Սպորտի բնագավառում Արցախի ձեռքբերումները բարձր գնահատականի են արժանի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը։ Նախարարի խոսքով` միջոցների սղությունը թույլ չի հոգալ ոլորտի բոլոր կարիքները:
«Բայց ի հեճուկս առկա խնդիրների՝ մեր մարզիկները փայլում են տարբեր առաջնություններում: Եվ բավականին վերջերս «Լեռնային Արցախ» ֆուտբոլային թիմը ՀՀ-ում զբաղեցրել է առաջին տեղը: Ապրիլի 18-24-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված ՀՀ բասկետբոլի 14 և 16 տարեկան աղջիկների առաջնության եզրափակիչ փուլում Ստեփանակերտի մանկապատանեկան մարզադպրոցի սաները գրավել են մրցանակային 1-ին տեղը։ Համոզված եմ` այդ հաղթանակները շարունակական են լինելու»,-ներկայացրել է Ա. Հակոբյանը:
Նա անդրադարձել է նաև նախարարության Ռազմահայրենասիրական բաժնի աշխատանքներին` օրակարգը համարելով բավականին հագեցած և շեշտելով «Արծվիկ» ռազմամարզական խաղերում, ինչպես նաեւ <<ՆԶՊ>> առարկայից անցկացված առարկայական օլիմպիադայում դպրոցականների ունեցած ակնառու հաջողությունները:

Достижения Арцаха в области спорта заслуживают высокой оценки: МОНК Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом на сегодняшней пресс-конференции заявила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян. По словам министра, нехватка средств не позволяет удовлетворить все потребности отрасли.
"Но, несмотря на существующие проблемы, наши спортсмены блистают в разных чемпионатах. А совсем недавно футбольная команда «Нагорный Арцах» заняла первое место в Армении. В финальном туре первенства по баскетболу среди девушек 14 и 16 лет, прошедшего в Республике Армения 18-24 апреля, первое место заняли воспитанницы Степанакертской детско-юношеской спортивной школы. Я убеждена, что эти победы будут непрерывными", - представила А. Акопян.
Она сослалась на работу военно-патриотического управления министерства, посчитав повестку дня достаточно насыщенной, подчеркнув очевидные успехи школьников в военно-спортивных играх «Арцвик», а также в предметной олимпиаде, проводимой по предмету «НВП».