Բաքվում հաստատել են, որ հրաժարվում են կատարել հայ գերիներին ազատ արձակելու պարտավորությունները
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Նիդեռլանդներ կատարած այցի ընթացքում հնչեցրած մեղադրանքները համարում են «անհիմն, դրանք կասկածի տակ են դնում Բաքվի հետ հարաբերությունները կարգավորելու եւ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Երեւանի անկեղծությունը»։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններն այսպես է մեկնաբանել  Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լեյլա Աբդուլաեւան, հայտնում է Tert.am-ը։
«Ադրբեջանի հասցեին Հայաստանի վարչապետի առաջադրած անհիմն մեղադրանքները, ներառյալ իրականությունից հեռու պնդումները հումանիտար հարցերի վերաբերյալ, ցույց են տալիս, որ Հայաստանի ղեկավարությունը բոլորովին անկեղծ չէ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում, ասել է Աբդուլաեւան։ Հայաստանի կողմից ականադաշտերի քարտեզների տրամադրումը «հումանիտար ժեստ» չէ, դա Երեւանի պարտավորությունն էր 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակում։ Այդ փաստաթղթի ստորագրումից հետո Ադրբեջանում ականների զոհ է դարձել 219 մարդ, եւ նրանք հիմնականում քաղաքացիական անձինք են, ասել է Աբդուլաեւան։ Ինչ վերաբերում է  կալանավորված հայերին չվերադարձնելու մեղադրանքներին, ապա Բաքուն նրանց համարում է դիվերսանտներ, որոնք Ադրբեջանի տարածք են ուղարկվել պատերազմի ավարտից հետո։ Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքները կասկածի տակ են դնում հանուն խաղաղության գործելու Հայաստանի պատրաստակամությունը»,- ասել է Աբդուլաեւան։
Այսպիսով, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հերթական անգամ մեղքը բարդել է հայկական կողմի վրա եւ հաստատել, որ Բաքուն հրաժարվում է գերիների ազատ արձակելու մասով եռակողմ հայտարարությունը կատարելուց։

В Баку подтвердили отказ от выполнения обязательств по освобождению пленных армян
В МИД Азербайджана озвученные премьер-министром Армении Николом Пашиняном во время визита в Нидерланды обвинения считают «необоснованными и ставящими под сомнение искренность Еревана в нормализации отношений с Баку и достижению мира в регионе».
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Так прокомментировала официальный представитель МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявления премьер-министра Армении, передает news.am.
«Беспочвенные обвинения, выдвинутые премьер-министром Армении в отношении Азербайджана, включая далекие от реальности утверждения по гуманитарным вопросам, показывают, что руководство Армении совсем не искренне в нормализации отношений между двумя странами, сказала Абдуллаева. Предоставление Арменией карт минных полей не является «гуманитарным жестом», это было обязательством Еревана в рамках трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 г. После подписания этого документа жертвами мин в Азербайджане стали 219 человек, и это в основном гражданские лица, сказала Абдуллаева. Что касается обвинений о не возвращении  задержанных армян, то Баку считает их  диверсантами, засланными на территорию Азербайджана после окончания войны. Необоснованные обвинения в адрес Азербайджана, ставят под сомнение готовность Армении действовать во имя мира», - сказала Абдуллаева.
Таким образом, МИД Азербайджана в очередной раз переложил вину с больной головы на здоровую и подтвердил отказ Баку от выполнения трехстороннего заявления по части освобождения пленных.