Արցախի Հանրապետությունը 31 տարեկան է․ տոնի առթիվ Ստեփանակերտում նախատեսված են միջոցառումներ
Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Արցախի Հանրապետության անկախության 31-րդ տարեդարձը․ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (ԼՂՀ) նախկին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդպիսով, իրականացվեց մի իրավունք, որն արտացոլված էր այն ժամանակ գործող օրենսդրության մեջ, մասնավորապես 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված օրենքը, որը նախատեսում էր ազգային ինքնավարություններին իրավունք տրամադրել ինքնուրույն կերպով որոշելու սեփական պետաիրավական կարգավիճակը՝ ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու դեպքում:
1991թ. դեկտեմբեր 10-ին, Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99,89 տոկոսը, արտահայտվեց Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին: Դրան հետևած խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվեց ԼՂՀ խորհրդարան, որն էլ կազմեց առաջին կառավարությունը: Անկախ ԼՂՀ կառավարությունը իր պարտականությունների իրականացմանն անցավ բացարձակ շրջափակման և նրան հետևած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պայմաններում:
Ստեղծված իրավիճակում Բաքվի պատասխան գործողությունները չուշացան։ 1991 թ. սեպտեմբերի 25-ին Շուշիից առաջին անգամ «Ալազան» տիպի հրթիռներով ռմբակոծվեց Ստեփանակերտը: Մեկնարկեց արցախյան ազատամարտը։ Պատերազմի հորձանուտում ձևավորվեց հայկական բանակը, որը կարողացավ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։
Ադրբեջանի խնդրանքով 1994թ․ մայիսի 12-ին ստորագրվում է հրադադարի մասին փաստաթուղթը Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից:
Անկախությունից 15 տարի անց կրկին սեպտեմբերի 2-ին  համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով արցախցիներն ընդունեցին պետության ու հասարակության հիմնական օրենքը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը:
2020 թվականին սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը,  Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը և այլ միջազգային պայմանագրերը, Արցախի դեմ պատերազմ սկսեց։ Նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից)։
Կրակի դադարեցման հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան Հադրութի շրջանը ու Շուշին, ինչպես նաև Արցախի անվտանգության ողջ գոտին։ Արցախի շփման գծի ողջ երկայնքով և Լաչինի միջանցքում տեղակայվեց ռուսական խաղաղապահ զորակազմը։
2022 թվականի օգոստոսի 25-ին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան նաև Բերձոր քաղաքը, Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրերը, քանի որ գործարկվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն կետը, որի համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապն ապահովելու համար երեք տարիների ընթացքում պիտի հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվի՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար: Այժմ գործարկվել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղին, որի անվտանգությունն ապահովում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները։
Արցախի Հանրապետության 31-րդ տարեդարձի օրը Ստեփանակերտում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ։ Մասնավորապես, Արցախի խորհրդարանի 5 խմբակցությունները հայտարարել են քայլերթ և հանրահավաք անցկացնելու մասին։ Սեպտեմբերի 2-ին, ժամը 17:30-ին, Ստեփանակերտի Ազատության հրապարակից (Կոլցևոյ) բոլոր քաղաքացիները և մայրաքաղաքի հյուրերը հրավիրում ենք քայլերթի, իսկ ժամը 19:00-ին Վերածննդի հրապարակում տեղի կունենա հանրահավաք՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության հռչակմանը:

Республике Арцах 31 год: в Степанакерте по случаю праздника состоятся мероприятия
Армяне всего мира отмечают 31-ю годовщину Независимости Республики Арцах. 2 сентября 1991 г. совместная сессия Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского райсоветов народных депутатов провозгласила Нагорно-Карабахскую Республику (НКР) в границах бывшей Нагорно-Карабахской области (НКАО) и Шаумяновского районов.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Таким образом, было реализовано право, отраженное в действовавшем в то время законодательстве, в частности, в законе, принятом 3 апреля  1990 года, предусматривавшем предоставление национальным автономиям права самостоятельно определять свой государственно-правовой статус в случае выхода союзной республики из состава СССР.
10 декабря 1991года, всего за несколько дней до официального падения Советского Союза, в Нагорном Карабахе прошел референдум, в ходе которого подавляющее большинство населения - 99,89% - высказалось за полную независимость от Азербайджана. После этого на парламентских выборах был избран парламент НКР, который сформировал первое правительство. Независимое правительство НКР выполняло свои обязанности в условиях абсолютной блокады и последовавшей за ней военной агрессии Азербайджана.
В сложившейся ситуации ответные действия Баку не заставили себя ждать. 25 сентября 1991 года Степанакерт впервые подвергся обстрелу из Шуши ракетами типа «Алазань». Началась Арцахская освободительная война. В водовороте войны была сформирована Армянская армия, которая смогла обеспечить безопасность народа Нагорного Карабаха.
По просьбе Азербайджана 12 мая 1994 г. главы оборонных ведомств Азербайджана, Нагорного Карабаха и Армении подписали документ о прекращении огня.
Спустя 15 лет после обретения независимости 2 сентября арцахцы на всенародном референдуме приняли основной закон государства и общества - Конституцию Нагорно-Карабахской Республики.
27 сентября 2020 года вооруженные силы Азербайджана, с привлечением Турции и наемных террористов, начали войну против Арцаха, нарушив вступившее в силу 12 мая 1994 года трехстороннее соглашение и другие международные соглашения. 9 ноября при посредничестве Российской Федерации было подписано трехстороннее заявление (президентом России Владимиром Путиным, премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым).
Согласно заявлению о прекращении огня, Гадрутский район и Шуши, а также вся зона безопасности Арцаха перешли под контроль Азербайджана. Вдоль линии соприкосновения Арцаха и в Лачинском коридоре был дислоцирован российский миротворческий контингент.
25 августа 2022 года город Бердзор, поселки Агавно и Неркин Сус также перешли под контроль Азербайджана, так как начал действовать пункт трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, согласно которому в течение трех лет должен быть утвержден проект строительства новой дороги вдоль Лачинского коридора, которая обеспечит связь между Нагорным Карабахом и Арменией. А Российский миротворческий контингент будет передислоцирован для охраны этой дороги. Уже запущен новый маршрут Лачинского коридора, безопасность которого обеспечивают военнослужащие миротворческих сил Российской Федерации.
В день 31-летия Республики Арцах в Степанакерте предусмотрен ряд мероприятий. В частности, 5 фракций Парламента Арцаха объявили о проведении шествия и митинга. 2 сентября в 17:30 все жители и гости столицы приглашаются на площадь Свободы Степанакерта (Кольцевая), откуда начнется шествие. В 19:00 на площади Возрождения состоится митинг, посвященный провозглашению Республики Арцах.