«Մեծ յոթնյակը» «հացահատիկային» դաշինք կստեղծի
G7-ի  ներկայացուցիչները կստեղծեն «հացահատիկային» դաշինք՝ կանխելու սննդամթերքի մատակարարման հետ կապված խնդիրները և Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական նավահանգիստների շրջափակումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է 1lurer.am-ը՝ հղում անելով աղբյուրին։
Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներին սով է սպառնում, քանի որ նրանք կախված են Ուկրաինայից հացահատիկի էժան արտահանումից՝ նշում է թերթը։
Դաշինքի ստեղծման նախաձեռնությունը պատկանում է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարար Սվենյա Շուլցեին և Համաշխարհային բանկի նախագահ Դեյվիդ Մալպասին։
Հրատարակության համաձայն՝ Ռուսաստանն արգելափակում է ցորենի առաքումներն ուկրաինական նավահանգիստներից, հացահատիկը չեն կարողանում անցկացնել սահմանից: Իրավիճակը սրում է նաև Հնդկաստանի կողմից ցորենի արտահանման արգելքը։ Հացահատիկի գները ռեկորդային բարձրացել են:
Ներկա դրությամբ Ուկրաինան ունի 12 մլն տոննա պարենամթերք, հացահատիկ, արևածաղկի ձեթ։ Այդ առաքումները անհրաժեշտ են ինչպես Ուկրաինայի տնտեսությանը, այնպես էլ Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում սովը կանխելու համար։

G7 сформирует «зерновой» альянс
Представители G7 сформируют «зерновой» альянс для предотвращения проблем с поставками продовольствия и блокады Россией украинских портов.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 мая, АРЦАХПРЕСС- Сообщает Der Spiegel со ссылкой на источник, передает 1lurer.am.
Странам Африки и Ближнего Востока грозит голод, потому что они зависят от экспорта дешевого зерна из Украины, отмечает издание.
Инициатива альянса принадлежит министру экономического сотрудничества Германии, министру развития Свене Шульце и президенту Всемирного банка Давиду Мальпасу.
По данным издания, Россия блокирует поставки пшеницы из украинских портов, зерно не может пересечь границу. Ситуация усугубляется запретом Индии на экспорт пшеницы. Цены на зерно выросли до рекордного уровня.
В настоящее время в Украине имеется 12 миллионов тонн продовольствия, зерна и подсолнечного масла. Эти поставки необходимы как для экономики Украины, так и для предотвращения голода в Африке и на Ближнем Востоке.