Սահմանազատման հարցով աշխատանքի շրջանակում այս հարցերն անպայման կլուծվեն. Լավրովը՝ Փառուխի շուրջ իրավիճակի մասին
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովն աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում, որտեղ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ առանձնազրույցից հետո անցկացվել է մամուլի ասուլիս:
Ասուլիսի շրջանակում Լավրովը, անդրադառնալով Արցախին, ասել է, որ Փառուխ գյուղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը առաջնահերթություն է ռուս զինվորականների համար:
Լավրովի խոսքով՝ այնտեղ արդեն կան որոշակի արդյունքներ իրավիճակի ապաէսկալացման տեսակյունից:
«Եվ մենք ունենք գիտակցումն առ այն, որ սահմանազատման հարցով արդեն սկսվող առարկայական աշխատանքի շրջանակում այս հարցերը կքննարկվեն ու անպայման կլուծվեն», - ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երեք ամիս է անցել, ինչ Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանական զինուժը նոր դիրքեր էր գրավել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի ուղղությամբ՝ զբաղեցնելով նաև կարևոր նշանակություն ունեցող Քարագլուխ բարձունքի մի մասը։
Թեև պաշտոնական հայտարարություններում նշվում էր, որ ռուսական կողմը իր պատասխանատվության գոտուց պետք է ապահովի ադրբեջանցիների դուրսբերումը, տեղացիների փոխանցմամբ՝ Փառուխում և Քարագլխում որևէ փոփոխություն չկա։
Ադրբեջանական բանակը շարունակում է դիրքավորված մնալ Փառուխից մի քանի մետր հեռավորության վրա, գյուղում ռուսներ են, իսկ հայերը չեն կարողանում վերադառնալ հարազատ գյուղ։

Лавров – о ситуации в Парухе: Там уже есть определенные результаты на земле с точки зрения деэскалации обстановки
Ситуация в арцахском селе Парух – в центре внимания российских миротворцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня, АРЦАХПРЕСС- Заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном в Ереване.
24 марта азербайджанские войска вторглись в арцахское село Парух и продолжают находиться там. По озвученной в апреле оценке Защитника прав человека Республики Арцах (НКР), пострадали более 400 человек, в том числе женщины, дети и старики. Часть перемещенных лиц временно размещены в квартирах родственников и друзей, а другим правительство предоставило временное жилье.
Отвечая на вопрос, есть ли какие-то подвижки по этому поводу и что делается для возвращения азербайджанских военных на исходные позиции, Лавров сказал:
«Что касается ситуации [в Парухе], то российские военные, и наши армянские друзья об этом хорошо осведомлены, держат ее в качестве одного из своих приоритетов. Там уже есть определенные результаты на земле с точки зрения деэскалации обстановки», – сказал Лавров.
У нас есть понимание, что в рамках предстоящей предметной работы по делимитации эти вопросы будут рассматриваться и обязательно решатся», – сказал министр.