Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Հունիսի 10-11-ը Մոսկվայում, իսկ հունիսի 13-ին՝ Կիսլովոդսկում տեղի կունենա «Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» միջոցառումը՝ նվիրված Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, միջոցառման շրջանակում նախատեսվում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Կոմիտասի անվան ազգային քառյակի համերգները: Միջոցառման ծրագրում կընդգրկվեն նաև պաշտոնական ելույթներ հայկական և ռուսական կողմերից: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» միջոցառումը նախատեսվում է 2022 թ. աշնանը:
«Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» և «Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» ծրագրերին  անդրադարձել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը՝  Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին ընդունելու ժամանակ:
Դումանյանն անդրադարձել է նաև հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին, որը նախատեսվում է 2023 թվականին և ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում: Նշվել է նաև, որ 2024 թ.-ին Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններն են:
Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում ԽՍՀՄ ժամանակ նկարահանված և ներկայումս ՌԴ կինոֆիլմերի պետական ֆոնդի արխիվում պահվող հայկական ֆիլմերի թվայնացման կազմակերպումը, ինչին Միխայիլ Շվիդկոյը դրական է արձագանքել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

100-летие армянского кино – в календаре памятных дат ЮНЕСКО
10-11 июня в Москве и 13 июня в Кисловодске пройдет посвященное 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Россией мероприятие «Дни культуры Армении в России».
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, в рамках мероприятия пройдут концерты Национального филармонического оркестра Армении и Струнного квартета имени Комитаса.
В программе мероприятия также будут официальные выступления с армянской и российской сторон. Делегацию Армении возглавляет заместитель главы МОНКС  РА Ара Хзмалян.
Мероприятие «Дни духовной культуры РФ в Армении» запланировано на осень 2022 года.
К проектам «Дни культуры Армении в России» и «Дни духовной культуры РФ в Армении» обратился министр ОНКС Армении Ваграм Думанян на встрече со специальным представителем президента России по международному культурному сотрудничеству Михаилом Швыдким.
Думанян также коснулся 100-летнего юбилея армянского кино, который намечен на 2023 год, включен в календарь юбилеев выдающихся людей и важных событий ЮНЕСКО.
Также было отмечено, что в 2024 году исполняется 100 лет со дня рождения Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.
Ваграм Думанян предложил в рамках юбилейных мероприятий рассмотреть вопрос об организации оцифровки армянских фильмов, снятых во времена СССР и находящихся в настоящее время в архивах Госфильмофонда РФ, на что Михаил Швыдкой отреагировал положительно.