Միրզոյանը Բուլղարիայի ԱԺ նախագահին ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նիկոլա Մինչևի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պատմական ընդհանրությունների և երկու ժողովուրդների միջև ջերմ բարեկամական կապերի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները՝ դրանց ընդլայնման և խորացման առումով կարևորելով նաև շփումները միջխորհրդարանական մակարդակում: Երկուստեք ընդգծվել է պատրաստակամությունը՝ ակտիվացնելու  Հայաստանի և Բուլղարիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջև կապերը, ինչպես նաև ընդլայնելու միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը Նիկոլա Մինչևին ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարական զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայության ապահովմանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները Հայաստանում անշրջելի են։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների շուրջ։ Մարդկային շփումների ու գործարար կապերի ակտիվացման տեսանկյունից կարևորվել է Երևանը և Սոֆիան կապող ուղիղ ավիաչվերթի ծրագրի կյանքի կոչումը։
Քննարկվել է նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի իրագործած ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:  Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հիմնախնդրի տևական և համապարփակ կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման, Ադրբեջանի կողմից Արցախում միտումնավոր կերպով հումանիտար խնդիրներ ստեղծելու հարցերին:

Мирзоян проинформировал председателя НС Болгарии о последних событиях в урегулировании нагорно-карабахского конфликта
14 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Болгарии с официальным визитом, встретился со спикером Национального собрания Республики Болгарии Николой Минчевым.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в МИД РА.
Собеседники высоко оценили двусторонние отношения, основанные на исторической общности между двумя народами и на теплых дружеских связях, подчеркнув важность контактов на межпарламентском уровне для их расширения и углубления. Обе стороны выразили готовность активизировать связи между группами дружбы парламентов Арменией и Болгарии, также расширить сотрудничество на международных парламентских площадках.
Арарат Мирзоян представил Николе Минчеву проводимые в Армении реформы, направленные на демократическое развитие, защиту прав человека и обеспечение верховенства закона. Министр иностранных дел РА подчеркнул, что демократические реформы в Армении необратимы.
Стороны обменялись мнениями о возможностях развития экономического сотрудничества. С точки зрения активизации человеческих контактов и деловых связей была отмечена прямых авиарейсов, которые свяжут Ереван и Софию.
Обсуждались и перспективы развития отношений Армения-ЕС.
Глава МИД РА проинформировал председателя Национального собрания Болгарии об усилиях армянской стороны по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, о последних развитиях в отношениях между Арменией и Азербайджаном, о состоянии вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Была подчеркнута необходимость достижения всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Министр Мирзоян коснулся и гуманитарной ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха в 2020 году, в частности, вопроса возвращения военнопленных и мирных жителей, незаконно удерживаемых в Азербайджане,  сохранения армянского культурного и духовного наследия на территориях, оказавшихся под властью Азербайджана, и преднамеренное создание Азербайджаном гуманитарных проблем в Арцахе.