Ռուսաստանը Թուրքիային կոչ է արել խաղաղ կարգավորել իրավիճակը Սիրիայում
Մոսկվան խելամիտ չի համարում Թուրքիայի հնարավոր գործողությունը Սիրիայի տարածքում եւ Անկարային կոչ է անում հարցը խաղաղ լուծել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողներին ասել է Սիրիայի գծով Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտեւը, փոխանցում է news.am-ը։
Սիրիայի վերաբերյալ Աստանայի բանակցությունների սկզբում նա նշել էր, որ դրա մասնակիցները քննարկելու են իրավիճակը։
«Դա հատկապես կարեւոր է Թուրքիայի նախագահի՝ քրդական կազմավորումների դեմ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողություն իրականացնելու պլանների համատեքստում։ Մենք կարծում ենք, որ դա խելամիտ քայլ չէր լինի, այն կարող է հանգեցնել իրավիճակի ապակայունացման, լարվածության սրման եւ զինված դիմակայության նոր պտույտի այդ երկրում»,- ասել է Լավրենտեւը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան մտադիր է Անկարային հորդորել հրաժարվել այդ քայլից եւ  փորձել Թուրքիային անհանգստացնող հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
«Մեր կողմից՝ մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել դրան»,- ավելացրել է հատուկ ներկայացուցիչը։
Լավրենտեւն ընդգծել է, որ հնարավոր գործողության համատեքստում Աստանայի բանակցություններում նախատեսվում է քննարկել նաեւ փախստականների հարցը։
Ղազախստանում հունիսի 15-16-ին ընթանալու են Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման «Աստանայի գործընթացի» երաշխավոր երկրների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) բարձր մակարդակի բանակցություններ՝ Սիրիայի կառավարության եւ ընդդիմության, ինչպես նաեւ  ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։

Russia calls on Turkey to peacefully resolve situation in Syria
Moscow considers unreasonable the possible Turkish operation on the territory of Syria and calls upon Ankara to resolve the issue peacefully, Russian Presidential Special Envoy on Syria Alexander Lavrentyev told journalists, news.am informs, citing RIA Novosti.
STEPANAKERT, JUNE 15, ARTSAKHPRESS: At the beginning of the "Astana" talks on Syria, he noted that its participants will discuss the situation "on the ground."
"This is especially important in light of the Turkish president's announced plans to conduct a military operation in northern Syria against Kurdish formations. We believe this would be an unwise step that could lead to destabilization of the situation, escalation of tension and a new round of armed confrontation in this country," Lavrentyev said.
According to him, Moscow intends to call on Ankara to abandon this step and try to solve the issues troubling Turkey in a peaceful way.
"For our part, we are ready to provide all kinds of support in this," the special envoy added.
Lavrentyev noted that in light of a possible operation at the "Astana" talks, a discussion of the refugee issue is also planned.
On 15-16 June, high-level negotiations of the guarantor countries (Russia, Turkey and Iran) of the "Astana" process for settlement in Syria with participation of representatives of the Syrian government and opposition as well as the UN are held in Kazakhstan.