Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամենահրատապ և կարևոր հարցը Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է. Փաշինյան
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև 2020 թվականի նոյեմբերին կնքված եռակողմ հայտարարությունն այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում բռնությանը վերջ դնելու ն միտված քայլ էր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Կատարում «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պետք է նշեմ, որ այդ հայտարարությունը չի անդրադառնում Լեռնային Ղարաբաղի հարցին, մինչդեռ ԼՂ հիմնախնդրին պետք է անդրադարձ արվի: Մենք հուսով ենք, որ առաջիկա ժամանակներում կկարողանանք անդրադառնալ նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Նա նկատել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ շփման մի շարք հարթակներ ունի: «Վերջերս մենք կազմել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողով, և շատ կարևոր է շարունակել այդ աշխատանքը: Ընդամենը մեկ հանդիպում է տեղի ունեցել, սակայն մենք արդեն համաձայնել ենք, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում, իսկ երրորդ հանդիպումը՝ Բրյուսելում: Հուսով ենք՝ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությամբ և, իհարկե, ուղիղ աշխատանքի արդյունքում կկարողանանք դելիմիտացիայի ենթարկել մեր սահմանները»,- հայտնել է վարչապետը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպիսին կլինի հայկական կողմի դիրքորոշումը, եթե հանձնաժողովը որոշի, որ ԼՂ ողջ տարածքը պետք է պատկանի Ադրբեջանին՝Փաշինյանը պատասխանել է. «Սահմանազատման հանձնաժողովը որևէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, քանի որ, ինչպես ասացի, մենք Ադրբեջանի հետ հաղորդակցման տարբեր հարթություններ ունենք: Դրանցից մեկը վերաբերում է սահմանազատման աշխատանքներին: Սահմանների անվտանգության հարցը ևս շատ կարևոր է, այն ևս այս հանձնաժողովի մանդատի ներքո է, քանի որ մենք պետք է պահպանենք կայունություն և անվտանգություն ամբողջ սահմանի երկայնքով: Երկրորդ հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն է: Կա շփման ևս մեկ հարթակ՝ կապված տարածաշրջանային, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների բացման հետ: Սակայն, իհարկե, ամենահրատապ ու կարևոր հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղության տեսանկյունից, Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է»:
Փաշինյանը կարևորել է Ռուսաստանի դերը՝ որպես եռակողմ հայտարարության երաշխավորի՝ նշելով, որ ՌԴ-ն Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, սակայն շատ մտերիմ է նաև Ադրբեջանի հետ:

Самый актуальный и важный вопрос между Арменией и Азербайджаном - вопрос Нагорного Карабаха: Никол Пашинян
Трехстороннее заявление, подписанное Арменией, Россией и Азербайджаном в ноябре 2020 года, в то время было шагом, направленным на прекращение насилия в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Катаре, в интервью, данном телеканалу «Аль-Джазира».
«Должен отметить, что это заявление не затрагивает нагорно-карабахского вопроса, тогда как нагорно-карабахский конфликт должен быть затронут. Мы надеемся, что в ближайшее время мы сможем вернутся и к вопросу Нагорного Карабаха», - сказал премьер-министр Пашинян.
Он отметил, что Армения имеет ряд площадок для общения с Азербайджаном. «Недавно мы создали демаркационную комиссию между Арменией и Азербайджаном. Очень важно, чтобы эта  работа была продолжена. Была лишь одна встреча, но мы уже договорились, что вторая встреча состоится в столице России Москве, а третья - в Брюсселе. Надеемся, что при содействии наших международных партнеров, конечно же, и в результате непосредственной работы нам удастся провести делимитацию наших границ», - сказал премьер-министр.
Касаясь вопроса, какова будет позиция армянской стороны, если комиссия решит, что вся территория Нагорного Карабаха должна перейти Азербайджану, Пашинян ответил: «Демаркационная комиссия не имеет никакого отношения к нагорно-карабахскому конфликту, потому что, как я уже сказал, у нас есть различные форматы связи с Азербайджаном. Один из них касается демаркационных работ. Вопрос безопасности границы также очень важен, он входит в мандат этой комиссии, мы должны поддерживать стабильность и безопасность на всей границе. Второй вопрос - это нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном. Имеется еще одна платформа общения, связанная с открытием региональных, транспортных и экономических коммуникаций. Но, конечно же, самым актуальным и важным вопросом между Арменией и Азербайджаном, также и с точки зрения регионального мира, является вопрос Нагорного Карабаха».
Пашинян подчеркнул важность роли России как гаранта положений трехстороннего заявления, отметив, что РФ является стратегическим партнером и союзником Армении, но очень близка и с Азербайджаном.