Երևանում մեկնարկեց ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ հունիսի 10-ին Երևանում մեկնարկեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղի կունենան ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների նեղ կազմով, ապա և ընդլայնված կազմով խորհրդի նիստերը, ինչին կհաջորդի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի մամուլի համար հայտարարությունը:
Նիստի օրակարգում են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը, ՀԱՊԿ ճգնաժամային արագ արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստի արդյունքներով նախատեսվում է ստորագրել Արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների 2022-2024թթ. խորհրդատվությունների ծրագիրը:

В Ереване проходит заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ
Под председательством министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна 10 июня в Ереване началось заседание Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Состоятся заседания Совета министров иностранных дел стран-членов ОДКБ в узком кругу, а затем и в расширенном составе, за которыми последуют заявления для прессы министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася.
В повестке дня заседания вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности, укрепления механизмов быстрого кризисного реагирования ОДКБ.
По итогам заседания планируется подписание Программы консультаций о взаимопонимании по вопросам внешней политики, обороны и безопасности между представителями государств-членов ОДКБ на 2022-2024 годы.