в предмет торговли, что очень предосудительно», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что когда поднимался вопрос о пленных, Азербайджан пытался сделать его предметом торговли, чтобы обменять их на карты минных полей. «И когда мы увидели, что есть попытка обмена людей на карты, мы приняли политическое решение, что нам нелогично торговаться. Азербайджан утверждал, что на минных полях, оставленных во время войны, каждый день гибнут люди, он обнародовал цифру, и я лично принял политическое решение, что этой торговли не должно быть. Мы передали Азербайджану все карты, которые были у нас, надеясь за этим гуманитарным шагом, последует другой гуманитарный шаг. После этого Азербайджан стал заявлять, что эти карты не очень точные. Они и это пытались сделать предметом спекуляций, но не заметили одного, что после передачи карт из их новостей пропала информация о гибели граждан в результате взрывов мин», - сказал премьер.
Пашинян подчеркнул, что армянская сторона сделала это, чтобы показать свою искренность в мирной повестке, свою приверженность мирной повестке.
«На сегодняшний день в Азербайджане остаются не менее 38 наших пленных. Постоянно предпринимаются попытки сделать этот процесс предметом торгов по самым разным темам. Кстати, в последний раз в присутствии президента Совета Европы президент Азербайджана обещал освободить еще одну группу пленных, но этого пока не произошло. Думаю, нельзя говорить о мире, игнорируя гуманитарную сторону вопроса, мы это показали на практике», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении подчеркнул важность того, чтобы международное сообщество узнало об этой ситуации. Пашинян призвал международное сообщество и впредь требовать от Азербайджана - не превращать людей в предмет политических торгов.
«Война принесла много трагедий, но я не думаю, что постоянно сыпать соль на открытые раны укладывается в ту систему ценностей, которая присуща 21 веку», - заявил премьер-министр.