Արցախն ու Հայաստանը գտնվում են բարդ իրավիճակում, արդիական է աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու հարցը. Դավիթ Բաբայան
Փոքր երկրների համար, հատկապես նրանց, որոնք շրջապատված են թշնամական հարևաններով, առանցքային աշխարհաքաղաքական խնդիրն իրենց աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու պահպանումն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
Նա նաեւ հավելել է. «Առանց դրա նրանք դատապարտված են: Աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու կարևորագույն բաղադրիչներից է սկզբունքայնությունը։
Սկզբունքայնության և արժեքային բաղադրիչների բացակայությունը պետությանն ու ժողովրդին զրկում է աշխարհաքաղաքական ինքնավարությունից ու յուրահատկությունից։ Նման պետությունը դառնում է աշխարհաքաղաքական «խորտիկ» հարևանների, հատկապես սկզբունքային և հավակնոտ հարևանների համար։
#Արցախ/ն ու #Հայաստան/ը գտնվում են բարդ իրավիճակում, ինչն էլ ավելի արդիական է դարձնում աշխարհաքաղաքական գործոնի կարգավիճակի պահպանման և սկզբունքներին հավատարիմ մնալու հրամայականը։

Арцах и Армения находятся в сложном положении, актуален императив поддержания геополитической факторности: Давид Бабаян
Для маленьких стран, особенно тех, которые окружены враждебными соседями, ключевой геополитической задачей предстает поддержание своей геополитической факторности.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей странице в Facebook написал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
Он также добавил: «Без этого они обречены. Среди важнейших компонентов факторности предстает принципиальность.
Отсутствие принципов, ценностных компонентов лишает государство и народ геополитической автономности и специфичности. Такое государство становится геополитической «закуской» для соседей, особенно принципиальных и амбициозных.
Арцах и Армения находятся в сложном положении, что еще более актуализирует императив поддержания геополитической факторности и принципиальности».