Միրզոյանը Բուլղարիայի ԱԺ նախագահին ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նիկոլա Մինչևի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պատմական ընդհանրությունների և երկու ժողովուրդների միջև ջերմ բարեկամական կապերի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները՝ դրանց ընդլայնման և խորացման առումով կարևորելով նաև շփումները միջխորհրդարանական մակարդակում: Երկուստեք ընդգծվել է պատրաստակամությունը՝ ակտիվացնելու  Հայաստանի և Բուլղարիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջև կապերը, ինչպես նաև ընդլայնելու միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը Նիկոլա Մինչևին ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարական զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայության ապահովմանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները Հայաստանում անշրջելի են։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների շուրջ։ Մարդկային շփումների ու գործարար կապերի ակտիվացման տեսանկյունից կարևորվել է Երևանը և Սոֆիան կապող ուղիղ ավիաչվերթի ծրագրի կյանքի կոչումը։
Քննարկվել է նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի իրագործած ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:  Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հիմնախնդրի տևական և համապարփակ կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման, Ադրբեջանի կողմից Արցախում միտումնավոր կերպով հումանիտար խնդիրներ ստեղծելու հարցերին:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met on June 14 with Speaker of the National Assembly of Bulgaria Nikola Minchev on the sidelines of his official visit in Sofia, the Armenian MFA said.
Armenian FM presents latest developments over NK conflict settlement process to Bulgarian Parliament Speaker
STEPANAKERT, JUNE 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  The sides highly valued the bilateral relations that are based on historical commonalities and warm friendly ties between the two nations, highlighting the contacts at inter-parliamentary level for deepening and expanding those ties. They both emphasized the readiness to boost the ties between the Armenian and Bulgarian parliamentary friendship groups, as well as expand the partnership in international parliamentary platforms.
FM Mirzoyan introduced the Bulgarian Parliament Speaker on the ongoing reforms in Armenia aimed at developing democracy, protecting human rights and ensuring rule of law. The FM stated that the democratic reforms in Armenia are irreversible.
The sides exchanged ideas also about the opportunities for developing the economic cooperation. From the perspective of intensifying the human contacts and business ties, they highlighted the implementation of the program of direct flights between Yerevan and Sofia.
The development prospects of the Armenia-European Union ties were also discussed.
Mirzoyan briefed Nikola Minchev on the efforts made by the Armenian side to establish peace and stability in the South Caucasus, as well as the latest developments relating to the relations between Armenia and Azerbaijan and the Nagorno Karabakh conflict settlement process. The necessity of achieving a lasting and comprehensive settlement to the NK conflict through peaceful negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was emphasized.
Minister Mirzoyan also touched upon the current humanitarian situation caused by the 2020 war unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh, particularly the issues relating to the repatriation of Armenian prisoners of war and civilian captives, who are still illegally held in Azerbaijan, the preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories under the Azerbaijani control and Azerbaijan’s deliberate actions to cause humanitarian problems in Artsakh.