Ռուսաստանը աշխատանքներ է իրականացնում Վերին Լարսի անցակետի թողունակության ավելացման ուղղությամբ
Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարարությունը աշխատանքներ է իրականացնում ռուս-վրացական սահմանի անցակետերի, այդ թվում ՝ Վերին Լարսի անցակետի թողունակության ավելացման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ Մայիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ տրանսպորտի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Նախարարությունից նշել են, որ Ռուսաստանից Վրաստան մեկնող մոտ 900 բեռնատար կա, որոնց փաստաթղթերի ձեւակերպման միջին ժամանակը չի գերազանցում 2-3 օրը:
«Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը աշխատանքներ է տանում անցակետերի թողունակության ավելացման ուղղությամբ, այդ թվում ՝ Վերին Լարսի, որոնք առաջանցիկ տեմպերով են անցնում: Արդեն այս տարվա հուլիսին կներդրվի լրացուցիչ 12 գոտի, մինչեւ տարեվերջ ևս 12-ը: Այսպիսով, Վերին Լարսի անցակետի գոտիների ընդհանուր քանակը կհասնի 39-ի: Ներկայում անցակետի վերակառուցման աշխատանքներում ներգրավված է ավելի քան 120 մարդ», - հայտնել են գերատեսչությունում:
Տրանսպորտի նախարարությունում պարզաբանել են, որ ավելի վաղ այդ անցակետում ամենապիկ ժամանակահատվածներում անցել է մինչեւ 1500 մեքենա: Ընթացիկ տարվա սկզբին տրանսպորտային միջոցների միջին քանակը կազմում էր օրական մինչեւ 900 մեքենա:
«Ներկայում ձեռնարկված միջոցները թույլ են տվել կետի թողունակությունը ավելացնել մինչեւ 2 հազար 300 ավտոմեքենա (դրանցից 1000- 1100-ը՝ բեռնատար)»,- ընդգծել են նախարարությունից:

Россия проводит работы по увеличению пропускной способности КПП «Верхний Ларс»
Министерство транспорта Российской Федерации ведет работу по увеличению пропускной способности российско-грузинских КПП, в том числе и Верхнего Ларса.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как передает ТАСС, об этом сообщает пресс-служба Минтранса России.
В министерстве отметили, что на данный момент есть около 900 грузовиков, отправляющихся из России в Грузию, среднее время оформления документов которых не превышает 2-3 дня.
«Министерство транспорта России ведет работу по увеличению пропускной способности КПП, в том числе и Верхнего Ларса, они движутся опережающими темпами. В июле этого года будут введены 12 добавочных зон, до конца года еще 12. Таким образом, их общее количество на КПП «Верхний Ларс» достигнет 39. В настоящее время в реконструкции КПП задействовано более 120 человек», - сообщили в министерстве.
В Минтрансе уточнили, что ранее через КПП в пиковые периоды проезжало до 1 500 автомобилей. В начале текущего года среднее количество автомобилей составляло до 900 автомобилей в сутки.
«Принятые меры позволят увеличить вместимость КПП до 2 300 автомобилей (из них 1 000 - 1 100 грузовые машины)», - сообщили в министерстве.