ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զորքերի ներխուժման հարցը մնում է բաց. Միրզոյանի հայտարարությունը՝ ՀԱՊԿ նիստից հետո
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի՝ Երևանում տեղի ունեցած նիստի արդյունքներով ընդունվել է հայտարարություն միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների խորհրդատվության ծրագիրը առաջիկա երեք տարիների արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց հյուրընկալող երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ համատեղ մամուլի հայտարարության ժամանակ:
«Մենք ավարտեցինք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցեցին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳՆ ղեկավարները և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը: Ընթացիկ տարում մենք նշում ենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադրման 20-ամյակը, ինչի կապակցությամբ ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել բոլորիս: Նեղ կազմով, այնուհետև ընդլայնված ձևաչափով տեղի ունեցած նիստերի ընթացքում մենք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների հետ քննարկել ենք իրադրության զարգացման միտումները միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտներում և դրանց ազդեցությունը մեր պետությունների անվտանգության վրա: Մենք շոշափել ենք նաև ճգնաժամային արձագանքի մեխանիզմների կատարելագործման հարցը, ինչը, ինչպես գիտեք, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունն է: Հունվար ամսին կազմակերպությունը ճիշտ ժամանակին արձագանքեց Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, բայց մինչ օրս բաց է մնում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժման հետ կապված հարցը, որը սկսվել է 2021 թ. մայիսին: Մենք նաև քննարկել ենք այն պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք ձեռք են բերվել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների մակարդակով 2021 թ. սեպտեմբերին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի շրջանակներում, և Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները», - հայտնեց Հայաստանի արտգործնախարարը:
Միրզոյանի խոսքով՝ Հայաստանը եղել և մնում է հավատարիմ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նախաձեռնողական համագործակցությանը՝ ուղղված անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում արտաքին քաղաքականության համաձայնեցման զարգացմանը և կազմակերպության դերի ակտիվացմանը միջազգային ասպարեզում:
ՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած նիստի արդյունքներով ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը անցկացնել կրկին Երևանում ընթացիկ տարվա չորրորդ եռամսյակում:

Вопрос вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Армении остается открытым: министр ИД Армении
По итогам заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ОДКБ в Ереване принято Заявление по вопросам международной безопасности, также составлена Программа консультаций по вопросам внешней политики, обороны и безопасности государств-членов ОДКБ на следующие три года.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом на совместной с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем пресс-конференции после заседания сообщил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
«Мы завершили заседание Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности, в котором приняли участие министры иностранных дел государств-членов ОДКБ и генеральный секретарь ОДКБ. В этом году мы отмечаем 30-летие подписания Договора о коллективной безопасности, 20-летие образования Организации Договора о коллективной безопасности, в связи с чем, еще раз хочу поздравить всех нас. В ходе встреч, которые проходили в узком, а затем в расширенном составе, мы с министрами иностранных дел государств-членов ОДКБ обсудили тенденции развития в сфере международной и региональной безопасности, их влияние на безопасность наших стран. Мы также коснулись вопроса совершенствования механизмов кризисного реагирования, что, как известно, является приоритетом председательства Армении в ОДКБ. В январе организация своевременно отреагировала на события в Казахстане, однако вопрос вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Республики Армения в мае 2021 года по сей день остается открытым. Мы также обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых на уровне глав государств-членов ОДКБ в сентябре 2021 года в рамках сессии Совета коллективной безопасности и приоритеты председательства Армении», - заявил глава МИД Армении.
По словам Мирзояна, Армения остается приверженной инициативному сотрудничеству в рамках ОДКБ, направленному на расширение сотрудничества между государствами-членами, в том числе на развитие внешнеполитической координации в рамках ОДКБ и активизацию роли организации на международной арене.
По итогам заседания, состоявшегося в Президентском дворце, министры иностранных дел ОДКБ достигли договоренности о проведении следующего заседания Совета министров иностранных дел также в Ереване, в четвертом квартале текущего года.