Ի՞նչ է քննարկվել ադրբեջանցիների հետ Սարսանգի ջրամբարի տարածքում. Տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն է տարածել
Երեկ` օգոստոսի 23-ին, ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություններ են հրապարակել՝ Ադրբեջանի «Մելիորացիա և ջրային տնտեսություն» ընկերության աշխատակիցների կողմից Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Սարսանգի ջրամբար կատարած այցի մասին, որը հանրության շրջանում որոշակի մտահոգությունների և հարցերի պատճառ է դարձել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ կապակցությամբ Արցախի տեղեկատվական շտաբից իրազեկում են, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում ջրային ռեսուրսների կառավարման և հանրությանը մատակարարվող խմելու ու ոռոգման ջրերի անվտանգության ապահովման նպատակով Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ Արցախի Հանրապետության ջրային կոմիտեի ներկայացուցիչները դեռևս 2021 թվականից շփվում են ադրբեջանական կողմի հետ և պարբերական այցեր են կատարում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներ՝ Հանրապետության մի շարք համայնքներին (այդ թվում՝ Ստեփանակերտին) մատակարարվող խմելու և ոռոգման ջրերի օգտագործման շուրջ փոխադարձ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու և խնդիրների կարգավորման համար:
Այդ շրջանակներում հերթական հանդիպումը կազմակերպվել էր Սարսանգի ջրամբարի մոտ՝ Սարսանգի ջրերի փոխշահավետ օգտագործման հարցի քննարկման նպատակով: Տեղում մտքեր են փոխանակվել ջրային ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման հնարավոր տարբերակների շուրջ՝ հաշվի առնելով Սարսանգի ջրամբարի հանդեպ Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունը, իսկ ոռոգման ենթակառուցվածքների հանդեպ՝ ադրբեջանական վերահսկողությունը:
Առաջիկայում քննարկումները կշարունակվեն և որոշումները կկայացվեն Արցախի Հանրապետության շահերից ելնելով՝ հիմք ընդունելով և՛ էլեկտրաէներգիայի արտադրության, և՛ ոռոգման կարիքները Սարսանգի հատվածում, ինչպես նաև խմելու և ոռոգման ջրերի հետ կապված կարիքները Հանրապետության այլ հատվածներում:
Թեև ըմբռնումով ենք մոտենում Արցախի Հանրապետության պետական մարմիններին ուղղված քննադատություններին, այդուհանդերձ, ցանկանում ենք հայտնել, որ Արցախի իշխանությունները որևէ իրադարձություն թաքցնելու նպատակ չեն հետապնդում, առաջնորդվում են բացառապես Արցախի Հանրապետության և արցախցու շահով՝ ստեղծված իրավիճակում նրբանկատորեն ձեռնարկելով հնարավոր բոլոր միջոցները՝ պետության և հանրության անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու, լարվածություն ծնող երևույթները չեզոքացնելու ուղղությամբ:

What was discussed with Azerbaijanis near the Sarsang reservoir? Artsakh InfoCenter issued a statement
Yesterday, on August 23, the Azerbaijani media published information about the visit of the employees of the Azerbaijan "Amelioration and Water Management" Company to the Sarsang reservoir with the participation of representatives of the Artsakh Republic, which caused certain concerns and questions among the public.
STEPANAKERT, AUGUST 24, ARTSAKHPRESS: In this regard, we inform you that considering the situation created after the 44-day war of 2020, in order to manage water resources and ensure the safety of drinking and irrigation water supplied to the public, the representatives of the Water Committee of the Artsakh Republic, with the mediation of the Russian peacekeeping troops deployed in Artsakh, have been in contact with the Azerbaijani side since 2021 and make periodic visits to the areas under the control of Azerbaijan to reach mutual agreements on the use of drinking and irrigation water supplied to a number of communities of the Republic (Stepanakert, inclusive) and settle some issues.
Within that framework, another meeting was organized near the Sarsang reservoir to discuss the issue of use of Sarsang waters on mutually beneficial terms. Ideas on the possible options for rational use of water were exchanged on the spot, taking into consideration the control of the Artsakh Republic over the Sarsang reservoir, and the control of Azerbaijan over the irrigation infrastructures. In the near future, discussions will continue and decisions will be made in the interests of the Artsakh Republic, based on the needs of both electricity generation and irrigation in the Sarsang region, as well as drinking and irrigation water needs in other parts of the Republic.
Although we understand the criticism addressed to the state structures of the Artsakh Republic, we would like to inform that the authorities of Artsakh do not seek to hide any event, they are guided merely by the interest of the Artsakh Republic and the people of Artsakh, tactfully taking all possible measures in the current situation to increase the level of security of the state and the public and neutralize the phenomena causing tension.