Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է . ԱԺ խմբակցությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր հինգ խմբակցությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարության մեջ ասված է.
«Օգոստոսի 1-ից Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները դիմել են սադրիչ ռազմական գործողությունների, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ:
ԱՀ Աժ խմբակցությունները Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում են 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որը նպատակ է հետապնդում շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը և խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Ադրբեջանը Հայաստանին և Ռուսաստանին պարբերաբար մեղադրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ, այն պարագայում, երբ այդ հայտարարության գրեթե որևէ կետ չի կատարվել հենց Ադրբեջանի կողմից: Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետևողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։ Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության լռությանը և այդ ժամանակահատվածում Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառված բոլոր հանցագործությունները չարժանացան համարժեք դատապարտման, որի պատճառով Ադրբեջանը շարունակում է ընդլայնել ագրեսիվ գործողությունների մասշտաբները։
- Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները և գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները․
- հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը
Գլուխ խոնարհելով Արցախյան ազատագրական պայքարի բոլոր զոհերի առջև՝ մեկ անգամ ևս հաստատում ենք մեր ժողովրդի ազատ և անկախ պետություն ունենալու իրավունքը՝ որպես անվտանգ ու ապահով ապրելու միակ գրավական։
«Ազատ Հայրենիք – ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն», ք. Ստեփանակերտ 04․08․2022թ․»:

Artsakh parliamentary factions call on all int’l organizations to take practical steps to prevent new crimes
Azerbaijan’s another encroachments are a gross violation of the ceasefire achieved in November 2020, which aim at continuing the policy of Armenophobia and causing panic in Artsakh, the parliamentary factions of Artsakh said in a statement released today.
STEPANAKERT, AUGUST 4, ARTSAKHPRESS: “Since August 1 the armed forces of Azerbaijan have resorted to provocative military operations in different sections of the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan, as a result of which we have casualties and wounded.
The factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh call these encroachments of Azerbaijan a gross violation of the ceasefire regime achieved in November 2020, which pursue a goal to continue the anti-Armenian policy and cause panic moods in Artsakh.
Azerbaijan is regularly accusing Armenia and Russia of not fulfilling the trilateral agreements of November 9, in case when Azerbaijan itself has not fulfilled almost any point of that statement.
This behavior is not something new for us. Azerbaijan has always carried out a policy of ethnic cleansing, forced deportation, consistently violating the vital interests and rights of the citizens of the Republic of Artsakh. The recent incidents, the presence of the victims and wounded once again prove that peaceful co-existence within Azerbaijan is ruled out for Artsakh. Peace is a highest value, however, there couldn’t be peace under a threat of force and constant violations of human rights and dignity.
During the 44-Day War in 2020 we witnessed the silence of the international community and at that period all crimes committed against the people of Artsakh didn’t receive a proper condemnation, and as a result of this Azerbaijan continues expanding the scales of aggressive actions.
We call on the parliaments of different countries and all international organizations to grossly condemn the latest actions of Azerbaijan and take practical steps to prevent new crimes.
We urge the Russian peacekeepers to take all necessary actions to ensure establishment of stability in the Line of Contact.
Bowing before all victims of the Artsakh liberation fight, we once again affirm our people’s right to have a free and independent state as the only guarantee of living safely”, the statement says.
The statement has been signed by “Free Motherland-UCA”, “Justice”, “United Motherland”, ARF, “Democratic Party of Artsakh” factions.