ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կխոսի կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմի հետ կապված աշխատանքի մասին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ուրբաթ օրը Երեւանում կմասնակցի ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին, որտեղ տեղեկատվություն կտրամադրի ներկա աշխարհաքաղաքական իրողություններում կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմի բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին երեքշաբթի News.am-ին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«Այս տարվա հունիսի 10-ին Երեւանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, որին կմասնակցի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը»,- ասել է նա։
Զայնետդինովի խոսքով, սպասվում է, որ դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության վիճակը եւ դրա ազդեցությունը կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգության վրա։ «Արտգործնախարարների խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն կտրամադրվի Քարտուղարության եւ ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի ժամանակակից աշխարհաքաղաքական իրողություններում կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ կատարած աշխատանքի մասին»,- հավելել է նա։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը միջազգային անվտանգության կազմակերպություն է, որի անդամներ պետությունները ներկայումս վեցն են՝ Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղըզստան, Ռուսաստան եւ Տաջիկստան։

Генсек ОДКБ расскажет о работе над механизмом кризисного реагирования организации
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась примет в пятницу участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) ОДКБ в Ереване, на котором предоставит информацию о проводимой работе по совершенствованию механизма кризисного реагирования организации в нынешних геополитических реалиях.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщил ТАСС во вторник пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
«10 июня этого года в Ереване под председательством министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна состоится очередное заседание Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности, в котором примет участие генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась», - сообщил он.
По словам Зайнетдинова, как ожидается, главы дипломатических ведомств обсудят состояние международной и региональной безопасности и ее влияние на безопасность государств - членов организации. «Членам Совета министров иностранных дел будет предоставлена информация о проводимой Секретариатом и Объединенным штабом ОДКБ работе по совершенствованию механизма кризисного реагирования организации в современных геополитических реалиях», - добавил он.
Организация Договора о коллективной безопасности - это международная организация по вопросам безопасности, участниками которой являются в настоящее время шесть государств: Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.