Ասկերանում խաղահրապարակ է կառուցվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրել է Ասկերանի քաղաքապետ Հայկ Շամիրյանը՝ ընդգծելով քաղաքում նոր խաղահրապարակի անհրաժեշտությունը:
«Խաղահրապարակը կառուցվում է Ասկերանի և քույր քաղաք Բուկ Բել Էրի(Ֆրանսիա) համագործակցության շրջանակներում՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով: Շինաշխատանքները վերահսկվում են Քաղաքապետարանի կողմից: Խաղահրապարակը կունենա մինի ֆուտբոլի, վոլեյբոլի դաշտեր, կցանկապատվի, կտեղադրվեն նստարաններ, որոնք կապահովեն նաև տարեցների ժամանցը»,-ներկայացրել է քաղաքապետը:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին բնակիչներն ակտիվ գյուղատնտեսական աշխատանքներ են իրականացնում:
285637842_3198037417113423_2295370708817442492_n.jpg (382 KB)«Նրանց մեծ մասն աշխատում է պետական համակարգում: Կարկառ գետի տարածքում պետական միջոցներով երկու մեծ ջերմոց է կառուցվել, ինչն իր հերթին լուծում է զբաղվածության խնդիրը. ստացված բերքի իրացման խնդիր չենք ունենում»,-նշել է Հ. Շամիրյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ տեղահանված 114 ընտանիք է հաստատվել Ասկերանում` 474 բնակչով: Նրանց տրամադրվել են ընտանի թռչուններ և կենդանիներ գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու և ապրուստի միջոց ունենալու համար։

В Аскеране строится детская площадка
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщил мэр Аскерана Айк Шамирян, подчеркнув необходимость новой детской площадки в городе.
«Игровая площадка строится в рамках сотрудничества с городом-побратимом Аскерана Бу-Бель-Эри (Франция) и при поддержке  Всеармянского фонда «Айастан». Строительные работы находятся под контролем муниципалитета. Детская площадка будет иметь поля для мини-футбола и волейбола, будет ограждена, установлены скамейки», — представил мэр.
По его словам, в эти дни жители активно занимаются сельскохозяйственными работами.
285637842_3198037417113423_2295370708817442492_n.jpg (382 KB)
«Большинство из них работают в государственной системе. На государственные средства в районе реки Каркар построены две большие теплицы, что, в свою очередь, решает проблему занятости. У нас нет проблем с продажей урожая», — отметил А. Шамирян.
По словам нашего собеседника, в Аскеране поселились 114 семей вынужденных переселенцев - 474 жителей. Им были предоставлены домашние птицы, животные, чтобы смогли заниматься сельским хозяйством и имели средства к существованию.