ԵԱՏՄ-ին կարող են անդամակցել երկրներ, որոնք երբևէ չեն եղել ԽՍՀՄ կազմում. Օվերչուկ
Եվրասիական տնտեսական միությանը կարող են անդամակցել այնպիսի երկրներ, որոնք երբևէ չեն եղել Խորհրդային Միության կազմում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է 1lurer.am-ն։
Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ «Ղազախստան և Ռուսաստան. ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության արդիական ուղղությունները» համաժողովի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը որևէ երկրի ոչինչ չի պարտադրում, իսկ ԵԱՏՄ-ն չի ենթադրում տարածաշրջանի «վերախորհրդայնացում» և Խորհրդային Միության վերականգնում:
«ԵԱՏՄ-ին պետք է վերաբերվել որպես ինտեգրացիոն միավորում, որի հիմնական նպատակը Եվրասիայում ներդաշնակ տնտեսական հարաբերությունների ձևավորումն է՝ անդամ երկրների անկախության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։ Ուստի չպետքչէ զարմանալ, եթե մի օր ԵԱՏՄ անդամ դառնան երբեք ԽՍՀՄ-ի մաս չկազմած պետություններ»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։

В ЕАЭС могут вступить страны, никогда не входившие в состав СССР: Оверчук
Страны, никогда не входившие в состав Советского Союза, могут присоединиться к Евразийскому экономическому союзу.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в ходе конференции «Казахстан-Россия, актуальные направления сотрудничества в рамках ЕАЭС».
По его словам, Россия никому ничего не навязывает, а ЕАЭС не предполагает «ресоветизации» региона, восстановления Советского Союза.
«ЕАЭС следует рассматривать как интеграционное объединение, основной целью которого является установление гармоничных экономических отношений в Евразии, основанных на уважении независимости государств-членов. «Поэтому не стоит удивляться, если страны, никогда не входившие в состав СССР, однажды станут членами ЕАЭС», — сказал вице-премьер РФ.