ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարը պաշտոնավարման 100 օրվա կապակցությամբ հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով
Այսօր՝ մայիսի 26-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայացել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը՝ պաշտոնավարման 100 օրվա կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախարարը ներկայացրել է պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նախանշված ծրագրերը, նպատակները, ընթացիկ ու նախատեսված, պլանավորված աշխատանքները: «Բոլորս գիտենք, որ մարդը բարձրագույն արժեք է, և այդ բարձրագույն արժեքին է միտված մեր պետության քաղաքականության ցանկացած ոլորտ:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կարևորագույն նպատակը համակողմանի զարգացած, դաստիարակված, բոլոր առումներով պատրաստված ԱՀ քաղաքացի կրթելն ու դաստիարակելն է, որին էլ ուղղված է մեր գործելաոճը»,-ասել է Ա. Հակոբյանը:
Նախարարը նշել է, որ ծրագրված է կրթության բոլոր ոլորտներում իրականացնել որոշակի բարեփոխումներ:
«Մեր նախադպրոցական կրթական համակարգը այս պահի դրությամբ լիովին չի բավարարում մեր հասարակության պահանջները: Շրջանառվում է նախադպրոցական կրթության օրենքի փոփոխված տարբերակը, որն այս պահի դրությամբ հաստատված չէ: Հաստատվելու դեպքում` այն կկարողանա լիովին լրացնել մեր հասարակության մեջ առկա բոլոր բացթողումները, որոնք կապված են պատերազմի հետ, որովհետև որոշ ուսումնական հաստատություններ տուժել են պատերազմական գործողությունների ընթացքում, և հնարավոր չի եղել վերագործարկել նախադպրոցական հաստատությունները` թե´ շենքային պայմանների, թե´ սննդի ապահովման առումներով: Մենք չենք կարողացել վերագործարկել այդ ուսումնական հաստատություններում նախադպրոցական խմբերն ու մանկապարտեզները, բայց այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են»,-նշել է Ա. Հակոբյանը:
283275130_696765991629255_8112460315031739569_n.jpg (1.70 MB)
Նա ընդգծել է, որ նախադպրոցական խմբերը գործում են ոչ լիարժեք, կան մասնակի թերություններ:
«Բազմաթիվ աշխատանքներ են կատարվել նախադպրոցական համակարգը պատշաճ մակարդակի բերելու ուղղությամբ: Իրականացվում է 9-ժամյա և 6-ժամյա նախադպրոցական կրթություն ուսումնական հաստատություններում: Այն բավարարում է տվյալ ուսումնական տարում մինչև դեկտեմբերի 31-ը հինգ տարին լրացած երեխաների ապահովման խնդիրը»,-ասել է նախարարը:
Նա անդրադարձել է մայրաքաղաքի` պատերազմից տուժած Ավ. Իսահակյանի անվան համար 10 հիմնական դպրոցում ընթացող շինաշխատանքներին և տեղեկացրել, որ մոտ օրերս կդադարեցվի ուսումնական հաստատության նախադպրոցական սեկտորի աշխատանքը` պայմանավորված շենքային բարենպաստ պայմանների ստեղծման գործընթացով:

МОНК Республики Арцах дала пресс-конференцию по случаю 100 дней пребывания в должности
Сегодня, 26 мая, в Степанакертском Дворце культуры и молодежи состоялась пресс-конференция министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян по случаю 100-дневного пребывания в должности.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Министр представила программы, цели, текущие и планируемые, запланированные мероприятия в период ее пребывания в должности. «Все мы знаем, что человек – это высшая ценность, любая сфера нашей государственной политики направлена ​​на эту высшую ценность.
Основной целью Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах является воспитание всесторонне развитого, образованного, хорошо подготовленного гражданина Республики Арцах, на это направлен наш стиль работы», - сказала А. Акопян.
Министр отметила, что планируется осуществить определенные реформы во всех сферах образования.
"Наша система дошкольного образования не в полной мере отвечает потребностям нашего общества на данный момент. Имеется измененная редакция закона о дошкольном образовании, которая на данный момент не утверждена. В случае его утверждения он сможет полностью восполнить все пробелы в нашем обществе, связанные с войной, ведь во время войны пострадали некоторые учебные заведения, не удалось вновь открыть дошкольные учреждения, как в плане строительства, так и питания. Нам не удалось вновь открыть дошкольные группы и детские сады в этих учебных заведениях, но работа в этом направлении ведется", - отметила А. Акопян.
283275130_696765991629255_8112460315031739569_n.jpg (1.70 MB)
Она подчеркнула, что дошкольные группы некомплектные, есть частичные недостатки.
«Была проделана большая работа по доведению дошкольной системы до должного уровня. В образовательных учреждениях предоставляется 9-часовое и 6-часовое дошкольное образование. Это решает задачу обеспечения детей, достигших пятилетнего возраста в данном учебном году к 31 декабря", - сказала министр.
Она сослалась на продолжающиеся строительные работы в основной школе 10 имени Аветика Исаакяна, пострадавшего от войны, и сообщила, что работа дошкольного сектора образовательного учреждения в ближайшие дни будет остановлена ​​в связи с процессом создания благоприятных строительных условий.