Ճապոնիան Ուկրաինային կտրամադրի եւս 300 մլն դոլար ֆինանսական օգնություն հումանիտար կարիքների համար
Ճապոնիայի կառավարությունը որոշում Է ընդունել Ուկրաինային տրամադրել եւս 300 միլիոն դոլար ֆինանսական օգնություն հումանիտար կարիքների համար: Մայիսի 19-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին մայիսի 19-ին հաղորդել Է NHK հեռուստաալիքը:
«Այս պահին մենք Ուկրաինային ենք տրամադրել 300 միլիոն դոլար ֆինանսական օգնություն: Որոշում Է ընդունվել կրկնապատկել այդ գումարը եւ հասցնել մինչեւ 600 միլիոն դոլարի»,- նշել Է նա: Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը հավելել Է, որ Ուկրաինայում իրադրությոնը շարունակում Է մնալ շատ բարդ եւ ընդգծել Է, որ «Ճապոնիան, ինչպես G7-ի մի մաս, պետք Է շարունակի աջակցել Ուկրաիային»:
Կիսիդան նաեւ հայտարարել Է, որ ուկրաինական կողմին աջակցելու քայլերը մանրամասնորեն կշարադրի ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ կայանալիք հանդիպման ընթացքում, որը հաջորդ շաբաթ կայցելի Ճապոնիա, ինչպես նաեւ Անվտանգության քառակողմ երկխոսության (Quad) գագաթնաժողվի ընթացքում՝ Ճապոնիայի, Միացյալ Նահանգների, Ավստրալիայի եւ Հնդկաստանի ղեկավարների մասնակցությամբ, որը նույնպես տեղի կունենա Տոկիոյում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония предоставит Украине еще $300 млн финансовой помощи на гуманитарные нужды
Правительство Японии приняло решение выделить Украине еще $300 млн финансовой помощи на гуманитарные нужды.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в четверг сообщил журналистам премьер-министр Японии Фумио Кисида, сообщил телеканал NHK.
"К настоящему моменту мы выделили Украине $300 млн финансовой поддержки. Было принято решение удвоить эту сумму и довести до $600 млн", - отметил он. Глава японского правительства добавил, что ситуация на Украине продолжает оставаться очень сложной и подчеркнул, что "Япония, как часть G7, должна продолжить поддержку Украины", сообщает Тасс.
Кисида также заявил, что подробно изложит шаги по поддержке украинской стороны в ходе предстоящей встречи с президентом США Джо Байденом, который на следующей неделе посетит Японию, а также в ходе саммита Четырехстороннего диалога по безопасности (Quad) с участием лидеров Японии, Соединенных Штатов, Австралии и Индии, который также пройдет в Токио.