Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ Ստեփանակերտում մանկական միջոցառում է կազմակերպվել
Այսօր՝ հունիսի 1֊ին, ռուս-հայկական հումանիտար նախաձեռնությունների աջակցման և զարգացման «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի աջակցությամբ՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կազմակերպվել է մանկական միջոցառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես» -ի թղթակցի հետ զրույցում «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Մարիամ Հովսեփյանն ասել է, որ միջոցառմանը մասնակցում էր ավելի քան 700 երեխա:
284512511_371856421589885_4061669543476145178_n.jpg (142 KB)
285189220_758084391862617_4817447352144845764_n.jpg (116 KB)
«Մասնակիցները 44-օրյա պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված ընտանիքների, Ստեփանակերտի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատության, Արցախի ռուսական համայնքի, ինչպես նաև Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի սաներն են։ Սա մեր առաջին ծրագիրը չէ երեխաների համար. դեկտեմբերի 27-ին կազմակերպել էինք Ամանորյա միջոցառում: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի երեխաներն ունենան հաճելի և ուրախ օր։ Նրանց հոգեբանական կայունության վերականգնման համար խիստ անհրաժետ են նման միջոցառումները»,-նշել է Մ. Հովսեփյանը:
Հիմնադրամի համահիմնադիր, հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արթուր Սողոմոնյանը, ով նախաձեռնության անմիջական մասնակիցն է, նշել է.
«Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը մենք մտածում ենք մեր երեխաների մասին՝ ինչպե՞ս են նրանք այսօր ապրում, ի՞նչ ապագա է նրանց սպասվու՞մ, և ի՞նչ պետք է մենք անենք, որպեսզի նրանք մեծանան հաջողակ, և արժանի զավակներ լինեն իրենց երկրի համար։ Հիմա աշխարհում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ, այդ իսկ պատճառով հիմա դա առավել քան ակտուալ է»,-նշել է նա։
284876313_365024118834425_7002577698023533199_n.jpg (111 KB)
284606563_528408815643543_3469643656625568566_n.jpg (161 KB)
Վեցամյա Տիգրան Սարուխանյանը Ասկերանի  շրջանի Խնածախ գյուղից եկել է Ստեփանակերտ տոնական օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցելու համար:
«Իմ ընկերներին ցանկանում եմ խաղաղություն, որ ապրենք խաղաղ երկնքի տակ: Չեմ ուզում, որ պատերազմ լինի մեր երկրում։ Ուզում եմ, որ ապրենք մեր հայրենիքում»,-ասել է փոքրիկ Տիգրանը:
284585705_753958928942545_1096715571628186392_n.jpg (114 KB)
Երեխաներին զվարճացնելու և նրանց օրը էլ ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար միջոցառման տաղավար են այցելել մուլտհերոսներ, ինչպես նաև հատուկ նրանց համար կազմակերպվել է հյուրասիրություն. երեխաները քաղցրավենիք են ճաշակել։

По случаю Международного дня защиты детей в Степанакерте было организовано детское мероприятие
По инициативе Фонда развития и поддержки русско-армянских гуманитарных инициатив «Наследие и Прогресс» при поддержке Аппарата Защитника прав человека сегодня, 1 июня, на площади Возрождения в Степанакерте было организовано детское мероприятие по случаю Международного дня защиты детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 июня, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" представитель фонда «Наследие и Прогресс» Мариам Овсепян сообщила, что в мероприятии приняли участие более 700 детей.
284512511_371856421589885_4061669543476145178_n.jpg (142 KB)
"Участники из вынужденно переселенных семей впоследствии 44-дневной войны, из степанакертского дома-интерната по уходу и защите детей, из Реабилитационного центра имени Керолайн Кокс и из русской общины Арцаха. Это не первая наша программа для детей. 27 декабря мы организовали новогоднее мероприятие. Мы должны сделать все, чтобы у детей был приятный и счастливый день. Такие мероприятия крайне необходимы для восстановления их психологической устойчивости»,— отметила М. Овсепян.
Артур Согомонян, соучредитель фонда и член попечительского совета, который является непосредственным участником инициативы отметил:
«В Международный день защиты детей мы думаем о наших детях, о том, как они живут сегодня, какое будущее их ждет, что мы должны сделать, чтобы они выросли успешными, были достойными детьми своей страны. Сейчас в мире происходят большие перемены, поэтому это сейчас более чем актуально", - сказал он.
284876313_365024118834425_7002577698023533199_n.jpg (111 KB)
284606563_528408815643543_3469643656625568566_n.jpg (161 KB)
Шестилетний Тигран Саруханян приехал в Степанакерт из села Хнацах Аскеранского района, чтобы принять участие в организованных праздничных мероприятиях.
«Я желаю моим друзьям мира, чтобы мы могли жить под мирным небом. Я не хочу войны в нашей стране. Я хочу, чтобы мы жили на своей родине», — сказал маленький Тигран.
284585705_753958928942545_1096715571628186392_n.jpg (114 KB)
Специально для детей была организована развлекательная шоу-программа с участием мультгероев, а также было угощение в виде сладостей.