Փոխգործակցության մակարդակը նկատելիորեն դրական է․ Բունդեսթագի պատգամավորը՝ հայ-գերմանական հարաբերությունների մասին
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Ազատ դեմոկրատներ» խմբակցության պատգամավոր, գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Թիլ Մանսմանն ընդգծում է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ լավ հարաբերությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Թիլ Մանսմանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանը բարդ իրադրության մեջ է, քանի որ աշխարհաքաղաքական ներկա զարգացումների համատեքստում բախվում է շատ սթրեսային գործոնների։ «Գերմանիան աջակցում է Հայաստանին, քանի որ երկու երկրները ընդհանուր արժեքներ են դավանում»,- ասել է Մանսմանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունների զարգացման ինչպիսի ներուժ է տեսնում՝ Թիլ Մանսմանն ասել է․ «Հայաստանում կրթության և մշակույթի ոլորտում Գերմանիայի քաղաքականությունը ուղղված է թե դպրոցներում, թե համալսարաններում գերմաներենի՝ որպես օտար լեզվի տարածմանը: Ակադեմիական փոխանակման գերմանական ծառայությունը և Արտասահմանյան դպրոցների կենտրոնական գործակալության դաշնային գրասենյակը Հայաստանում գերմանացի աշխատակիցների անձնակազմ ունեն: 2017 թվականի սկզբին Երևանում Գյոթե կենտրոն է բացվել, նույն շենքում է նաև Լեզվի ուսուցման կենտրոնը: Գերմանական և հայկական բուհերի միջև կան բազմաթիվ համագործակցության համաձայնագրեր: Բացի այդ, Բեռլինում ԹՈՒՄՈ կենտրոն կա, որի նպատակը թվայնացման և ծրագրային ապահովման բացարձակապես անվճար ուսուցումն է:  Ֆրիդրի Էբերտ, Կոնրադ Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամները, Ֆրիդրիխ Նաումանի և Հենրիխ Բյոլի հիմնադրամները, ինչպես նաև Մեծահասակների կրթության գերմանական ասոցիացիան և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական ֆոնդը գրասենյակներ ունեն Երևանում, որոնք համալրված են տեղացի աշխատակիցներով»:
Հարցին, թե որպես գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ՝ ինչպե՞ս է գնահատում ֆորումի դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում, Մանսմանն նշել է, որ  փոխգործակցության ներկա ճանապարհը նկատելիորեն դրական է: «Ես շարունակում եմ նվիրված մնալ հայ-գերմանական բարեկամությանը»,- նշել է նա:

Member of the German Bundestag Till Mansmann, who is also the President of the German-Armenian Forum, highlights the good relations between Armenia and Germany.
Current path in Germany-Armenia mutual relationship already a notably positive one – Bundestag MP
STEPANAKERT, JUNE 9, ARTSAKHPRESS: In an interview to ARMENPRESS, the Bundestag MP said “Armenia is in a difficult situation as it suffers from multiple stress factors in the light of the current geopolitical developments”.
“Germany is supporting Armenia as it promotes common values”, the MP said.
When asked to comment on how he assesses the current state of the relations between Armenia and Germany, Till Mansmann said: “Germany’s cultural relations and education policy in Armenia aim to promote German as a foreign language at both school and university level. The German Academic Exchange Service and the Federal Office of Administration - Central Agency for Schools Abroad have their own German staff in Armenia. A Goethe-Zentrum opened in Yerevan in 2017, with the Language Training Centre based in the same building. There are many cooperation arrangements between German and Armenian higher education institutions. Additionally, we have the TUMO Centre in Berlin which aims to educate in the broad field of digitalization and software for foreigners and citizens completely free of charge. The political foundations Friedrich-Ebert-Stiftung, Konrad-Adenauer-Stiftung e. V., Friedrich Naumann Foundation for Freedom and Heinrich Böll Foundation, as well as the German Adult Education Association (DVV) and the German Foundation for International Legal Cooperation, have offices in Yerevan staffed by local employees”.
Asked how he sees the role of the German-Armenian Forum in strengthening the relations between the two countries, Till Mansmann said “the current path in the mutual relationship is already a notably positive one”. “I plan to keep engaged with my commitment for the German-Armenia friendship”, he noted.