Ննգու միջնակարգ դպրոցում գրական ակումբ է բացվել
Այսօր՝ հունիսի 10-ին, «Դասավանդի´ր, Հայաստան» կրթական ծրագրի կողմից ԱՀ Մարտունու շրջանի Ննգի համայնքի միջնակարգ դպրոցում բացվել է «Լուսատտիկ» գրական ակումբը:
Ննգու  միջնակարգ դպրոցում  գրական ակումբ է բացվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Դասավանդի´ր, Հայաստան» կրթական ծրագրի շրջանակներում Ննգու միջակարգ դպրոցում դասավանդող Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Սոսե Քոչարյանը նշել է․
286564820_1201016557379320_7413854816326700013_n.jpg (79 KB)«Աշակերտների հետ համատեղ ունեցել ենք փոփոխությունների վրա հիմնված ուսումնառություն, որի շնորհիվ աշակերտներն ընտրել են գրական ակումբ բացելու ծրագիրը: Ակումբը «Լուսատտիկ» ենք կոչել՝ ցանկանալով, որ երեխաներն իրենց ընթերցասիրությամբ ու գիտելիքներով լույս սփռեն միապաղաղ առօրյայի վրա»,-նշեց Ս. Քոչարյանը:
286507017_718918529158010_4860157395919820938_n.jpg (85 KB)Նա տեղեկացրեց, որ ակումբի գրքերը, ընդ որում՝ մեր հերոսների՝ Մոնթե Մելքոնյանի, Գարեգին Նժդեհի մասին, ինչպես նաև մանկապատանեկան, արկածային գեղարվեստական գրականություն, ձեռք են բերել «Դասավանդի´ր, Հայաստան» -ի և այլ կազմակերպությունների շնորհիվ:
«Աշակերտներին խունացած կազմով գրքերն այդքան էլ չեն հետաքրքրում, նրանց ուշադրությունը գրավում են գունազարդները։ Այդ իսկ պատճառով ամբողջ գրականությունը նոր ու գեղեցիկ կազմով է»,-մանրամասնել է մեր զրուցակիցը:
«Դասավանդի´ր Հայաստան» կրթական ծրագրի Արցախի գրասենյակի առաջնորդության զարգացման ղեկավար Նարինե Վարդանյանի խոսքով՝ ներկայում աշակերտական ծրագրեր են իրականացնում 23 համայնքում:
286726062_1642414339477915_4184619757057275591_n.jpg (109 KB)«Բոլոր այդ համայնքներում ունենք ուսուցիչ-առաջնորդներ, ովքեր իրականացնում են աշակերտական ծրագրեր, որոնք ընտրվել են աշակերտների կողմից: Ննգիի դպրոցի աշակերտներն ավելի շատ հակված են դեպի գիրքը, որի շնորհիվ կարողանում են շատ տեղեկություններ ստանալ աշխարհի մասին»,-նշեց Ն. Վարդանյանը:
Դպրոցի տնօրեն Էլեոնորա Քամալյանը շնորհակալություն է հայտնել «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ին և բոլոր նվիրատուներին:
287192217_1762406414126974_8197105197079286666_n.jpg (53 KB)Նա հույս է հայտնել, որ ակումբի բացումը խթան կհանդիսանա, որպեսզի աշակերտներն ավելի շատ սիրեն գիրքն ու գրականությունը, քանզի գիրքն ամենալավ ուսուցիչն է մարդու կյանքում: Դպրոցի աշակերտուհի Քրիստինե Նասիբյանը մեզ հետ զրույցում անկեղծացավ՝ շատ մեծ ուշադրություն է դարձնում ընթերցանությանը:
286565773_743299287104873_1622391567277386120_n.jpg (122 KB)«Այսուհետ ավելի մեծ ոգևորությամբ կընթերցենք մեր ստացած նոր ու գունագեղ գրքերը»,-ասաց Ք. Նասիբյանը: Միջոցառմանը դպրոցի աշակերտները հանդես եկան ասմունքով ու երաժշտական կատարումներով, որից հետո նրանք նվերներ ստացան «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական ծրագրի կողմից։

В средней школе общины Ннги открылся литературный клуб
Сегодня, 10 июня, в рамках образовательной программы «Учи, Армения» открылся литературный клуб «Лусаттик» в средней школе общины Ннги Мартунинского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Сосе Кочарян, учительница армянского языка и литературы средней школы общины Ннги, направленная в общину в рамках образовательной программы "Учи, Армения" отметила:
286564820_1201016557379320_7413854816326700013_n.jpg (79 KB)
«Вместе с учениками мы провели обучение, основанное на изменениях, благодаря которому ученики выбрали программу открытия литературного клуба. Мы назвали клуб «Лусаттик», желая, чтобы дети своей любовью к чтению и знаниям пролили свет на монотонную повседневную жизнь», — отметила С. Кочарян.
286507017_718918529158010_4860157395919820938_n.jpg (85 KB)
Она сообщила, что книги клуба о наших героях Монте Мелконяне, Гарегине Нжде, а также детская художественная литература, приключенческая литература приобретены благодаря «Учи, Армения» и другим организациям.
«Учеников не так интересуют книги с выцветшей обложкой, их внимание привлекают красочные. Поэтому все литературные книги имеют новую и красивую обложку», — сказала наша собеседница.
По словам начальника отдела развития лидерства Арцахского офиса образовательной программы «Учи, Армения» Нарине Варданян, в настоящее время подобные программы реализуются в 23 общинах.
286726062_1642414339477915_4184619757057275591_n.jpg (109 KB)
«У нас есть учителя-лидеры во всех этих сообществах, которые реализуют подобные программы, выбранные учащимися. Учащиеся школы Ннги более склонны к книге, благодаря которой они имеют возможность получить много информации об окружающем мире», — сказала Н. Варданян.
Директор школы Элеонора Камалян поблагодарила "Учи, Армения" и всех жертвователей.
287192217_1762406414126974_8197105197079286666_n.jpg (53 KB)
Она выразила надежду, что открытие клуба станет для школьников стимулом еще больше полюбить книги и литературу, ведь книги – лучший учитель в жизни человека. Школьница Кристине Насибян рассказала нам, что много внимания уделяет чтению.
286565773_743299287104873_1622391567277386120_n.jpg (122 KB)
«Отныне мы будем читать новые и красочные книги, которые мы получили, с большим энтузиазмом», — сказала К. Насибян. На мероприятии учащиеся школы выступили с декламацией и музыкальными номерами, после чего получили подарки от образовательной программы «Учи, Армения».