Ռուսաստանը Թուրքիային կոչ է արել խաղաղ կարգավորել իրավիճակը Սիրիայում
Մոսկվան խելամիտ չի համարում Թուրքիայի հնարավոր գործողությունը Սիրիայի տարածքում եւ Անկարային կոչ է անում հարցը խաղաղ լուծել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողներին ասել է Սիրիայի գծով Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտեւը, փոխանցում է news.am-ը։
Սիրիայի վերաբերյալ Աստանայի բանակցությունների սկզբում նա նշել էր, որ դրա մասնակիցները քննարկելու են իրավիճակը։
«Դա հատկապես կարեւոր է Թուրքիայի նախագահի՝ քրդական կազմավորումների դեմ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողություն իրականացնելու պլանների համատեքստում։ Մենք կարծում ենք, որ դա խելամիտ քայլ չէր լինի, այն կարող է հանգեցնել իրավիճակի ապակայունացման, լարվածության սրման եւ զինված դիմակայության նոր պտույտի այդ երկրում»,- ասել է Լավրենտեւը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան մտադիր է Անկարային հորդորել հրաժարվել այդ քայլից եւ  փորձել Թուրքիային անհանգստացնող հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
«Մեր կողմից՝ մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել դրան»,- ավելացրել է հատուկ ներկայացուցիչը։
Լավրենտեւն ընդգծել է, որ հնարավոր գործողության համատեքստում Աստանայի բանակցություններում նախատեսվում է քննարկել նաեւ փախստականների հարցը։
Ղազախստանում հունիսի 15-16-ին ընթանալու են Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման «Աստանայի գործընթացի» երաշխավոր երկրների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) բարձր մակարդակի բանակցություններ՝ Սիրիայի կառավարության եւ ընդդիմության, ինչպես նաեւ  ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։

Россия призвала Турцию мирно урегулировать ситуацию в Сирии
Москва считает неразумной возможную операцию Турции на территории Сирии и призывает Анкару решить вопрос мирно.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июня, АРЦАХПРЕСС- Заявил журналистам спецпредставитель президента России по Сирии Александр Лаврентьев, передает РИА Новости.
В начале «астанинских» переговоров по Сирии он отметил, что его участники обсудят ситуацию «на земле».
«Это особенно важно в свете озвученных планов президента Турции по проведению военной операции на севере Сирии против курдских формирований. Мы считаем, что это был бы неразумный шаг, который может привести к дестабилизации ситуации, эскалации напряженности и новому витку вооруженного противостояния в этой стране», — пояснил Лаврентьев.
По его словам, Москва намерена призвать Анкару отказаться от этого шага и попытаться решить беспокоящие Турцию вопросы мирным путем.
«Со своей стороны мы готовы оказать в этом всяческую поддержку», — добавил спецпредставитель.
Лаврентьев подчеркнул, что в свете возможной операции на «астанинских» переговорах планируется обсуждение и вопроса беженцев.
В Казахстане 15-16 июня проходят переговоры высокого уровня стран-гарантов (Россия, Турция, Иран) «астанинского» процесса по урегулированию в Сирии с участием представителей правительства и оппозиции Сирии, а также ООН.