Փոխգործակցության մակարդակը նկատելիորեն դրական է․ Բունդեսթագի պատգամավորը՝ հայ-գերմանական հարաբերությունների մասին
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Ազատ դեմոկրատներ» խմբակցության պատգամավոր, գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Թիլ Մանսմանն ընդգծում է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ լավ հարաբերությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Թիլ Մանսմանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանը բարդ իրադրության մեջ է, քանի որ աշխարհաքաղաքական ներկա զարգացումների համատեքստում բախվում է շատ սթրեսային գործոնների։ «Գերմանիան աջակցում է Հայաստանին, քանի որ երկու երկրները ընդհանուր արժեքներ են դավանում»,- ասել է Մանսմանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունների զարգացման ինչպիսի ներուժ է տեսնում՝ Թիլ Մանսմանն ասել է․ «Հայաստանում կրթության և մշակույթի ոլորտում Գերմանիայի քաղաքականությունը ուղղված է թե դպրոցներում, թե համալսարաններում գերմաներենի՝ որպես օտար լեզվի տարածմանը: Ակադեմիական փոխանակման գերմանական ծառայությունը և Արտասահմանյան դպրոցների կենտրոնական գործակալության դաշնային գրասենյակը Հայաստանում գերմանացի աշխատակիցների անձնակազմ ունեն: 2017 թվականի սկզբին Երևանում Գյոթե կենտրոն է բացվել, նույն շենքում է նաև Լեզվի ուսուցման կենտրոնը: Գերմանական և հայկական բուհերի միջև կան բազմաթիվ համագործակցության համաձայնագրեր: Բացի այդ, Բեռլինում ԹՈՒՄՈ կենտրոն կա, որի նպատակը թվայնացման և ծրագրային ապահովման բացարձակապես անվճար ուսուցումն է:  Ֆրիդրի Էբերտ, Կոնրադ Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամները, Ֆրիդրիխ Նաումանի և Հենրիխ Բյոլի հիմնադրամները, ինչպես նաև Մեծահասակների կրթության գերմանական ասոցիացիան և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական ֆոնդը գրասենյակներ ունեն Երևանում, որոնք համալրված են տեղացի աշխատակիցներով»:
Հարցին, թե որպես գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ՝ ինչպե՞ս է գնահատում ֆորումի դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում, Մանսմանն նշել է, որ  փոխգործակցության ներկա ճանապարհը նկատելիորեն դրական է: «Ես շարունակում եմ նվիրված մնալ հայ-գերմանական բարեկամությանը»,- նշել է նա:

Заметен положительный уровень сотрудничества: депутат Бундестага об армяно- германских отношениях
Депутат фракции «Свободные демократы» Бундестага Германии, председатель Германо-армянского форума Тиль Мансман подчеркивает хорошие двусторонние отношения между Арменией и Германией.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня, АРЦАХПРЕСС- В интервью данном «Арменпресс», Тиль Мансман выразил мнение, что Армения находится в сложной ситуации, поскольку в контексте нынешних геополитических развитий сталкивается со многими стрессовыми факторами. «Германия поддерживает Армению, поскольку две страны исповедуют общие ценности», - сказал Мансман.
Касаясь потенциала развития отношений между Арменией и Германией, Тиль Мансман сказал: «Политика Германии в области образования и культуры в Армении направлена на распространение немецкого языка как иностранного как в школах, так и в университетах. Немецкая служба академических обменов и Федеральное управление Центрального агентства по иностранным школам имеет в Армении штат немецких сотрудников. В начале 2017 года в Ереване открылся Гёте-центр, в том же здании находится Центр изучения языков. Между университетами Германии и Армении заключены многочисленные соглашения о сотрудничестве. Кроме того, в Берлине есть Центр TUMO, целью которого является предоставление абсолютно бесплатного цифрового образования и обучения работе с программным обеспечением. Фонд Фридриха Эберта, Фонд Конрада Аденауэра, Фонд Фридриха Науманна, Фонд Хенрика Бёлля, Немецкая ассоциация образования взрослых и Немецкий фонд международного правового сотрудничества имеют в Ереване свои офисы с местным персоналом».
На вопрос, как он оценивает роль Германо-армянского форума в укреплении отношений между двумя странами, как его председатель, Тиль Мансман ответил, что нынешний путь сотрудничества заметно позитивен. «Я по-прежнему привержен армяно-германской дружбе», - заключил он.