Թուրքիան Հունաստանին, կղզիների ռազմականացման պատճառով, սպառնացել է կանխիչ գործողություններով
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը սպառնացել է Հունաստանին «կանխիչ գործողություններով», եթե Աթենքը չկատարի Էգեյան ծովի արեւելյան մասի կղզիների ապառազմականացման պահանջները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, տեղեկացրել է «Keep Talking, Greece» պարբերականը։
«Մի՞թե մեր քթի տակ զենք տեղադրելը սպառնալիք չէ մեր երկրի համար։ Մի՞թե դա մեզ ինքնապաշտպանության իրավունք չի տալիս»,- պարբերականը մեջբերել է նախարարի խոսքեր
Աքարը Հունաստանին մեղադրել է Անկարայի հանդեպ «ագրեսիվ հռետորաբանության» մեջ՝ ասելով, որ նրա պաշտպանական բյուջեի հնգակի ավելացումը վկայում է այն մասին, որ երկիրը «ինչ-որ բան մտածում է» Թուրքիայի դեմ։
Թուրք նախարարի խոսքով՝ Հունաստանը անում է «հնարավոր ամեն բան, որպեսզի կանխի Թուրքիային զենքի եւ ռազմատեխնիկայի, այդ թվում ամերիկյան F-16 կործանիչների եւ գերմանական սուզանավերի վաճառքը։
Նա մեղադրել է նաեւ վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսին եւ արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասին «ագրեսիվ հռետորաբանություն եւ ագրեսիվ գործողություններ» օգտագործելու մեջ, որոնք նպատակ ունեն փչացնել «պոտենցիալ պոզիտիվ մթնոլորտը, որը կարող է ստեղծվել երկու երկրների միջեւ»։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ վերջին ժամանակներս Հունաստանը միտումնավոր խախտում է Լոզանի խաղաղության պայմանագրի դրույթները, որը թույլ էր տվել գծել Թուրքիայի ցամաքային սահմանները, երաշխավորել թուրք փոքրամասնության իրավունքները Հունաստանում եւ հաստատել Թուրքիայի ափերի մոտ հունական կղզիների ապառազմականացված կարգավիճակը։
Նա նշել է, որ Անկարան չի կարող հաշտվել նման իրավիճակի հետ, որը «հակասում է բարիդրացիության եւ պայմանավորվածությունները պահելու» սկզբունքներին»։
Էրդողանը հայտարարել է նաեւ, որ Թուրքիան պատրաստ է «բոլոր ջանքերը գործադրել տարածաշրջանում ամուր խաղաղության եւ կայունության հաստատման, ինչպես նաեւ թուրք ժողովրդի իրավունքները ապահովելու համար»։

Turkey threatens Greece with pre-emptive action over militarization of islands
Turkish Defense Minister Hulusi Akar has threatened Greece to take "preemptive action" if Athens does not comply with demands to demilitarize islands in the eastern Aegean, Keep Talking, Greece reports.
STEPANAKERT, AUGUST 3, ARTSAKHPRESS:  Akar accused Greece of aggressive rhetoric against Ankara, saying that a fivefold increase in its defense budget suggests the country is up to something against Turkey.
According to the Turkish defense minister, Greece is doing everything possible to prevent the sale of weapons and military equipment to Turkey, including American F-16 fighter jets and German submarines.
He also accused Prime Minister Kyriakos Mitsotakis and Foreign Minister Nikos Dendias of using aggressive rhetoric and aggressive actions to spoil the potential positive climate that could be created between the two countries.
Earlier, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that lately Greece has been deliberately violating the provisions of the Lausanne Peace Treaty, which made it possible to draw the land borders of Turkey, guarantee the rights of the Turkish national minority in Greece, and confirm the demilitarized status of the Greek islands off the coast of Turkey.
According to Erdogan, Greece has recently been deliberately violating the provisions of the Lausanne Peace Treaty, in particular regarding the rights of the Turkish national minorities.
He pointed out that Ankara cannot accept such a situation, which contradicts the principles of good neighborliness and commitment to agreements.
In addition, Erdogan announced Turkey's readiness to make every effort to establish lasting peace and stability in the region, as well as to ensure the rights of the Turkish people.