Լավրովը Բաքվում քննարկելու է եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչման ընթացքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հունիսի 23-24-ն աշխատանքային այցով կմեկնի Ադրբեջան:
Այս մասին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա տեղեկացրել է, որ Բաքվում ակնկալվում են Լավրովի հանդիպումներն Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի, նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
«Ակնկալվում է դիտարկել երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի ողջ համալիրը՝ համաձայն փետրվարի 22-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ստորագրված դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագրի դրույթների»,- հայտնել է Զախարովան:
Նա նշել է նաև, որ նախարարները քննարկելու են տարածաշրջանային ու միջազգային ակտուալ հարցեր, հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ընթացքին:

Сергей Лавров в Баку обсудит процесс реализации положений трехсторонних заявлений
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на брифинге в рамках Петербургского международного экономического форума сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Она сообщила, что в Баку ожидаются встречи Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и с президентом Ильхамом Алиевым.
«Ожидается обсуждение всего комплекса вопросов, касающихся дальнейшего развития двусторонних отношений, в соответствии с положениями декларации о союзническом взаимодействии, подписанной 22 февраля в Москве президентами России и Азербайджана», - заявила Захарова.
Она также отметила, что министры обсудят актуальные региональные и международные вопросы, особое внимание будет уделено процессу реализации трехсторонних заявлений высокого уровня от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года.