Բունդեսթագի պատգամավորը ԼՂ հակամարտության քաղաքական լուծում գտնելու անհրաժեշտություն է տեսնում
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Ազատ դեմոկրատներ» խմբակցության պատգամավոր Թիլ Մանսմանն ընդգծում է, որ հարկավոր է գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական լուծում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Մանսմանը նշեց, որ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցություններում։
«Որպես Մինսկի խմբի անդամ՝ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում՝ հաշվի առնելով նաև 2020 թվականին սկսված և մինչև նոյեմբեր շարունակված ռազմական բախումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Գերմանիան գտնում է, որ հարկավոր է գտնել հակամարտության քաղաքական լուծում: Բախումներից հետո Գերմանիան Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության մակարդակով ընդհանուր առմամբ 2 միլիոն եվրոյի հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերել»,- նշել է պատգամավորը:
Մանսմանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկխոսությանը՝ շեշտելով, որ երկարաժամկետ նպատակը միշտ պետք է լինի խաղաղ գոյակցությունը: «Որքան էլ թշնամական լինեն Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները, մենք բախվում ենք մի իրականության, երբ և՛ Հայաստանը, և՛ Թուրքիան ավելի փոխկապակցված են դառնում գլոբալիզացիայի պայմաններում: Հայաստանը պետք է բաց մնա խաղաղության և առևտրի զարգացման համար»,- ասել է Մանսմանը:

Депутат Бундестага видит необходимость политического решения нагорно-карабахского конфликта
Депутат фракции «Свободные демократы» Бундестага Германии Тиль Мансман подчеркивает, что необходимо найти политическое решение нагорно-карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня, АРЦАХПРЕСС- В интервью «Арменпресс» Тиль Мансман отметил, что Германия содействует усилиям Минской группы ОБСЕ в переговорах по нагорно-карабахскому конфликту.
«Как член Минской группы, Германия поддерживает усилия сопредседателей Минской группы в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, учитывая и начавшиеся в сентябре 2020 года и продолжившиеся до ноября военные столкновения между Арменией и Азербайджаном. Германия считает, что необходимо найти политическое решение конфликта. После военных столкновений Германия на уровне Международного комитета Красного Креста предоставила гуманитарную помощь в общей сложности на 2 миллиона евро», - сказал он.
Тиль Мансман коснулся и диалога по нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнув, что долгосрочной целью всегда должно быть мирное сосуществование. «Какими бы враждебными ни были отношения между Турцией и Арменией, мы сталкиваемся с реальностью, в которой в условиях глобализации Армения, и Турция становятся более взаимосвязанными. Армения должна быть открытой для мира и развития торговли», - сказал Мансман.