Երևանում մեկնարկեց ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ հունիսի 10-ին Երևանում մեկնարկեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղի կունենան ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների նեղ կազմով, ապա և ընդլայնված կազմով խորհրդի նիստերը, ինչին կհաջորդի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի մամուլի համար հայտարարությունը:
Նիստի օրակարգում են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը, ՀԱՊԿ ճգնաժամային արագ արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստի արդյունքներով նախատեսվում է ստորագրել Արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների 2022-2024թթ. խորհրդատվությունների ծրագիրը:

Session of CSTO Council of Foreign Ministers launched in Yerevan
The session of the Council of Foreign Ministers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) chaired by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan launched in Yerevan on June 10.
STEPANAKERT, JUNE 9, ARTSAKHPRESS: Firstly, the session will be held in a narrow format, then in an extended format, followed by the joint press conference of Armenian FM Ararat Mirzoyan and CSTO Secretary General Stanislav Zas.
The agenda of the meeting includes matters related to international and regional security, as well as strengthening of the rapid crisis response mechanisms of the CSTO.
After the meeting, a memorandum of understanding on foreign policy, defense, and security between the representatives of the CSTO member states is expected to be signed, and the 2022-2024 consultation program is expected to be adopted.