Մեծ Բրիտանիայի երկու առանցքային բարձրաստիճան նախարարները լքել են Ջոնսոնի կառավարությունը
Երեքշաբթի Մեծ Բրիտանիայի կաբինետի բարձրաստիճան նախարարներից երկուսը՝ ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակը և առողջապահության նախարար Սաջիդ Ջավիդը, հրաժարական են ներկայացրել մի քանի րոպեի տարբերությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ըստ 1lurer.am-ի՝ այդ քայլը կարող է վերջ դնել վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի ղեկավարությանը ամիսներ տևած սկանդալներից հետո:
Բրիտանական Պահպանողական կուսակցության մի քանի քաղաքական գործիչներ նույնպես որոշել են հեռանալ իրենց պաշտոններից: Հրաժարական է տվել Մարոկկոյում Մեծ Բրիտանիայի առևտրային ներկայացուցիչ Էնդրյու Մարիսոնը:
Բրիտանական Պահպանողական կուսակցության փոխնախագահ Բիմ Աֆոլամին ուղիղ եթերում նույնպես հայտարարել է իր հրաժարականի մասին, հայտնում է The Guardian-ը։ Աֆոլամին ասել է, որ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը կորցրել է ոչ միայն իր, այլև կուսակցության և երկրի աջակցությունը։
Նախարարներ Սունակի և Ջավիդի հրաժարականները պայմանավորված են պահպանողական պատգամավոր Քրիս Փինչերի հետ կապված սկանդալով։ Ըստ բրիտանական լրատվամիջոցների՝ Փինչերը նոր պաշտոն է ստացել այն դեպքում, երբ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը տեղյակ է եղել նրա դեմ սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքների մասին։

Главы Минфина и Минздрава Великобритании подали в отставку
Министр финансов Великобритании Риши Сунак и глава Минздрава Саджид Джавид подали в отставку на фоне серии скандалов вокруг премьер-министра Бориса Джонсона.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июля, АРЦАХПРЕСС- Как передает 1lurer.am, оба министра указали на невозможность продолжать быть членами правительства по этическим соображениям.
"Было огромной честью исполнять эту роль, но я сожалею, что более не могу продолжать находиться на этом посту с чистой совестью", - сообщил Джавид в Twitter. Сунак также в Twitter написал, что хотя и признает, что это может быть его последняя министерская роль, не видит возможным оставаться членом кабинета министров. "Люди имеют право ожидать, что правительством управляют должным образом, компетентно и с серьезностью. Я верю в то, что высокие стандарты достойны для того, чтобы за них бороться, и именно поэтому я ухожу в отставку", - отметил глава Минфина.
Очередной скандал вокруг Джонсона разгорелся на прошлой неделе, когда стало известно, что заместитель главного организатора ("кнута") правящей Консервативной партии в Палате общин британского парламента Крис Пинчер в состоянии алкогольного опьянения домогался до двух мужчин в общественном заведении. На фоне произошедшего Пинчер был вынужден уйти с занимаемой должности. При этом выяснилось, что Джонсон, ранее назначая Пинчера на высокие партийные и правительственные посты, знал о том, что в 2019 году тот уже был фигурантом парламентского расследования о домогательствах в британском парламенте.