Ննգի համայնքը զարգացման միտում ունի. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է համայնքի ղեկավար Զարմիկ Քամալյանը։ Նրա խոսքով՝ պտղատու այգիներով, աղբյուրներով, անտառներով, բազմաթիվ հուշարձաններով հարուստ գյուղում շարունակում են արարել հողին ամուր կառչած ու աշխատասեր ննգեցիները։ Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ բնակիչների հիմնական զբաղմունքն անասնապահությունն է. մեծ թիվ են կազմում խոշոր եղջերավոր անասունները։
286931130_759647302114998_7294128905176641824_n.jpg (238 KB)«Երիտասարդների մեծ մասը անտառներում վառելափայտի մթերման աշխատանքներ է իրականացնում։ Կան նաև պետական կառույցներում աշխատողներ»,-նշել է համայնքապետը։
Նա իրազեկել է, որ համայնքը 1585 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ունի։ Այս տարի 35 հեկտար ցորեն ու գարի, 50 հեկտար խոտի ցանքս են կատարել։ Ծովի մակարդակից 850 մետր բարձրության վրա գտնվող գյուղի բնակլիմայական ցուրտ պայմանները թույլ չեն տալիս այստեղ խաղող ու նուռ մշակել։
«ԿԽՄԿ-ն նախատեսում է մեկ ընտանիքի համար հրուշակեղենի արտադրամաս, իսկ մեկ ընտանիքի համար էլ մսի վաճառքի կետ բացել։ Հույս ունենք, որ ծրագիրն իրականություն կդառնա, քանի որ դրա շնորհիվ այդ տնտեսություններն ապրուստի միջոց կունենան, իսկ բնակիչները ստիպված չեն լինի միս գնելու համար հասնել մայրաքաղաք Ստեփանակերտ»,-տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը։
Համայնքապետ Զ. Քամալյանը խնդիրներից առանձնացրեց շուրջօրյա ջրամատակարարումը։ Գյուղը 60 տոկոսով է ապահովված ջրով։
287495920_1025666031414517_8132290682777513151_n.jpg (69 KB)
«44-օրյա պատերազմի հետևանքով շուրջ 52 տան տանիք է վնասվել։ ԱՀ Կառավարության ֆինանսավորմամբ 22-ը վերանորոգվել է, իսկ մյուս մասը՝ դեռ ոչ։ Գյուղը գազաֆիկացված չէ, որի անհրաժեշտությունը զգացվում է»,-ընդհանրացրել է համայնքի ղեկավարը։

Община Ннги имеет тенденцию к развитию: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил глава общины Зармик Камалян.
По его словам, в деревне, богатой садами, родниками, лесами и многочисленными памятниками, продолжают творить трудолюбивые сельчане, которые крепко привязаны к своей земле. Наш собеседник сообщил, что основным занятием жителей является скотоводство. Большое количество крупного рогатого скота.
286931130_759647302114998_7294128905176641824_n.jpg (238 KB)"Большинство молодежи осуществляет заготовку древесины в лесах. В госструктурах тоже есть сотрудники", - отметил глава общины.
Он сообщил, что община имеет 1585 га сельскохозяйственных угодий. В этом году мы засеяли 35 га пшеницы и ячменя, 50 га травы. Холодные климатические условия поселка, расположенного на высоте 850 метров над уровнем моря, не позволяют выращивать здесь виноград и гранаты.
«МККК планирует открыть кондитерскую фабрику для одной семьи и мясной магазин для другой семьи. Мы надеемся, что программа станет реальностью, ведь благодаря ей эти семьи будут иметь средства к существованию, а жителям не придется ехать в столицу Степанакерт за мясом», — сказал наш собеседник.
В качестве одной из проблем З. Камалян выделил круглосуточную подачу воды. Село на 60% обеспечено водой.
287495920_1025666031414517_8132290682777513151_n.jpg (69 KB)
«В результате 44-дневной войны повреждены крыши около 52 домов. 22 дома были отремонтированы за счет средств Правительства Республики Арцах, остальные еще не отремонтированы. Село не газифицировано, потребность в котором ощущается», — обобщил глава общины.